Diyanet İşleri Başkanı 'Atatürk'e Lanet Etti' Eleştirilerine Yanıt Verdi: 'Ben Görevimi Yapıyorum'

 > 
1.3bPAYLAŞIM

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’ın Ayasofya hutbesi sırasında sarfettiği sözler eleştirilere neden olmuştu. Erbaş, 'Atatürke lanet okudu' iddialarına karşın bir açıklama yaptı.

Erbaş'ın tartışmalara ve eleştirilere neden olan hutbesinin ardından Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Erbaş'a ulaşarak eleştirileri hatırlattı.

Erbaş' Ahmet Hakan'a yazılı bir açıklama yaparak eleştirilere cevap verdi

Ahmet Hakan'ın köşesine taşıdığı Erbaş'ın yanıtı şu şekilde: 

"Genel olarak vakfiyelerin sonu, vâkıfın bedduasıyla biter. “Bu vakfımı kimler amacı dışında kullanırsa Allah’ın, meleklerin, peygamberlerin, tüm Müslümanların laneti onların üzerine olsun” şeklinde. Ben de hutbede buna atıfta bulundum. Sadece Ayasofya’yı değil tüm vakıf mallarını kastettim. Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim. “Uğramıştır” demedim, “Çiğnerse lanete uğrar” dedim. Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil. Geçen geçmiştir, Allah Teala da “tilke ümmetün kad halet, lehâ mâ kesebet ve leküm mâ kesebtüm” (Onlar gelip geçen bir ümmettiler. Onların kazandıkları kendilerine, sizin kazandıklarınız sizedir. Siz onların yaptıklarından sorumlu değilsiniz) (Bakara 141) ayetiyle bizi uyarmaktadır. Biz geçmişe takılmadan geleceğe bakmalıyız."

"Bilerek ya da bilmeyerek tefrika çıkarıyor"

"Kaldı ki Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi hususunda Atatürk’ün dahlinin olup olmadığı da tarihçiler arasında tartışmalı bir konudur. Velhasıl bizim millet olarak vakıf mallarını koruma konusunda çok titiz olmamız gerekir. Bunu sağlamanın tek yolu kanunlarla korkutarak olmamalı. Farklı yollarla vicdanlar harekete geçirilmeli ve inanç ilkeleri de devreye sokulmalı. Diyanet İşleri Başkanı olarak bunu Müslümanlara hatırlatmak benim görevim. Ben görevimi yapıyorum. Ama birileri benim görevim gereği hatırlattığım hususlar üzerinden bilerek ya da bilmeyerek tefrika çıkarıyor. Bizim inancımızda vâkıfın (vakfedenin) vasiyeti nass hükmündedir. Ona uymak gerekir. Bunu Müslümanlara Diyanet İşleri Başkanının camide, hutbede hatırlatması son derece normal bir davranıştır, polemik konusu yapmak iyi niyetli bir tavır değildir. Allah yar ve yardımcımız olsun."

Erbaş'ın Ayasofya'da cuma hutbesinde söylediği sözler tepki çekmişti👇

Ayasofya Hutbesinde Atatürk’ü Hedef Alan Sözler: ‘Vakıf Şartını Çiğneyen Lanete Uğrar’ - onedio.com
Ayasofya Hutbesinde Atatürk’ü Hedef Alan Sözler: ‘Vakıf Şartını Çiğneyen Lanete Uğrar’ - onedio.com

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan resmi hutbenin dışına çıkarak yaptığı konuşmada "Fatih Sultan Mehmet Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar!" demişti.

Ülkenin Kurucusu Atatürk'e Üstü Kapalı Lanet Okuyan Ali Erbaş'a Tepkiler Dinmiyor - onedio.com
Ülkenin Kurucusu Atatürk'e Üstü Kapalı Lanet Okuyan Ali Erbaş'a Tepkiler Dinmiyor - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir