Ülkenin Kurucusu Atatürk'e Üstü Kapalı Lanet Okuyan Ali Erbaş'a Tepkiler Dinmiyor

 > 
11bPAYLAŞIM

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın dün Ayasofya'daki cuma hutbesinde Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef alan sözlerine tepkiler gelmeye devam ediyor. CHP ve İYİ Parti'li siyasetçiler üstü kapalı bir biçimde Atatürk'ü lanetleyen Ali Erbaş'a sert sözlerle çıkıştı. İYİ Parti'li Aytun Çıray ve Atatürkçü Düşünce Derneği, Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Erbaş'ın Ayasofya'daki ilk hutbede "Fatih Sultan Mehmet Ayasofya'yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar" ifadeleri gündemdeki yerini koruyor.

Erbaş'ın bu sözleri, 1934 tarihli Ayasofya’yı müze yapan kararının altında imzası bulunan Mustafa Kemal Atatürk'e üstü kapalı şekilde lanet okuduğu şeklinde yorumlanmış ve kamuoyunun tepkisine yol açmıştı.

Sosyal medyada Erbaş'ın istifası için çağrılar yapılmıştı.

Detaylar için 👇

Ayasofya Hutbesinde Atatürk’ü Hedef Alan Sözler: ‘Vakıf Şartını Çiğneyen Lanete Uğrar’ - onedio.com
Ayasofya Hutbesinde Atatürk’ü Hedef Alan Sözler: ‘Vakıf Şartını Çiğneyen Lanete Uğrar’ - onedio.com

Murat Bardakçı: Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesinde Ayasofya'yla ilgili lanet yok

Tarih alanında yaptığı çalışmalarla tanınan gazeteci Murat Bardakçı, şu anda Milli Savunma Üniversitesi Rektörü olan Prof. Erhan Afyoncu ile birlikte sunduğu Tarihin Arka Odası programında, Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesiyle ilgili konuşmuş ve bir lanet veya bedduanın olmadığını dile getirmişti. 

Bardakçı, 2012'de yapılan programda Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesini ekranda göstererek şunları söylemişti:

"Bu vakfiyede böyle bir şey yok. Adamcağızın aklına bile gelmez caminin müze haline gelmesi veya ibadete kapatılması. Vakfiyede Ayasofya ile ilgili geçen her şey oraya harcanacak paralarla ilgilidir. Lütfen yalan yanlış şeylere inanmayın. Vakfiye sadece Ayasofya vakfiyesi değil. Dünya kadar gayrimenkul, araziler var. Bunların paralarının nereden karşılanacağı yazıyor. Bu vakıf şartlarına uymazsanız diyor Fatih."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Erbaş için "Atatürk’ün kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın koltuğunda oturup, Atatürk’e lanet edemezsin! And olsun ki bedelini ödeyeceksin.” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da: "Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş bugün Atatürk'e lanet okuyarak, birilerine selam çakmış olabilir. Bundan büyük haz da almış olabilir. Ama unutulmamalı ki; gün gelir bunun siyasi ve hukuki sonuçları olur" diyerek tepki gösterdi.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

“Hilafete ve Saltanata İzin Vermeyeceğiz!” başlıklı yazılı bir açıklama yayınlayan Atatürkçü Düşünce Derneği de Erbaş'a tepki gösterdi. Dernek, Erbaş hakkında yargı yoluna başvuracaklarını duyurdu.

Erbaş'ın sözleri sosyal medyada tartışılmaya devam ediyor 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir