Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dışarıya Çıkma Oranı Yüzde 45 Azaldı: Google'ın Yaptığı Araştırmaya Göre Artış ve Azalış Gösteren Veriler

76PAYLAŞIM

Google Covid-19 ile mücadele sürecinde artış ve azalış gösteren arama verilerini Türkiye dahil 131 ülke özelinde paylaştı. Bu verilere göre Türkiye'de dışarıya çıkma ve hareketlilik oranında %45'lik bir azalma var.

Sık kullandığımız uygulamalar arasında yer alan Google Haritalar uygulamasından gelen verilerin birleştirilerek kullanıldığı raporda ilginç veriler bulunuyor.

Rapor 29 Mart tarihi itibarıyla güncellenmiş durumda. Popüler mekanlardaki ve yerlerdeki 5 haftalık verileri önceki 5 haftalık süreçteki karşılaştırarak kapsıyor. Bu verilere göre göze çarpan ilk veri iş yerlerindeki hareketliliğin %45 azalması. Bununla birlikte ev konumlarındaki hareketlilik de %17 artmış durumda.

İşlenen verilere göre İtalya'da işyerlerindeki hareketlilik %63 azalmış durumda. Hollanda ise diğer ülkelere oranla daha fazla işyeri hareketliliğine sahip.

İtalya'da işyerlerindeki hareketlilik %63 azalırken, Hollanda'da bu oran %35. Hollanda'da evlerdeki hareketlilik ise %11 oranında artış gösterdi.

Türkiye'de toplu taşımadaki kullanım ve hareketlilik oranı %71 ile sert bir düşüş göstermiş durumda.

Rapora göre, Türkiye’de milli park, sahil, marina, park, plaza gibi alanlarda topluluk hareketliliği yüzde 58 azaldı.

Raporda cafe, AVM, restoran, sinema merkezleri gibi topluluk aktivitelerinin fazla olduğu yerlerde %75'lik bir azalma var.

Bu raporun 5 haftalık bir süreci kapsamasıyla birlikte evlere kapandığımız sürecin Mart ortasında başlamasından itibaren büyük bir azalma olduğunu söyleyebiliriz. 

Alışveriş merkezlerinde güvenlik görevlileri ve bazı mağaza çalışanları depoları kontrol etmek için ara ara gidebiliyorlar.

Raporda yer alan verileri yine ekran görüntüsü ile aşağıda paylaşalım.

Transit stations: Toplu ulaşım noktalarını gösteriyor. 

Workplaces: İşyerleri gösteriyor.

Residental: Evlerdeki hareketliliği gösteriyor.

Peki siz bu veriler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tüm ülkeler için yayınlanan araştırma raporuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.google.com/covid19/mobility/

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir