Görüş Bildir

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Anasayfa > Güncel

Kadınlarda döllenmeden doğuma kadar giden sürecin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi belirli adımları gerektirir. Bunlardan bir tanesi döllenmiş yumurtanın doğru bir şekilde rahim içerisindeki yerini almasıdır. Sağlıklı bir gebeliğin oluşumunda döllenmiş yumurta uterus (rahim) içerisinde endometriyum tabakasına tutunarak buraya yerleşir ve gelişimine başlar. Döllenmiş yumurtanın (embriyo) rahim dışında herhangi bir yere tutunması, dış gebelik veya ektopik gebelik olarak adlandırılır. Dış gebelik normal ve sağlıklı bir gebelik olmadığından anne sağlığı üzerinde hayati riskler oluşturur. Bu şekilde gelişen bir gebeliğin devam etmesi mümkün değildir ve mümkün olan en kısa sürede sonlandırılması gerekir. Nadir görülen bir durum olan dış gebelik her 50 gebelikten yalnızca bir tanesinde görülür. Peki, dış gebelik belirtileri nelerdir? İşte merak edilen tüm detaylar...

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelikte de tipik hamilelik belirtileri yaşanabilmesine karşın, sağlıklı bir gebelik ile arasında bazı farklar söz konusudur. Dış gebeliği işaret eden en önemli ve yaygın belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Vajinal lekelenme ve kanamalar

  • Bıçak saplanması benzeri keskin ağrılar

  • Karnın tek bir tarafında meydana gelen şiddetli ağrı

  • Sindirim sisteminin çalışma düzeninde bozukluklar

  • Kilo kaybı

  • Baş dönmesi ve bayılma

  • Rektal basınç

Düzenli sağlık kontrollerinden geçmemeye bağlı olarak gebeliğin ektopik gebelik olduğunun anlaşılmamış olması ve dolayısıyla gebeliğin sonlandırılmaması durumunda büyüyen embriyo fallop tüplerinde yırtılmaya neden olur. Bu durumda karın boşluğuna sızan kan nedeniyle ağrılar karın, pelvis bölgesi ve hatta omuz ve boyunlarda da görülebilir. Dolayısıyla bu tarz ağrılar yaşayan gebelerin mutlaka hekime başvurması gereklidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?