Dipteyim, Sondayım! Depresyona Girdiğinizi Anlamanın 15 Yolu

-

Sürekli mutsuz dolaşıyor, sebebini bulamıyor, daha da içinize kapanıyorsanız yalnız değilsiniz...

1. Sabahları yataktan çıkmakta zorlanıyor, kendinizi çarşaftan kazımak zorunda kalıyorsanız depresyonda olabilirsiniz.

İnsanoğlu olarak sorunlarımızı uyuyunca halledeceğimizi düşünürüz. Hatta eskiler bile “Üstüne bir uyuyayım da sabaha düşünürüm” derler. Ama bu haliniz günlerce sürüyorsa ve uykusuz olmamanıza rağmen yine de uyumayı istiyorsanız bir uzmana danışmanızda fayda var.

2. Özbakım becerilerinizi yitirdeyseniz; sürekli saçlarınızı tepeden topuz yapıyor ya da farkında olmadan saç sakal karışmış geziyorsanız depresyon kapınızda olabilir.

Depresyonda ilk vazgeçtiğimiz şeylerden biri tabii ki bakım. Hiçbir şey yapmaya halimiz olmadığı gibi, aynaya da bakmayız.

3. Günlük, sıradan aktiviteleri aksatıyorsanız; banyo yapmak, işe gitmek, yemek yemek, insanlarla iletişim kurmak zor geliyorsa sıkıntı büyük demektir.

Yataktan çıkmanız, depresyonda olmadığınız anlamına gelmiyor tabii… Yataktan çıktınız ama ne banyo yapmayı ne de yemek yemeyi istiyorsunuz. Hatta dağ gibi bulaşık tezgahın üzerinde, kirli çamaşırlar yerlerde bekliyorsa her şeyi gözden geçirmenin vakti gelmiştir.

4. İşe konsantre olamıyor, iş arkadaşlarınızı duymuyor, hatta sandalyenize gömülmüş kimseyle göz göze gelmeden oturuyorsanız çanlar sizin için çalıyor olabilir.

Gözünüzü bile açmayı istemiyorsunuz ki nerede kaldı çalışmak… Her şeyin üzerinize geldiği, can sıkıntınızın beşe katlandığı iş ortamında bulunmak bile zulüm, değil mi?

5. Sürekli kendinizi suçluyor, işe yaramaz görüyor ve özsaygı eksikliği yaşıyorsanız bir durup düşünme zamanı gelmiştir.

Geçmişte yaşananları sürekli düşünüyor, aklınızdan çıkaramıyorsanız; o kişiyle kurduğunuz diyaloğu kafanızda defalarca, yeniden, en baştan kuruyorsanız ve bütün bunlar hiçbir yere gitmiyorsa canınız daha da sıkılacaktır.

6. Normal zamanlarda ritminde yaptığınız bütün aktivitelerde dengesizlik yaşıyorsanız, her şeyi abartmaya eğiliminiz arttıysa depresyona girmiş olabilirsiniz.

İşteyken çok çalışıyor, uyuyorsanız yataktan çıkmak istemiyor, sofrada tıka basa yiyor, masadan kalkamayana kadar içiyorsanız bir aksilik vardır. İsteksizlik kadar coşku da depresyon belirtisidir.

7. Durup dururken, ortada hiçbir şey yokken, hatta her şey yolunda gibi görünürken ağlama isteği geliyorsa; duygu durumunuz bir anda değişiyorsa diplere doğru geçiyor olabilirsiniz.

Gözyaşlarınıza hakim olamıyorsunuz, sizin isteğiniz dışında dökülüyor. Kimseye fark ettirmemek mi yoksa kendinizi rahatlatmak mı daha önemli, bilemiyorsunuz...

8. Anı yaşayamıyor, yaşamdan zevk alamıyorsanız; tatmin duygunuzu kaybettiyseniz bir uzmana görünme zamanıdır artık.

Kafanız hep başka yerde. Kimseyi duymuyor, iletişim kurmakta zorlanıyor ve anda kalamıyorsunuz. Donuk bir bakış yerleşti yüzünüze ve gitgide bu anlar artıyor. Depresyonun en kilit noktalarından biri de budur işte…

9. En basit konularda bile karar vermede zorlanıyorsanız, hatta karar vermeyi bile istemiyorsanız günlük aktivitelerinizin tamamı aksayacaktır. Bununla çok sık karşılaşmaya başladıysanız, kötüye işarettir.

Bir yemek seçmek bile isyan ettirebilir. Dediğimiz gibi, günlük aktivitelerinizi aksatacak hale geldiyse ve süreklilik arz ediyorsa bir uzmana görünmelisiniz.

10. Cinsel istek kaybı yaşıyorsanız, yatak sizin için uykudan ibaretse depresyondasınızdır.

Zaten her şeye isteksizsiniz ama karşılığında size zevk verecek bir şeyi bile istemiyorsunuz. Ciddi bir belirti bu…

11. İnsanlara, hayvanlara, hatta nesnelere bile katlanma eşiğiniz düştüyse, hiçbir şeye tahammülünüz kalmadıysa şapkayı önünüze koyup düşünme zamanı gelmiştir.

İnsan sesi duymaya dayanamıyor, kendini sevdirmek isteyen köpeği bile istemiyor, çalışmayan televizyon kumandasını yerden yere fırlatmayı düşünüyorsunuz. Katlanma eşiğiniz yerlerde…

12. İştahınız azaldıysa ya da tam tersine özellikle karbonhidrat tüketme isteğiniz arttıysa kilolar gibi, depresyon da kapınızdadır.

Hiçbir şey yemeyi istemiyor ya da düzinelerce poğaça yiyorsunuz. Hem dengeyi kuramıyor hem de aşırı abartıyorsunuz. Depresyonun bütün belirtileri toplanmış gibi görünüyor.

13. Her şeyi erteliyorsanız ve üşengeçliğiniz insani boyutları aştıysa depresyona giriyor olabilirsiniz.

Depresyonda en önemli eşik günlük aktiviteleri yerine getirememektir. Üşengeçlik de bunun en önemli nedeni. Hiçbir şey yapmayı istemiyor, her şeyi erteliyorsanız gerçekten yardıma ihtiyacınız var.

14. Çabuk yoruluyorsanız, özellikle ışık sizi huzursuz ediyor ve yorgunluğunuza yorgunluk katıyorsa diplere doğru çekiliyor olabilirsiniz.

Siz gözünüzü bile açmayı istemiyorsunuz, ışık ne demek?

15. Takıntı sahibi olduysanız, bir tik ya da bir fobi yakanıza yapıştıysa işin sonu hayra alamet değildir.

İnsanlar durduk yere takıntı sahibi olmuyorlar sonuçta. Bunun altında yatan nedenleri gözden geçirmekte fayda var.

20'li Yaşların Ortasındasınız ve Yavaş Yavaş Depresyona Sürükleniyorsunuz? İşte 20 Sebebi - onedio.com
20'li Yaşların Ortasındasınız ve Yavaş Yavaş Depresyona Sürükleniyorsunuz? İşte 20 Sebebi - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klinikpsikolog

Aşağıda çok cahilce yorumlar var arkadaşlar ilaç kullanmayın, doktoru dinlemeyin gibi! lütfen bu tarz şeylerden etkilenmeyin ve tedavinizi sürdürün. Bir ömür boyu diş ağrısına katlanamazsınız değil mi, psikaytrik hastalıklar da öyledir. Lütfen doktorun gerekli gördüğü tedaviyi alın, imkanınız varsa da sağlam bir terapiste gidin.

patrick-bateman

Bizim insanımızda depresyonla artistlik yapma hevesi var. Aman bana bulaşmayın ben depresyondayım, aman ben bipolarmışım, aman şizofreni oldum. Ah ne güzel salak seni koş koş hemen avuç avuç ilaç al sonra ailen akıl hastanesi adı altındaki deney binasına seni yatırsın.

gamze-olcen

arkadaş haklı bende son 4 yıldır depresyondayım iki yık ilaç kullandım hiç bir işe yaramadı hikaye ilaç milaç

jagen-hghar

depresyonda degilmişsin demekki ?

akif-koyun

Kendi tanınızı kendiniz koyup psikoloğa bir umut gidersiniz. Tıpkı benim 2 yıl önce yaptığım gibi, bencileyin öğrenciyseniz ya da çok paranız yoksa el mahkum devlet hastanesine gidilir, hasta yoğunluğundan dolayı(bölümün önü tıka basa doludur) psikolog size ancak 5 dakika ayırır ve antidepresan yazıp gönderir. Neyse elimde reçeteyle bir eczaneye girdim, eczacı reçeteye baktı ve 'ben de kullandım bundan, bunu içince güleceksin, mutlu olacaksın' gibi şeyler söylemeye başladı, nedense o an utanmıştım.Neyse özetle bu 1 kutuyu bitirdim, sonuç hüsran, bir boka yaramadı. Böyle yaşamaya alışmaya başladım, 8-9 saatlik uykular yetmiyordu sabahki dersleri kaçırıyordum , nasılsın diye soranlara ' iyiyim' diyemiyordum, yalnızca ' yaşamaya çalışıyorum' sözleri çıkıyordu ağzımdan

akif-koyun

ayrıca şimdiki zamanın hikayesiyle konuştuğuma bakmayın hâlâ öyleyim yani bir çözüm bulabilmiş değilim ancak çözümü belli işte "yaşama sevinci" , her sabah sizi yatağınızdan rahatlıkla kaldırabilen bir "neden", yarının daha güzel olacağına ilişkin "inancınız", düşlerinizle besleyebildiğiniz "umutlarınız" , kısacası "tutunabilmek", yaşama hayata,düşlere,yarınlara,sevdiklerine tutunabilmek işte bu illetin çözümü. Biliyorum Türkiye gibi yarını belirsiz ülkelerde biraz zor olacak ancak deneyin.

patrick-bateman

İlaç şirketlerinin yeni müşterilerinden birisin geçmiş olsun kardeşim, bipolar ardından şizofreni olacaksın

kreelira

Patrick kardeş birşey sorucam. 3-4 yıl süren bir depresyonun ardından bipolar teşhisi koyuldu ve intihara meğilli bir insanın ayını zamanda. Şimdi doktor bana sonradan şizofreniye döner falan demedi ciddi misin sen? Ona göre doktora gidicem tekrar.

patrick-bateman

Bipolarda psikiyatrların uydurduğu tıpkı şizofreni gibi bi saçmalık, ilaç vermeye devam ederse bi süre sonra sende şizofreni var dicektir. Zaten ilk ilacı verdiği anda 6 ay sonra gel bakalım der o 6 ayda zaten gerekli zehri almışsındır. Bipolar teşhisinden sonra çevren ve sosyal hayatın olumlu bi hal aldıysa ve yavaş yavaş ilaç dozu düşürerek ilaçları bırakmaya başladıysan bi şey olmaz.

kreelira

Kullanmıyorum ki ilaçları. :D Gitmiyorum doktora falan. Zaten perşembe günü gitmem lazımdı gitmemiştim. Gerek yok bu söylediklerinden sonra. Kendi halimde daha iyiyim.

jagen-hghar

Bi kutuyu bitirmişte siktir git şurdan 6 ay kullanmak l azım onları

patrick-bateman

Depresyon beynin kendini koruma durumudur. Yani kötü bi şey değildir. Bu durumda psikolojik ilaçlar alarak daha da vahim hale getirmeyiniz. Örneğin göçmen kuşlar depresyona girdiklerinde göç ederler, kuşlara antidepresan verildiğinde öldükleri gözlemlenmiştir. Yani antidepresanlar beyninize zarar verir depresyondan çıkarır, bipolara sokar.

Görüş Bildir