Dinlerken Nordik Ezgilerinin Büyüsünü Hissedeceğiniz İskandinav ve Baltık Ülkelerinden Çıkmış 12 Harika Ses

110PAYLAŞIM

Kimisi ülkesinin mitolojisini sırtlanıyor kimisi kendi halkının dertlerini müzikle aktarıyor; pop'tan metal müziğe, elektronik'ten halk müziğine kadar uzanan geniş bir yalpazede sizler için birbirinden başarılı İskandinavya ve Baltık ülkelerinden 12 müzisyeni/grubu listeledik. Buyrunuz...

1. Sara Parkman

Sara Parkman, İsveç'in folklorünü müziğiyle tamamen kendine özgü bir biçimde harmanlayan hem folk müzisyeni hem besteci hem de viyolonist. Çağdaş halk müziği diyebileceğimiz bu tarzıyla yarattığı müziğini 2016'da çıakrdığı ilk albümü olan "Sara Parkmans skog" ile taçlandırdı. Ülkesinde ciddi ödüller alan ve büyük bir başarı elde eden Sara, geçtiğimiz yıl ise Vesper adlı ikinci albümünü yayınladı.

2. Marshall Cecil

Danimarka'dan bir alt-pop üçlüsü olan Marshall Cecil, tek bir türün içine hapsedilmeyecek kadar çeşitli soundlar barındırıyor müziklerinde. Daniel Abraham Basse, Sebastian Fibiger ve Sophus August Tuxen'den oluşan bu üçlü 2017'de ilk EP'leri olan Going Up / Going Down'ı çıkardılar. Bu yıl ise aynı isimle stüdyo albümlerini yayınladılar.

3. Metsatöll

Şimdi sizleri Baltık ülkelerinden Estonya sahnesine götürüp heavy-metal grubu olan Metsatöll ile tanıştıralım. İsminin anlamı eski Estonca'da kurt anlamına gelen bu grup ülkesinin mitolojisinden ve folk kültüründen besleniyor. 1999'da temelleri atılan Metsatöll, ilk albümlerini 2004'te Hiiekoda adıyla çıkardı ve bundan sonra müzik yolculukları başarıyla geçti, ülkesinde ve metal müzik camiasında geniş çaplı tanınıp çeşitli ödüller kazandılar. Onlarca Amerika ve Avrupa şehrinde konserler verdiler ve son olarak 2016'da "Vana jutuvestja laulud" adında toplama bir albüm yayınladılar. Albümde aynı zamanda "Vimm" ve "Meri ja maa" adında iki yeni parça da bulunuyordu.

4. Wardruna

Wardruna, Einar Kvitrafn Selvik tarafından kurulan neo-folk tarzında işler üreten Norveçli bir müzik grubu. Büyüleyici müzikleriyle dinleyicisini mest eden bu grup "gap var Ginnunga" adlı ilk albümleriyle müzik piyasasına girdiler. Profesyonel müziğin içeriisnde oldukları süre zarfında canlı bir format yaratmayı hedefleyen Wardruna, kendine özgü tarzlarına ve müziklerine yaraşacak bir biçimde birçok farklı ve tarihi yerde performanslar sergilediler. Bunlardan en etkileyicisi hiç kuşkusuz Norveç'te bulundan Viking Gemi Müzesi'ndeki 1100 yıllık Gokstad gemisinin önünde verdikleri konserdi. Grup aynı zamanda oldukça eski ve neredeyse ilkel diyebileceğimiz Nordik enstrümanları kullanıyor ve şarkı sözlerini Norveççe, Eski Norsça ve Proto-Norsça dillerinde yazıyorlar.

5. Ansamblis Manta

Ansamblis Manta, Letonya'nın alternatif müzik sahnesinin en bilinen gruplarından biri. Ülkesinde çeşitli başarılara imza atan ve çeşitli ödüller kazanan bu grup, müziklerinde kullandıkları old-school synthlerle retro havasına bürünüyorlar. 2014 yılında çıkardıkları Manta adlı ilk albümlerini 2017'de çıkardıkları Kraliçe Anna anlamına gelen Karaliene Anna adlı albümleriyle taçlandırmışlardı. Kendine özgü tarzlarını polifonik vokal kullanımına ve enstrümanları farklı kombinasyonlarla kullanmalarına borçlular. Kendilerine yakışır bir biçimde son albümlerini de analog bir kayıt cihazıyla kaydettiklerini de ekleyelim.

6. Skeldos

Litvanyalı bir elektro-akustik müzik projesi olan Skeldos adını Litvanya'nın Zarasai şehrinde bulunan ölü bir köyden alıyor. Sanıyoruz bundandır ki müziklerinde depresif bir ton, melankolik bir hava ve nostaljik etkiler var.

7. The Tolkien Ensemble

The Tolkien Ensemble, 1995'te kurulan Danimarkalı bir topluluk. Bu şahane topluluğun amacı ise Tolkien'in eşsiz eseri Yüzüklerin Efendisi'nde yer alan şiirleri ve şarkıları müzikal bir yolculuğa dönüştürmek. Bu harikalık müzikleriyle dinleyicisini adeta Orta Dünya'ya yolculuğa çıkaran bu topluluk bugüne kadar An Evening in Rivendell (1997), A Night in Rivendell (2000), At Dawn in Rivendell (2002), Leaving Rivendell: Selected songs and poems from the Lord of the Rings (2005) olmak üzere dört albüm yayınlamışlardır. 2006'da ise bu dört albümü içeren bir toplama albüm yayınlamışlardır. Topluluk aynı zamanda Christopher Lee ile birlikte de performanslar sergilemişlerdir.

8. Mari Boine

Mari Boine; caz, folk, rock gibi türleri harmanlayarak yarattığı müzikleriyle buluşturuyor dinleyicisini. Norveçli bu müzisyenin müzikleri, müzisyenin Sami kökenleriyle doğrudan bir ilişki içerisinde esasında. İlk çıkışını 1980'li yılların başlarında yapan Mari, Norveççe ve İngilizce şarkılarla müzik kariyerine başlamış olsa da ileriki dönemlerinde anadili olan Samice ile şarkılar söylemeye başladı. Hem kültürü hem anadili hem de halkı üzerindeki baskılarla harmanlanan öfkesini müziğiyle dışarıya vuruyor Mari. Öyle ki 1989'da çıkardığı ilk büyük çıkış yakaladığı albümü Gula Gula ile halkının savunuculuğunu yapmak için kendisine bir alan açmış olduğunu söylüyor. Mari, son olarak ise 2017'de See the Woman adlı bir albüm yayınladı.

9. Wintergatan

Listenin en acayip grubu olduğunu söylemeden geçmeyelim Wintergatan'ın. İsveç'te kurulan bu grup elektro-folk, post-rock olarak tanımlayabileceğimiz müzikleriyle gözlerden kalpler fışkırtacak bir iş yapıyorlar. Kendi ürettikleri enstrümanlarla yapıyorlar müziklerini. "Müzik yapmak" tanımı tam olarak bu olsa gerek... Marble Machine, Music Box ve Modulin; Wintergatan'ın icat ettiği enstrümanlardan sadece birkaçı.

10. Rīgas Modes

Biraz eski usul pop soundları duymak isteyenlerin seveceği bir grup önereceğim, Letonya'da. 2008'de Komjaunatne adıyla kurulan Rīgas Modes zaman içerisinde grup elemanlarında da değişikliğe gitti ve yeni isimleriyle Fantastiski adlı ilk stüdyo albümlerini 2016'da çıkardılar. Geçtiğimiz yıl ise Savvaļas Zirgi adında çıkardıkları single ile büyük beğeni toplayan grup, özlediğimiz türden bir teenage pop deneyimlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken gruplardan biri.

11. Krauka

1999'da Danimarka'da kurulan Krauka, aslında İzlanda-Danimarka ortaklığı bir oluşum desek daha doğru olur. Viking folk müziği yapan bu grubun şarkıları İskandinavya mitolojisiden besleniyor. Antik enstrümanları modern enstrümanlarla harmanlayarak yarattıkları müzikleri destansı bir hava kazanıyor. İlk albümleri olan Vikinga Seidur’u 2002 yılında çıkaran grup son olarak geçtiğimiz yıl Eftir Orustuna adındaki albümlerini yayınladı.

12. Detektivbyrån

Detektivbyrån; Anders Molin, Martin Molin ve Jon Nils Emanuel Ekström'den oluşan İsveçli bir grup. Elektronik ve folk müziği harmanlayarak kendilerine özgü bir tarzları olduğunu söyleyebiliriz. Biraz Yann Tiersen modlu biraz da gizemli!:) İsmi ise Dedektiflik Bürosu anlamına geliyor. 2005 yılında kurulan bu grubun Wermland ve E18 Album adlı iki tane birbirinden şahane albümü bulunuyor. Grup İsveç'te de birçok önemli ödüle aday gösterildi bu albümlerle. Çok başarılı bir kariyerleri vardı. Ancak Ekström, 2009'da gruptan ayrıldı, yerine Marcus Sjöberg gruba katıldı. Fakat ömürleri uzun sürmedi, 2010 yılında müziklerine Detektivbyrån çatısı altında devam etmeyeceklerini duyurarak grubu feshettiler. Fakat şanslıyız ki Martin Molin, yukarıda da andığımız Wintergatan yoluna devam ederek dinleyicilerini müziklerinden mahrum etmedi!

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sevojira

Aurora hani?

Görüş Bildir