Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dili Devasa Boyutlara Ulaşan Ayı Nyan Htoo, Sonunda Kardeşiyle Oynayabilecek 🐻

-
Abone ol

2016 yılında bir barınağın keşişleri tarafından kurtarılan Nyan Htoo, henüz sebebi bilinmeyen bir hastalık sebebiyle devasa bir dile sahipti. Yemek yemekten kardeşi Kan Htoo ile oynamaya kadar hayatının her aşamasında ona zorluk çıkaran bu hastalık nedeniyle daha önce de bir operasyon geçirmesine rağmen durumunda bir gelişme görülmedi.

Geçtiğimiz ay ise dilinin tamamı ameliyat ile alındı.

Kaynak: https://news.nationalgeographic.com/2017...

Veteriner Heather Bacon, kurtarılmış ayıları tedavi ediyor; ancak Nyan Htoo'nun durumu onun için bir ilk.

Asya siyah ayısının ağzından çıkan topaklı, pembe bir kavuna benzeyen devasa bir dil.

1,5 yaşındaki bu hayvan çenesini kapatamıyor, yürürken mikropları süpürerek ve yaralanarak dilini yerde sürüklüyordu.

Bu büyük dil yemeyi güçleştiriyor, kardeşi ile oynamasına müsaade etmiyordu.

Bacon ayılarla 10 yıl çalışmış bir veteriner ve Nyan Htoo'yu ameliyat eden ekipte yer alıyor.

Bu sağlığının önündeki gerçek bir engeldi. Daha önce hiç normal bir dili olmamıştı, bu yüzden bunu kullanmayı öğrenmek zorunda.

Nyan Htoo ve kardeşi Kan Htoo, 2016 yılında ThaBawa barınağının keşişleri tarafından hayvan tacirlerinden kurtarıldı.

images.thestar.com

Keşişler, Nyan Htoo'nun dilini fark ettikten sonra (O zamanlar bir muz büyüklüğündeydi.) yerel veterinerlerle iletişime geçtiler. Onlar da Animals Asia Foundation'dan Bacon ve Caroline Nelson'a ulaştılar.

Ekip, ilk ameliyatı 2016'da yaptıklarında dilin tamamını kesip kesmeme konusunda kararsızlardı. Ameliyatta dilin tamamını almadılar ve Nyan Htoo'nun durumu kötüleşti.

Bu ay, Wildlife Surgery International'dan Romain Pizzi'nin ve Myanmar'dan veterinerlerin yardımlarıyla ekip, 4 saat süren ameliyat sonucunda 3 kglık dilin tamamını kesmeyi başardılar.

Bacon'un belirttiğine göre dilin bu kadar büyük olmasının sebebi hala bilinmiyor. Genetik bir hastalıktan kaynaklanıyor olsa bile kardeşi Kan Htoo'da hiçbir genetik probleme rastlanmadı.

Veterinerler, Nyan Htoo'nun fil hastalığı olarak da bilinen elefantiyaza sahip olabileceği ihtimali üzerinde duruyorlar. Bu hastalık, organların muazzam bir büyüklüğe ulaşmasına sebep oluyor.

Elefantiyaz, Günaydoğu Asya'da yaşayan insanlar için oldukça yaygın olsa da şimdiye kadar bu hastalığın ayılarda da görüldüğüne dair bir rapor yok.

Nyan Htoo'nun hastalığı, kesilen organdan alınan bir örneğin test edilmesi ile ortaya çıkacak.

Bu sırada Nyan Htoo, Myanmar'da bakıcısının gözetimi altında iyileşiyor ve bundan sonra da barınakta kalacak. Şimdi rahat bir şekilde kardeşi ile oynayabiliyor ve yeni yemeklere ilgi gösteriyor.

Nyan Htoo'nun hikayesine bir de bu videoyu izleyerek göz atın:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir