Görüş Bildir
Haberler
'Dilek Ağaçlarına' Maske Takıp Dilek Tutmaya Başladılar: 'Baktığımızda Anlam Veremedik'

'Dilek Ağaçlarına' Maske Takıp Dilek Tutmaya Başladılar: 'Baktığımızda Anlam Veremedik'

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Adatepe Köyü'nde bulunan Zeus Altarı'nı (Sunağı) görmeye gelenler, ağaçlara çaput bağlayarak, dilek tutuyor. 'Dilek ağaçlarındaki çaputların yerini, bu yıl ziyarete gelenlerin koronavirüsten korunmak için taktıkları cerrahi maskeler aldı. Ağaçlardaki maskeleri görenler, asanlara tepki gösterdi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

DHA'nın haberine göre, Adatepe köyünde, eski Yunan inanışlarına göre, savaşlarda galip gelmek, kuraklık ve hastalıktan kurtulmak, bereketli ürün almak ve felaketlerden korunmak amacıyla tanrıların adak ve kurban adadığı Zeus Altarı, bugün de turistlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Sunağın ön kısmında Erdem Dede Yatırı bulunurken, ziyarete gelenler, dilekler tutup, çevresindeki ağaçlara çaput bağlıyor.

Bu yıl ağaçlar maskeyle doldu

Bu yıl ağaçlar maskeyle doldu

Yunan mitolojisinde önemli yeri olan Zeus Sunağı çevresindeki ağaçlar, bu yıl ise cerrahi maskelerle doldu. Ziyaretçiler, koronavirüs salgını nedeniyle kullanımı zorunlu hale getirilen maskeleri dilek dileyerek, ağaçlara bağlıyor.

'Buranın harabeye döndürülmesi ilginç'

'Buranın harabeye döndürülmesi ilginç'

Ağaçlardaki maskeleri görenler, asanlara tepki gösterdi. İstanbul’dan tatil için bölgeye gelen Ali Kaya, “Zeus Altarı’na ilk defa geldik. Geldiğimizde şoka uğradık. Maskeleri ağaca asmışlar ve bununla beraber tokaları asmışlar. Buranın harabeye döndürülmesi ilginç. Baktığımızda anlam veremedik. Bunların buraya bağlanması bize çok ilginç geldi” dedi.

'Manzarayı görünce şoka uğradım'

'Manzarayı görünce şoka uğradım'

Çağatay Kazancı ise “Gezme amacıyla ilk defa Zeus Altarı’na geldim. Bu manzarayı görünce şoka uğradım. Çünkü değişik şekilde ağaca çaput bağlamışlar. İncelediğimizde bunların maske olduğunu gördük. Maskelerin ağaca bağlanması düşüncesizliktir” diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
38
16
8
5
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

bende şok olan ziyaretçilere şok oldum:D

Metin Uzun

Bende senin boş kafatasiyla hala yasiyor olmana şok oldum ,bilim dunyasini şok eden bir vakasin.Karaktersiz kalas,hakikaten beyinsiz nasil yasiyorsun ,sirrin... Devamını Gör

Ceren

Korona ağacı hasat mevsimi :)

Can_Can

aptallığın bir sınırı yok sanırım