Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dile İşitme Kabiliyeti Kazandıran Cihaz

 > 
32PAYLAŞIM

Colorado State University‘nin uzun süren çalışmaların ardından geliştirdiği yeni bir cihaz, dilin duyma becerisi kazanmasını sağlıyor.

Doğuştan duyma yetisi olmayan veya sonradan bu becerisini kaybeden kişiler için büyük bir umut kaynağı olan yeni proje, küçük bir cihazın dilin üzerine yerleştirilmesiyle çalışıyor. Cihazın üstündeki mikrofonlar aracılığıyla ortamdaki sesler alınıyor. Kullanıcı cihazı dilinin üzerine bastırdığında elektrik sinyalleri beyine aktarılıyor ve beyin gelen elektrik dalgalarını sese çevirebiliyor. Böylece cihazın kullanıcısı sesleri diliyle algılayabiliyor ve kelimeleri anlayabiliyor. Cihazı geliştiren ekip, kullanıcının 3 haftadan fazla süre boyunca bu şekilde pratik yaptıktan sonra sesleri tam manasıyla duymaya başlayacağını belirtiyor.

Uzmanlar bu cihazla dile duyma kabiliyeti kazandırmanın ameliyat olmaktan çok daha kolay olduğunu dile getiriyor. Ayrıca cihaza sahip olmak ameliyata göre çok daha az masraflı bir yöntem. Çalışmalar şu anda cihazın en iyi olarak dilin hangi bölümünde çalışabildiğini araştırma üzerine yoğunlaşmış durumda. Eğer dil üzerinde tam olarak doğru nokta bulunabilirse cihaz standart bir şekilde seri üretime geçebilir ve çok sayıda kişinin hayatını olumlu yönde değiştirebilir.

LOG

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir