Dikkat! Tükenmişlik Noktasına Ulaşacak Kadar Kendinizi Mahvettiğinizi Gösteren Belirtiler

-

Dünya Sağlık Örgütü daha geçen hafta, tükenmişliğin kronik iş stresinden kaynaklı resmi bir sendrom olduğunu açıkladı. Sanılanın aksine yapılan araştırmalar doğrultusunda tükenmişlik belirtilerinin süregelen ve yaygın bir konu olduğu belirtildi. Sebepleri arasında ise 'yorgunluk ve tükenmişlik hissi, birinin işinden soğuma seviyesinin artışı veya iş ile alakalı olumsuz hisler ve profesyonel tatminin azalması' yer alıyor. 

Bunların hepsini tükenmişlik adı altında toplayalım. Eğer bunu yaşadıysanız daha önce, ne kadar stresli bir süreç olduğunu bilirsiniz. Bu nedenle belirtileri erkenden fark edip, ona göre önlem almak gerçekten önemlidir. Bu belirtilerin en büyüklerini sizler için Thrive Global'dan derledik.

Kaynak: https://thriveglobal.com/stories/running...

1. Küçük başarısızlıklar baskı yaratır.

"Fön makinem ve daha somut malzemeler de dahil dokunduğum her şeyin fiziksel anlamda da parçalara ayrıldığını görünce tükenmişlik noktasına ulaştığımı biliyordum. Ayrıca yorgunluktan çok daha fazlasını yaşıyordum. 8 saat uyku yetmiyordu. İyi haber ise bunu atlatabileceğimi biliyordum. Daha da güçlü davranarak ve inat ederek değil ama, gerçekten sakinleşip deşarj olarak."

—Tracy Burns, CEO, Boston

2. Küçük görevlere odaklanmak zorlaşır.

"Odaklanamadığım veya işlerimi yapamadığım zaman tükenme noktasına geldiğimi anlıyorum. Hiçbir şeyin anlamı olmuyor ve küçücük şeyler bile ağır geliyor. Böyle olduğunda bilgisayarımı ve telefonumu kapatıyorum. Her şeyi bir sonraki güne kafamı toplayana kadar bir kenara bırakıyorum."

—Nazia DeFrank-Aibani, CEO, Lynbrook

3. Sosyalleşmek bir görev haline gelir.

"Aşırı yorulduğumda fark ettiğim ilk şey sosyalleşmek konusunda daha içe kapanık hale geldiğim. Böyle buluşmaları dört gözle beklemek yerine, yatağımda can çekişiyorum. Ayrıca sevdiğim insanlara karşı bile tahammül seviyem düşüyor. Sonra zamanımı düzenlemeye ve kendime zaman ayırmaya başlıyorum. Eğer her gün kendimize 15 dakika olsun ayırabilirsek, bu noktaya gelmeyiz."

—Susie Ramroop, Londra, İngiltere

4. Gelişigüzel fiziksel semptomlar görülür.

"Yıllar önce iş yerinde yönettiğim takımın önünde anksiyete atağı geçirdim. Tükenmiş, bitmiş ve bunalmıştım. Yorgunluk, ilgisizlik, vücutta ağrı ve acı gibi uyarı belirtilerini görmezden geliyordum. Bunları görmezden gelip kendime daha da sıkı devam etmem gerektiğini söyledim. Anksiyete atağım şu an minnet duyduğum bir uyanış oldu. O zaman başarısızlık gibi hissetmiştim. Bakış açımı değiştirmeyi, sınırlar koymayı ve görmezden gelmek yerine uyarı işaretlerini dikkate almayı öğrendim."

—Jenny Dempsey, San Diego

5. İlgisiz ve gergin hissedersiniz.

news.efinancialcareers.com

"Tükenme noktasına geldiğimde inanılmaz derecede gergin ve hayata karşı ilgisiz hissediyorum. İşimi, yeteneklerimi, iyi bir anne olup olmadığımı sorgulayarak boşluğun içinde çırpınıyorum. O zaman zihinsel bir ara vermem gerektiğini anlıyorum. Bilgisayarımı, telefonumu kapatıp ailemle beraber doğada zaman geçiriyorum. Sosyal medya ve iş yerinin talepleri olmadan kendimi yenileme zamanım oluyor."

—Kathy Haan, iş hayatı danışmanı ve blogger, Denver

6. Vücudunuzun daha az farkında olursunuz.

"Nasıl yaptığımı hatırlayamadığım yaralar olmaya başladığında tükenmişlik kısmına geldiğimi fark ediyorum. Bir yerlere çarpıyordum ve genellikle daha fazla sakar, vücudumun daha az farkında oluyordum. Sık sık bir şeyler düşürüyordum ve her sabah aynı dolaba parmaklarımı çarpıyordum. O zaman bir ara verme zamanı geldiğini anlıyorum."

—Devon Grilly, kariyer koçu, Boston

7. Doğayla bağlantınızı tamamen kaybedersiniz.

"Tükenmişlik seviyesine ulaştığımı ne kadar uzun süredir dışarıda olduğumu bilmediğim zaman anlıyordum. Yazar olarak tam zamanlı çalışıyordum ve güne çalışarak başlıyor, günü çalışarak bitiriyordum. Doğayı ve açık hava sporlarını içerek bir değişiklik yapmak zorunda olduğumu biliyordum."

—Stephanie Thoma, ağ uzmanı, San Francisco

8. Konuşmalara katılmayı bırakırsınız.

"Aslında kalpten içe dönük olsam da, sevdiklerime karşı dışa dönük ve açık bir insanım. Konuşmalara katılmak istemediğimi fark ettiğim zaman tükenmişlik sınırına geldiğimi anladım. Sessiz kalmayı seçmeye başladım. Destek için onlara bel bağlamak, beni onlara daha yakın hale getiriyor. Bu nedenle bunu yapacak fiziksel ve zihinsel enerjim olmadığında, kendimi yenilemem gerektiğini biliyorum."

—Melissa Muncy, içerik pazarlama, San Francisco

9. Kendinize ve çevrenize karşı sabrınızı kaybedersiniz.

"Çocuklarımla iletişim kurarken kolayca sabrım taştığında, bütün gün meşgul olmamam rağmen çok az şey başardığımı gördüğümde, yeterince iyi olmadığımı hissettiğimde ve kendime verdiğim değerin azlığı ile mücadele etmeye başladığımda tükenme sınırına geldiğimi anlıyorum. "

—Angela LY Tan, sanatçı, Singapur

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
duygusal_panda

Tükendiğimi biliyorum zaten. Kurtulmak için yol var da ona da cesaret yok.

abdullah-kocyigit

bkz: varoluşsal anlamsızlık.

miralayra

İntihar etmiyorsam tek sebebi dini inançlarımdır , yaşıyor olmamın hiç bir sebebi,yaşıyor olmak için hiç bir amacım yok.Hayattan dünyadan yaşamdan kendimden her şeyden nefret ediyorum.

duygusal_panda

Küçükken daha cesurdum denerdim ama şimdi o kadar cesur değilim.

kuzularin-sesliligi

ulan bitirdiniz bizi be...puhh

lasso

kafama sıkmak istemedigim tek bir gün bile yok. yasıyoz sözde...

Görüş Bildir