Devlet Sanatçısı Suna Kan'ın Huzurevinde Yaşaması Tartışma Yarattı: Huzurevlerini Toplum Olarak Dramatize mi Ediyoruz?

-
Abone ol

Huzurevlerini de öcüleştirmek...

Türkiye'nin en iyi keman virtüözlerinden biri olan devlet sanatçısı 83 yaşındaki Suna Kan, bildiğiniz gibi geri kalan yaşamını huzurevinde geçiriyor.

Ekim ayında da Kemal Kılıçdaroğlu sanatçıyı doğum gününde İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ve Aylin Nazliaka gibi birçok isimle huzurevinde ziyaret etmişti.

Fakat bu ziyaret yeni bir tartışma konusu yarattı. @zzoguz isimli bir Twitter kullanıcısı Suna Kan'ın huzurevinde yaşamını sürdürüyor olmasından dolayı toplum adına sanatçıdan özür dilediği bir tweet attı.

Bu tweet'in haklı olduğunu düşünenler kadar bu özre katılmayanlar da vardı.

Katılmayan bazı insanlar huzurevlerini yaşlıların terk edildiği bir yer olarak görmenin yanlış olduğunu savundu.

@agahpamukov

@RHuzun

@dabayadabadu

@_burkmez

@kurtmadam

Biz de bu tartışmayı size sormak istedik. Sizce huzurevleri her türlü hizmeti en doğru şekilde aldıkları ve yaşlıların sosyalleşmesini sağlayan yerler mi?

Yoksa çocukların anne ve babalarını başlarından atmak için terk ettiği alanlar mıdır? Yorumlarda tartışalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
haralagurele

Evet kimsesi olmayan yaşlılar da var. Ama bu insanlar iş göremez halde, her an düşme, hastalanma ihtimaliyle evlerinde nasıl yaşasınlar. Annemle babam da huzurevine gideceklerini söylüyorlar. 'Enayi gibi damadın, gelinin evinde niye sığıntı gibi yaşayım, o yaştan sonra çoluk çocuk sesine niye katlanayım, yaşıtlarımla yer içer oynar sohbet ederim üstüne de 24 saat doktorum başımda olur. ' diyorlar. Haklılar. Çoğu yaşlı evde sıkılıyor, söyleyemiyor, kendini toplumdan soyutluyor, başkasının yanında yaşamak istemiyor. Huzurevlerini dramatize etmeyi kesin. Eğer şartları iyi olmayan bir yer varsa onun üzerine gidilsin düzeltilsin. Ağlayıp sızlamanın faydası yok. Yine gidin ziyaret edin, sohbet edin o ayrı ama yaşlılar bizim sohbetimizden gram zevk almıyorlar haberiniz olsun :) Bu arada giderken pasta, börek, çörek, şeker, lokum vs. yerine atlet, yaşlı donu, yazma, mendil, içlik, yelek, hasta bezi, yatak pedi, ıslak mendil, kasket gibi temel ihtiyaçlar götürürseniz daha makbule geçer.

liar

Eğer şartlar uygun olursa ailece kalınabilir tabi aynı evde. Ama özellikle yalnız kalmışsa insan huzurevine yerleşebilir. Bence hiçbir kötülük yok.

farkedmez

Sanatçıları, ünlüleri niye bu kadar benimsiyorsunuz ? onlarda insan. ve bizden çok daha iyi yerler görüp çok daha iyi yaşayıp çok daha iyi paralar kazandılar. bize ne nasıl yaşadıklarından ? İstiklal gazisi mi ? kore gazisi mi ? ne yani ? Ayrıca evde özel olarak tek başına bakılacağına iyi bir huzurevinde yaşıtlarıyla sosyal olarak bakılması daha iyidir diye düşünüyorum.

zeyzeyg

Sadece Instagrama Agah Cihangirin ilk çişi partisi konulu postlar atmak ve yaşlanınca baksın baskısı kurmak motivasyonuna dayanarak üreyen Ortadoğululardan başka türlü bir bakış açısı beklenemeyeceği için onu bir geçiyorum. Ama esas sorun bu ülkede 90 yaşına gelmiş yiyecek yemek bulamayan sürünen sokaklarda bile kalan insanlar var. Şu düzgün huzurevleri bir elin parmaklarını geçmez, aradık çünkü biliyorum. Esas bunları arttırıp şu insanların hayatlarının son dönemlerinde huzurunu güvenliğini garanti altına neden alınmadığını konusunu gündeme getirmek gerekiyor ama işte hala tartışılan konuya bak

gamze209

Yaşlılar ozel ilgi ister. Devamlı konusmak, dinlenmek ister. Günümüzde kimsenin o sabıra ve psikolojiye sahip olduğunu düşünmüyorum. Hem doktorun, hemsiren elinin altında. yaşıtın arkadaşlar... Daha ne olsun. Önemli olan kimseye yük olmadan Yaradana ulaşabilmek...

Görüş Bildir