Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dev Hizmet! Şehirler Arası Otobüste Konforlu Bir Yolculuk İçin Seçmeniz Gereken En İyi Koltuk Hangisi?

361PAYLAŞIM

Size öyle bir bilgi vereceğiz ki 'bu bilgi ne işimize yarayacak' sorusunun en net yanıtı olacak, hayat kalitenizi artıracak.

Eskiden şehirler arası otobüs yolculuğu için biletleri belli ofislere gidip satın alıyorduk, şimdi kendi koltuğumuzu online olarak seçiyoruz.

Bazı firmalar koltuk seçme opsiyonunu kaldıracağını ve böylece fiyatları daha uygun hale getireceğini söylese de bu bizim 'bizi mutlu edecek koltuğu' aramamızın önünde bir engel değil. 

Haydi gelin 'Tüm dertler bitti, sıra bunda mı' diyenler gelmeden birkaç dakikada otobüsün en iyi koltuğunu nasıl seçeceğimizi öğrenelim.

Öncelikle bineceğimiz otobüsün koltuk yerleşimini analiz ediyoruz. 2+1 mi yoksa 2+2 mi?

Biz koltuk için sıra ve yön belirlemesine odaklanacağız ama 2+1 şansınızın olduğu durumlarda tekli koltuklar mantıklı görünse de bazı firmalar fiyat farkı uyguladığı için fiyat/performans oranını karşılamama riski de var.

İkinci bir ihtimal seyahatin yönüne göre yoğun güneş alan tarafta tekli koltuğun konumlanmış olma ihtimalini dikkate almak gerekiyor. O halde önce hangi tarafta oturacağımızı netleştirelim.

Çoğunlukla online bilet alırken firmalar güneşin hangi yönden geldiğini gösteren ibareler kullanıyor.

Sol alttaki güneşe göre koltuğumuzun yönünü tayin edebiliriz fakat bazı durumlarda seçimi kendimiz yapmamız gerekiyor. Bunun için basit bir harita uygulamasından yardım almak yeterli, özellikle 5-6 saat ve üzeri yolculuklarda birkaç dakikalık bu harita mesaisi hayli önemli.

Ankara'dan İstanbul'a gidişte sabah saatlerinde güneşin sağ tarafta olduğunu biliyoruz ama...

Günün saatlerine göre özellikle de öğle vakitleri yolda olacaksak güneşin değiştirdiği yönü dikkate alarak belki uygulamada güneşli görünen kısma oturmamız gerekebilir. Ayrıca rotanın akışı da bize net bir fikir verecektir.

O halde yönümüzü seçtik, yani koltuk sayısında alternatifleri yarıya indirdik diyebiliriz.

Şimdi, hangi sırada oturacağımız üzerine biraz beyin fırtınası yapalım.

İhtimaller önümüzde koltuğu sonuna dek yatırıp uyuyacak birinin olması ve konforun düşük olduğu, teker üzerinde seyahat etmek.

İlkiyle başlayalım. Uzun boyluysanız yahut üzerinize doğru eğilmiş bir koltuktan hoşlanmıyorsanız iki önerimiz var. İlki otobüsün arka kapısının hemen ardı, ikincisi ise daha ferah bir yolculuk istiyorsanız ilk sıraya (1,2,3,4 numaralar) oturmanız.

Otobüslerde bolca teker olduğu için çok geniş bir aralığı dikkate almak gerekiyor.

Genel olarak otobüslerde arka kapının bitimindeki koltuktan sonraki 2 koltuk tekerlere denk geliyor. Garanti olsun diye 3 diyelim. Bu durumda kapının bitimindeki koltukla en arka 2 sıra oturulabilir durumda.

Ön kısım için de otobüs modeline göre değişmekle birlikte genellikle 3 ve 4. sıralar tekere denk gelir.

Kapıların tam karşısındaki o ikili koltuktan genellikle uzak duruyoruz, yazın sıcak kışın ise soğuk havayla temasımızı arttırıyor.

Bir ipucu olarak, otobüs biletlerini halen gişelerden satın alan kişilere genellikle otobüsün ön kısmından bilet satılıyor. Yani kalabalık bir hatta seyahat etmiyorsanız otobüsün arka kısımlarından alacağınız biletlerde yan koltuğunuzun boş olma ihtimali artar.

İnsanlar çoğunlukla ön kısımda oturmak istiyor ama konforlu noktalardan biri olan şoförün tam arkasında da oturmak istemiyorlar.

O halde içeriğin başlarında faydalandığımız şu bilet ekranına yeniden dönelim ve 'bizi mutlu edecek koltuğu' görelim.

Hem önünüzde oturan kimse olmaması, hem tekere denk gelmemesi hem de güneşle olan teması engellemesi açısından kırmızıyla işaretlediğimiz koltuk bir yolculukta mutluluğu arayanlar için ideal. 

Bu koltuk dolu mu? O halde aynı yönde 1. sıradaki koltuğu seçiyoruz. Denendi, onaylandı.

Peki, bizim deneyimlerimiz böyle. Farklı otobüs tipleri için sizin önereceğiniz 'en iyi koltuk' hangisi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sercansolmaz

en oturulmayacak koltuğu nasıl en ideal seçersin yaa. oraya oturup ayağını servis dolabı yüzünden uzatamayıp kangren olmadın herhalde hiç.

kendineassassin

En rahatı muavin koltuğu; ama oraya oturmak için de sizle birlikte başka birine daha aynı bileti satan dolandırıcı bir firmadan bilet almanız ya da direkt muavin olmanız gerek..

hasan-ergin1

1.60 üstü o koltukta rahat rahat oturamaz.

birilerikonusur

bunu hazirlayanin boyu 1.45 herhalde...

eren-anadol

yazan arkadaşın boyu 1.20 falan sanırım o koltuğa rahatça oturabilen var mı gerçekten?

Görüş Bildir