Görüş Bildir
Haberler
Dershane Yerine Kursla Ne Değişecek?

Dershane Yerine Kursla Ne Değişecek?

Deniz Gök
07.08.2015 - 19:36 Son Güncelleme: 08.08.2015 - 08:53

Dershaneler gitti, özel öğretim kursları geldi. Sektör temsilcilerine göre, yeni sistem en çok temel liseler ve üniversiteye hazırlanan mezunlar için olumlu oldu.

Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı iptalinin ardından merakla beklenen yeni yol haritasını Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bugün açıklamıştı. Peki yeni sistemin dershanelerden farkı ne, neler getiriyor ?

Al Jazeera Türk'ten Umay Aktaş Salman dershane ve özel eğitim kurumu temsilcileriyle görüşerek yeni düzene ilişkin görüşlerini aldı.

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı İbrahim Taşel, açılacak kursların dershanelerden farklı olarak daha az sayıda ders vereceğini söylüyor:

'Dershaneden farklı olarak özel öğretim kurumlarında ders sınırlaması var. 3 dersten kurs verebilecek kurumlar. Ancak daha derinlemesine öğrenilecek. Bu düzenleme Anayasa Mahkemesi'nin kararı öncesindeki duruma göre daha olumlu. Mağduriyeti belli ölçüde giderdi. Küçük yerleşim yerlerinde öğrenci yeterli olmadığı için temel liseye dönüşememiş kurumlar vardı. Şimdi mezunlara temel liseler kurs verebileceği temel liseye dönüşme şansları var. Ayrıca AYM kararından önce lise mezunlarının kurs alabilecekleri yerler sınırlıydı. Şimdi hem özel öğretim kurslarından hem de temel liselerden kurs alabilecekler. Bu olumlu.

'Kontrol artacak'

Temel liseler hafta sonu mezun öğrencilere , hafta içi de okul sonrası kendi öğrencilerine kurs verebilecek. Bu gelişmeler temel liseleri güçlendirecek. Ayrıca özel öğretim kursları bakanlığa bağlı tüm okulların yer aldığı e-okul sistemine kayıtlı olacak. Yani bakanlık öğrencinin devamsızlığından başarı durumuna kadar her şeyi görebilecek. Daha kontrollü bir sistem olacak.'

Avcı: Dershaneler 'Özel Öğretim Kursu' adı altında hizmet verecek

Takviye amaçlı bir sistem

Özel Dershaneler Birliği Başkanı Faruk Köprülü, kursa dönüşmeyen dershanelerin 1 Eylül’den itibaren kapanacağını belirtiyor. Köprülü yeni düzenleme ile bakanlığın yasal olmayan kurumları da denetim altına almak istediğini anlatıyor:

'Kurslar, dershaneler daha önce e-okul sistemine kayıtlı değildi. Şimdi hangi dersi hangi öğrenciye hangi öğretmen veriyor. Bunlar bile bilinecek. Yeni düzenin dershanelerden farkı ; bakanlık baştan beri bir üst okula hazırlıkta sınav odaklı çalışmayı engellemek istiyor. Bu yeni sistem de dersleri takviye amaçlı bir kurs.'

Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
fioooona

Tüm öğrenciler ip üzerinde cambazlık yapıyor Nabi Avcı da ipi sallayarak ögrencileri düşürüyor -kısaca durum bu-

Kevin Love

Harika ozetlemissin.

kayisikomposto

Milli Eğitim Bakanı diye sevimli penguen koymuşsunuz koltuğa. Penguen ne anlasın eğitimden.

Don Vito Corleone

Bana dershanenin bir faydası olmadı.Gelişme kat ettiysem özel ders ile kat ettim.Dershanede iyidir,cemaatin dershanesi ayrı bir iyidir. Kimseyi zorla cemaat... Devamını Gör