Der Spiegel Duyurdu: 'Muhabirimiz Sahte Haberler Yazdı, Şüpheli Haberlerden Biri Türkiye Hakkında'

 > 
31PAYLAŞIM

Alman Der Spiegel dergisi, ödüllü bir muhabirlerinin yıllarca sahte haberler yazdığının ortaya çıktığını duyurdu. Dergi doğruluğundan şüphe duyduğu haberlerden birinin Türkiye hakkında olduğunu belirtti.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre,dergiden yapılan açıklamada Claas Relotius isimli muhabirin, dergide yer alan 55 makalenin en az 14'ünde "hikayeler uydurduğu ve kahramanlar yarattığı" belirtildi.

Sahte detayların yer aldığından şüphelenilen haberlerin biri, Türkiye ile ilgili. 

Önce iddiaları reddeden Relotius, baskıların ardından suçunu itiraf etti ve istifasını verdi.

"Başka mecralarda da sahte haberler yazmış olabilir"

Olay, Der Spiegel'de uzun bir makaleyle duyuruldu.

Der Spiegel, "şoke olduklarını" belirtti ve hem okuyucularından hem de "sahte alıntıların, uydurma kişisel detayların ve kurgu ürünü yerlerdeki kurgu ürünü olayların" öznesi olmuş olabilecek kişilerden de özür diledi.

Der Spiegel, muhabirin başka basın organlarında da haberler yayımladığı ve onlarda da sahtecilik yapmış olabileceği konusunda da uyarı yaptı.

Meslektaşı ortaya çıkardı

ABD- Meksika sınırı 

Söz konusu durum, ABD-Meksika sınırında ortaklaşa bir haber üzerine çalıştığı meslektaşının, haberle ilgili şüphelerini dillendirmesiyle ortaya çıktı.

Meslektaşı, Kasım ayında yayımlanan makalede yer alan, Relotius'un röportaj yaptığını söylediği iki kaynağın izini sürdü. Her iki kişi de Relotius ile hiç tanışmadıklarını söyledi.

Sahtekarlık yapılan haberler arasında, Guantanamo Körfezi'ndeki Yemenli bir mahkum ile ilgili bir haberin de olduğu açıklandı.

Der Spiegel, muhabirin Türkiye'deki iki 'çocuk köle' hakkında yaptığı haberden de şüphelendiklerini, ancak muhabirin Yemenli mahkum haberinde sahtekarlık yaptığını kabul ederken, bu haberin doğru olduğunu öne sürdüğünü belirtiyor.

Der Spiegel skandaldaki sorumluluğu üstlendi

"Königskinder" (Kral'ın Çocukları) isimli 2016 tarihli söz konusu haber, Halep'ten Türkiye'ye kaçan iki yetim çocuk hakkında.

Haberde şu ifadeler yer alıyor:

"Bu yaz bir sabah, yorgun gözlü 13 yaşındaki kız Alin, Mersin'in hâlâ karanlık olan sokaklarında şarkı söyleyerek yürüyor."

Der Spiegel'de yer alan makaleye göre, şarkı hayatta kalma şansı olmayan, ancak kurtarılan iki çocukla ilgili.

Dergi, Suriye'de böyle bir şarkının olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğini itiraf ederek, sorumluluklarını kabul ediyor.

Relotius'un haberde yer alan bir diğer çocuk olan Ahmed ile görüşmesi sırasında bir fotoğrafçının bulunduğu, bu kişinin tanık olarak kabul edilebileceği belirtiliyor. Ancak dergi, Relotius'ın Alin ile tek başına görüştüğü için haberin bu kısmını doğrulayamadıklarını yazıyor.

"Yılın gazetecisi" ödülünü aldı

Uzun, araştırma makaleleriyle bilinen Hamburg merkezli dergi, Relotius'un "büyük çapta" bir gazetecilik sahtekarlığı yaptığını açıkladı. Olayı, "Der Spiegel'in 70 yıllık tarihinde küçük düşürücü bir an" olarak tanımladı.

Dergi içinde oluşturulan bir komisyon, Relotius'un dergi için yazdığı makaleleri inceliyor.

Muhabir, 2014 yılında CNN'in Almanca konuşulan ülkelerde verdiği bir ödül kapsamında "Yılın Gazetecisi" seçilmişti.

Bu ay içerisinde de bir Suriyeli çocuk hakkında yazdığı haber nedeniyle 'Yılın Alman Gazetecisi' ödülünü almıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir