Depresyon Basit Değildir! Aile Grubuna Yanlışlıkla Attığı Fotoğraf Yüzünden Terapiye Götürülen Kız

36PAYLAŞIM

İnternette bolca paylaşılan ve hepimizi güldüren "Meme" isimli komik görüntü ve yazılar bu sefer biraz soruna neden olmuş...

Ayrıntılar UNILAD kaynaklı içeriğimizde:

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/featured/girl-s...

Zihinsel sağlık her zaman ciddiye alınmalı fakat 20 yaşındaki Celeste Araslanian gibi kötü zamanlardan geçmiş kişiler için başkalarıyla espri üzerinden bir birlik kurmak rahatlatıcı olabilir.

Başta "Nihilist Memes" olmak üzere, bu konularla alakalı komik sözlerin ve görsellerin paylaşıldığı Facebook grupları bulunmakta ve Celeste bu grupları onunla aynı deneyimleri yaşamış insanlarla ilişki kurmak için kullanıyor.

Fakat Celeste kısa süre önce paylaştığı karanlık taraflı komik görseli paylaştığında çok dikkatli davranmamış ve görseli yanlışlıkla ailesiyle olan gruba göndermiş. Doğal olarak onlar da alakasız görüntüden dolayı endişelenmişler.

Celeste: "Pardon millet. Yanlış grup." Anne: "Gerçekten mi Celeste? Hastaneye gitmeye ihtiyacın var mı?"

UNILAD'e röportaj veren Celeste, mizahta terapi bulmaya çalışışının nasıl hızlıca bir yanlış anlaşılmaya döndüğünden bahsetmiş:

"Terapideki arkadaşlarım için bir grubumuz var ve orada genellikle kendimizi değersiz gösteren komik şeyler paylaşıyoruz. Ben de internette bir tane gördüm ve 'Bayılacaklar buna' diye düşündüm. O kadar acele etmişim ki annem ve kız kardeşimle olan gruba attığımı fark etmedim.
Annem hemen hastaneye gitmeye ihtiyacım olup olmadığını sorarak mesaj attı. Çünkü daha önce depresyon yüzünden hastanelik olmuştum."

Biraz zaman alsa da sonunda Celeste depresyonla savaşındaki alışılmadık yöntemler hakkında bir profesyonelle konuşmuş.

"Her neyse, kız kardeşim en sonunda beni zorla hastaneye götürdü ve iki saat boyunca bir psikiyatriste komik görselin ve yazıların ne olduğunu ve depresyonla başa çıkmama nasıl yardımcı olduklarını anlattım.
Onu gerçekten kendimi öldürmeyeceğime inandırdım. İlginç bir akşam olduğunu belirtmeliyim."

Ağzında kement tutan bir köpeğin fotoğrafının üzerine yazılmış "Artık ölmeye hazırım" yazısı aile üyeleri arasında çok fazla endişeye neden olmuştu.

Celeste bu gibi karanlık durumlarda mizahın neden önemli olduğunu şöyle açıklıyor:

"Annem hala bunun üstü kapalı bir imdat çığlığı olduğuna inanıyor, çünkü o daha yaşlı ve komik yazı ve görüntüleri çok da anlamıyor.
Bence daha önce hastanelik olduğum düşünülünce endişelenmekte haklılar ve intihar şakalarının hafife alınmaması gerektiğine katılıyorum fakat bazen üstesinden gelmenize yardımcı oluyorlar.
Olaylara gülmek bana yardımcı oluyor ve terapideki birçok arkadaşım da bunun durumu bir noktada normalleştirdiği fikrine katılırlardı.
Bunun benim için iyileşeceğim anlamına geldiğini biliyorum çünkü eğer şimdi ona gülebiliyorsam bu üstesinden de geleceğim anlamına gelir."

Celeste akıl sağlığının bir mizah malzemesi olmadığını açıkça belirtiyor fakat benzer şeyler yaşayan terapi grubundaki diğer insanlara bu tür şeyler göndermenin ona yardımcı olduğunu söylüyor.

Önemli olan şu ki, Celeste ve arkadaşları savaşa önden başlıyor ve susmak yerine komik fotoğraflar ve yazılarla da olsa düşüncelerini paylaşıyorlar.

Eğer yardıma ya da desteğe ihtiyacınız varsa, siz de Acil Durum Hattı 182'yi arayabilirsiniz. Sessizlik içinde acı çekmeyin, sesinizi duyurun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yigit-burak-ozden

Şu köpek şeysi yapanlara baya bir kızıyordum ruhsal sıkıntıları var heralde diye. Gerçekten varmış.

gece-gunes

İlginç bir yol , kara mizah da hayat kurtara bilirmiş.

Gizli Kullanıcı

182 hâlâ çalışıyor mu?

aez

Merkezi Hekim Randevu hattı halini almış fakat bu durumda aradığınızda gerekli yerlere yönlendiriyorlar gibi görünüyor.

hasan-cakmak8

bir sey anlamadım okumaya üßendim 😏

Görüş Bildir