Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Deniz Baykal'dan 'Başkanlık Değerlendirilmeli' Sözlerine Açıklama

 > -
Abone ol

CHP'nin Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal  "Başkanlık değerlendirilmeli" açıklaması ile gündemde. Baykal'ın, başkanlık sistemine dayalı bir siyasi rekabette CHP’nin şansının yüksek olduğu ve bunun görmezlikten gelindiği yönünde ifadeleri bugün basına yansımıştı. Baykal gündeme oturan bu sözleri ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada ise, "Ben, başkanlık rejimi gelsin mi gelmesin mi sorusuna değil, bize rağmen gelirse CHP’nin ne yapabileceği sorusuna yanıt verdim. Elbette CHP, bu başkanlık projesine sonuna kadar ve tüm gücüyle direnmelidir ve direnecektir" dedi.

Baykal, Yeni Birlik Gazetesi'nin sahibi Avni Özgürel'e konuştu. Özgürel'in yazısına göre Baykal'ın başkanlık değerlendirmeleri şöyle:

"Dün Deniz Bey'i arayıp başkanlık sistemi, tartışmalarıyla ilgili ne düşündüğünü öğrenmek istedim: ‘Sistem kaçınılmaz noktaya gelince bunu değerlendirmek gerekir diye bakıyorum. Bu kadar sıkıntıyı yaşadığımız bir dönemin şartları içinde değerlendirmemiz gerekir başkanlık sistemini' dedi.

‘CHP bu konuda özündeki, kökündeki projeye sahip çıkan bir anlayışla parti kamuoyunun önünde iddialı bir şekilde yer tutabilmeli. Ben inanıyorum ki başkanlık rejimi partimiz için önemli önemli bir yer tutacak.'

Baykal'a göre başkanlık sistemine dayalı bir siyasi rekabette CHP'nin şansının yüksek olduğu görmezlikten geliniyordu. Yanı sıra altını çizdiği diğer hususlar da gözardı edilir gibi değildi:

‘Tartışırken meselenin özünü kaçırmamak lazım… Terörle mücadelenin neresindeyiz? Terörle mücadeleye destek veriyor muyuz vermiyor muyuz? Bunun neresindeyiz? Paralel devletle mücadelenin neresindeyiz? Sonra dış politika sorunları… Siyasette dürüstlük, ahlak konuları… Kısacası bu konularda güven veren, inandırıcı bir siyasi duruşu partimiz gerçekleştirebilse inanıyorum ki, başkanlık rejimi partimiz için önemli bir yer tutacak…'

Özgürel'e göre Baykal konuyu muğlak bırakmak da istemedi...

Ve şöyle devam etti: 

"Bu makamın gerektirdiği niteliklerde bir adayla çıkabilirsek inanıyorum ki çok ciddi bir sıçrama yapabiliriz. Makamın gereklerini yerine getirebilecek bir adayla çıkabilirsek rekabet edebilecek duruma gelinebilir. Partinin bahsettiğim zafiyetleri karşılandığında rejim değerlendirilebilir."

Baykal'ın açıklamaları sosyal medyanın gündemine oturmuştu...

Baykal, başkanlık sistemine destek verdiğine ilişkin haber ve yorumları, yaptığı yazılı bir açıklama ile düzeltti.

Açıklamasında Gazeteci Avni Özgürel'in kendisini arayarak, "Ben hayret ediyorum, Başkanlık rejimi gelirse her yerde CHP seçimi alamaz gibi bir kanaat var. Siz ne dersiniz?" şeklinde bir soru yönelttiğini belirten Baykal, soruya, "Makamın özelliklerine uygun iyi bir aday oylarımızı artıracaktır. Ama asıl mesele CHP'nin gerçek kimliğine uygun, özündeki temel projeye sahip çıkan bir anlayışı parti olarak kamuoyunun önünde iddialı bir şekilde ortaya koyabilmektir. Çünkü Türkiye'nin CHP'nin temel siyasetine bugün her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır." karşılığını verdiğini aktardı.

“CHP, Başkanlık sistemine sonuna kadar direnmelidir ve direnecektir”

Baykal'ın açıklaması şöyle devam ediyor: 

"Dolayısıyla ben, başkanlık rejimi gelsin mi gelmesin mi sorusuna değil, bize rağmen gelirse CHP'nin ne yapabileceği sorusuna yanıt verdim. Elbette CHP, bu başkanlık projesine sonuna kadar ve tüm gücüyle direnmelidir ve direnecektir. Şunu unutmamak lazım ki bu ortamda başkanlık rejimi Türkiye'nin maruz kaldığı tehlikeleri büyük ölçüde artırır. Türkiye'nin bugün her zamankinden daha çok ortak akla, kurumsal düşünme ve davranmaya ihtiyacı vardır. Halbuki başkanlık rejimi, mevcut siyasi tabloya bakacak olursak çok daha keyfi ve şahsi uygulamaların önünü açacaktır. Bu da Türkiye'nin iç ve dış politika sorunlarının daha da karmaşık hale gelmesine neden olacaktır. Ama şunu da hatırlatmak isterim ki Fransa’da Sosyalist Parti anayasadaki başkanlık düzenlemesine tüm gücüyle karşı çıkmıştı. Ancak başkanlık rejimi onlara rağmen geldikten sonra Mitterand sosyalistlerin adayı olarak sonraki bir seçimde başkan seçilmiştir. Bu da kulaklara küpe olsun."

Özgürel ise Baykal'ın yalanladığı haberinin arkasında: Ses kayıtları mevcut!

Yeni Birlik gazetesinden Avni Özgürel, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın sonradan yalanlamasına karşın haberinin arkasında olduğunu söyledi. Özgürel Baykal'ın "Başkanlık değerlendirilebilir" şeklideki sözlerinin ses kayıtların mevcut olduğunu da ifade etti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir