Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Demirören'den Önemli Açıklamalar

 > -
Abone ol
Demirören'den Önemli Açıklamalar

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, TRT 1'de yayınlanan Stadyum programına açıklamalarda bulundu.  

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, TRT 1'de yayınlanan Stadyum programına açıklamalarda bulundu. Yeni ceza sistemi hakkında bilgi veren Demirören, yabancı sınırlaması konusunda geri adım atmayacaklarını vurguladı.

İşte Demirören'in açıklamaları

"İki güzide kulübümüzün kupa maçı. Ama Soma için oynanacak bir maç. Ben buradan iki kulübümüzün yönetimine de teşekkür ediyorum. Gelirleri almayıp Soma'ya bıraktıkları için. Aynı zamanda hakemler gözlemciler para almadı. Onlara da teşekkür ediyorum. Yöneticiler de para vererek stada girecek. Basın da ücreti karşılığında tribünde olacak. Herkese anlayışı için teşekkür ediyorum."

"Emre'yi ve Selçuk'u tebrik ediyorum. Biraz önce okudum. Gayet sıcak açıklamalar. İkisine de teşekkür ediyorum. Prandelli ve İsmail Hoca da aynı şekilde konuşmuş. Hepsine teşekkür ediyorum."

"Türk futbolunun marka değeri yöneticilerimizin bu atışmalarından dolayı ilerlemiyor. Bu konuları aşmamız gerek artık. Bugün büyük kulüplerimiz sponsor bulamıyor. Bunun nedenini araştırmak gerek. İğneyi kendimize batırmalıyız artık."

"TARAFTAR OLMAZSA ÖNEMİ YOK"

"27 tane yeni stat yapılıyor. Hepsi de oldukça güzel. Bazıları şehirlerden büyük statlar. Ama bunlar için seyirci ve taraftar gerek. Bunlar olmazsa statların bir önemi yok. 3 Büyükleri çıkardığımızda Süper Lig'de takımlar 5 bin kişiye oynuyor maçlarını. Trabzonspor'a bakınca 11-12 bin kişi."

"Federasyon olarak senede 85 bine yakın maç idare ediyoruz. Bu maçlarda kötü tezahürat, küfür olduğu zaman aileler bu maçlara gitmiyor. Bunu kulüplerle el ele vererek düzeltmemiz gerek. Türkiye'nin %90'ı futbolu takip ediyor. Bunu tribünlere de yansıtmamız gerek. Futbol bir şov. Sahada oynanıyor ve bitiyor."

"TÜRKLER ARASINDA KAVGA OLMUYOR"

"Tabii ki hatalar olacak. Hakem de hata yapacak. Futbolcu da hata yapacak. 90 dakika boyunca koşan bir insanın hata yapmaması imkansız. Denesin herkes. 90 dakika boyunca koşup bir noktayı izlesinler ve karar verip düdük çalsınlar. Çok zor. Bunları görmemiz gerek artık."

"Ben Emre ve Selçuk kardeşime tekrar teşekkür ediyorum. Futbolumuzda bu tür mesajlar gerekiyor. Zaten dikkat ederseniz Türk futbolcular arasında bu tür olaylar olmuyor. Genelde Türkler ve yabancı oyuncular arasında kavgalar oluyor. Bunlara fırsat vermemeliyiz."

"Sayın Gümüşdağ'a başarı diliyorum. Zor bir zamanda iyi bir göreve geldi. Kendisiyle bir toplantı gerçekleştirdik. Bu konuştuğumuz şeylerde onunla da mutabık kaldık. İlk görevimiz marka değerini yükseltmek. Mali bir ekip kurup kulüpleri denetleyecek bir projeye imza atacağız. Biz günü kurtarmakta ileriyi kaybediyoruz. Artık günü kurtarmaktan vazgeçmemiz lazım. Kulüplerimizin geçmişten gelen sıkıntıları var. Sayın Gümüşdağ da bu kurul için düğmeye bastı."

"KASAMIZDA PARA VAR AMA..."

"Federasyonumuz denk bütçeli bir kurum. Kar amacı bulunmuyor. Biz kulüplere her konuda destek olmak istiyoruz. Bakış açımız kulüplerimizi yaşatmak için yardımcı olmak. Bugün kulüplerimiz bankaya gittiği zaman yüksek faizlerle karşılaşıyor. Bizim hedefimiz kulüpler bankaya değil federasyona gelsin ve bu talebini bize iletsin. Yardımı biz yapalım. Sosyal bir kurumdur Türkiye Futbol Federasyonu. Bugün ülkenin en kuvvetli kurumu konumundayız. Kasamızda para var ama bunu kulüplerle paylaşamadığımız zaman ne anlamı var."

"Orduspor'un içinde bulunduğu durum içime dokunuyor. Benim kasamda para var ama yardımcı olamıyorum elim kolum bağlı. Yasada önüm tıkalı. Bunun önünü açmak için devletten adımlar atılacak. Eski Başbakan yeni Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan futbola çok düşkün bir insan. Sağolsun bu yüzden bizim önümüz çok açık. Bakanımızla da bu konuyu konuştuk. Yasa açısından bize yardımcı olacaklar."

"AMERİKA'DA FUTBOLUN GELDİĞİ NOKTA..."

"Bizim sponsor açısından sıkıntımız yok. Çok büyük kuruluşlarla sponsorluk faaliyetleri yürütüyoruz. Kulüplerimize de yardımcı olmak isteriz elbette. Mesela ben yayınların diğer kanallarda da olmasını istiyoruz. Tabii ki maddi bir değeri olmalı ama bu yayınlar olmayınca spor programı adlı bir programda futbol hariç her şey konuşuluyor. Bu olmamalı."

"Kulüplerin istekleri 3 sene önceki istekleri karşılamıyor. Bu değerler artabilir ancak önce marka değerini artırmalıyız. Sponsorun da beklediği bu reklamın geri dönüşüdür. Bunun için de taraftarı stada çekmektir. Taraftar bu eğlencenin içine girdiği sürece sponsor bu işe daha fazla girecektir."

"Amerika'da futbolun geldiği noktayı görüyorsunuz. Real Madrid - Manchester United arasında oynanan maçta 110 bin kişi maçı izledi. Ama maçtan tam 4 saat önce eğlenceler başladı. Bu organizasyonlar bizim için de olmalı."

"BİZİM EN BÜYÜK PROJEMİZ..."

"Mesela Almanya'da seyirci ortalaması 30-35 bin kişi. Bu olduğu sürece sponsorlar stadyumdan kaçmaz. Aksine gelir. Bu eğlenceleri biz de milli maçlardan önce yapmayı planlıyoruz. Milli takım taraftarı yaratmak istiyoruz."

"Bizim en büyük projemiz de Olimpiyat Stadı'nı Milli Takım'ın sahası haline getirmek istiyoruz. Tamamen milli takım taraftarlarının doldurduğu bir stadyum ortaya çıkarmak. Gerekli çalışmalar yapılacak. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu onayladı. Devletimiz gereken adımları atacak."

"Fatih Terim'le uzun süreli anlaşmamızın bir nedeni de bu. Bu yatırımları yapıp sonrasında meyveleri toplamak. Almanya örneği önümüzde. Biz asansör takım olmak istemiyoruz. Her zaman zirvede olan bir Türkiye olmalı."

"FUTBOLCULARIN GELİRLERİ OLDUKÇA YÜKSEK"

"Profesyonel Futbolcular Derneği için bir çalışmamız mümkün. Bir düzenleme yapılacağını sanıyorum. Futbolcularımızın gelirleri oldukça yüksek. Yıllar sonra bu yüksek paraları kazanan oyuncuların geldiği halleri görüyoruz. Bunun için düğmeye bastık. Yapacağımız şeyler var. Derneğe yardımcı olmamız gerek. Çok kötü duruma düşen ve yardımcı olduğumuz eski futbolcular var. Çalışmalarımız devam ediyor."

"Zekeriya Alp ile hakemlerimizin gelirleriyle ilgilil bir çalışmamız var. Mevcut hakemlerimizin meslekleri ve işleri var. Buradan kazandıkları para var. Bu işi profesyonelliğe dönüştürmemiz gerek. Futbolcu nasıl tek meslekse hakemlik de aynı şekilde sadece mesleğine odaklanmalı. Ücret farklarını ayarlamamaız gerek. İyi hakemlerimizin gelirleri daha fazla oluyor. Hakemliği daha cazip bir hale getirmek istiyoruz."

"Bu sezon da her zamanki gibi bir takım şampiyon olacak. Bağırarak şampiyon olamazsınız. Sahada şampiyon olursunuz. Ne yaparsanız yapın bir şampiyon olacak. Mesela Galatasaray şampiyon oldu. 20. şampiyonluğunu aldı ama seneye 21. şampiyonluk için savaşacak. 20'nin bir özelliği yok. Bu aşamada önemli olan futbolun marka değeri. Ben değil biz diye hareket etmemiz lazm. Ufkumuzu çevremizi geliştirmeliyiz. Bu gemi hep beraber yürüyecek."

"BEN DE ZAMANINDA AYNI ŞEYLERİ SÖYLEDİM"

"Barcelona - Atletico Madrid, şampiyonluk maçı. 90 bin kişi Barcelona'yı destekliyor ve Atletico şampiyon oluyor. Tribündeki 90 bin kişi şampiyonu alkışlıyor. Biz de bunu sağlamalıyız. Bunu yaptığımız sürece değerimiz daha da artacak."

"Ben kulüp başkanlığı yapmış bir kişi olarak kulüp yöneticilerinin yaptığı söylemleri anlıyorum. Ben de zamanında aynı konuşmaları yaptım. Şunu söyleyebilirim ki hakemler bu konuşmalardan zerre etkilenmiyor. Eğer hakem art niyetli diyip bunu itiraf ederseniz boynumuz kıldan ince. Bu konuşmalar taraftarı ateşleyen şeyler."

"Bugün İspanya, İngiltere, İtalya liglerini hepimiz biliyoruz. Dünya Kupası'nda olan hatalar malum. O platformlarda böyle şeyler olmuyor. Hatanın olabileceğini kabullenmek gerek. Bu konuşmalar devam ettikçe çığ gibi büyüyor durum ve içinden çıkılamıyor. Beyanata karşı beyanat vermişliğim yok. Yönetimime de bunu söyledim. Cevap vermeyin dedim. İnsan hata yapar."

"Hakemlerimizin hata yapması çok doğal. Tartışılır ama art niyet arayarak hakaret ederek bir yere varılmaz. Art niyeti kanıtlarsanız eyvallah ama at çamuru izi kalsın. Bu şekilde olmaz"

E-BİLET, PASSOLİG VE CEZA SİSTEMİ...

"Ceza sistemini tamamen değiştirdik. Belli bir grup küfür ettiği zaman bütün tribün bunun cezasını çekmek zorunda kalıyor. Bunun uygulanması için de e-bilet sistemini bekledik. E-bilette bu tribündekiler belli olduğu için diğer tribünlerde stada girmek mümkün olmayacak."

"Deplasmandaki ceza sistemini de değiştirdik. Mesela Galatasaray İzmir'de maça gittiği zaman deplasman seyircisi ceza aldığı zaman Türk Telekom Arena'daki taraftar etkilenmeyecek. yine deplasmandaki taraftar ceza alacak. E-bilet sayesinde deplasmandaki taraftar içerdeki maça da giremeyecek."

"E-bilete geçiş kolay olmayacak. Ama değişimler sancılı olur. Bir nevi taraftar kart alıyorlar. Kulüplerine de yardımcı olmuş olacaklar. Bu kart 2-3 yıl sonra bütün spor branşlarında da kullanılacak ve oralara da entegre edilecek. Bu karar meclisteki 4 partiden imza aldı. 4 partinin imzaladığı nadir kararlardandır."

DERBİLERDEKİ DEPLASMAN YASAĞI...

"Büyük takımların arasındaki maçlara deplasman seyircisi gitmesine biz karışmıyoruz. Ona kulüpler ve il güvenlik kurulları karar veriyor. Onlar bize olur verirse biz karışmayız. Kulüpler olumlu yaklaşırsa İl Güvenlik Kurulu da sorun yok derse biz izin veririz. Bizim bu konuyla ilgili sorunumuz yok."

"Ceza uygulamasında bir yenilik de şu; Bütün stat ceza almışsa deplasman seyircisi stada girebilecek. Futbol seyirciyle güzel."

"Biz Avrupa Birliği üyesi değiliz, Avrupa Birliği üyesi olmadığımız için de bu birliğe mensup oyuncuların yerli statüsünde oynaması söz konusu değil. Dünya Kupası'nda İngiltere ve İspanya başarılı olamadı. Bu liglerde yabancı serbest. Biz bu yabancı sınırını ilk seneden kulüplerin temsilcilerine söyledik. Hepsi de kabul etti."

"SERBEST BIRAKSAK ÇOĞU YABANCI OYNAYAMAYACAK"

"Şu an FIFA'da dosyası bulunan ülkeler arasında Türkiye 2. sırada. 300 adet dosya var. Bunlar hep buraya gelmiş yabancı oyuncuların dosyaları. Biz bunu engelleyeceğiz. Kulüplerimizden oynamadan dünya kadar para kazanan oyunculr var. Yazık değil mi? Bugün PTT 1. Lig'de süper lig oyuncusu gibi para alan isimler var. Orduspor'u görüyorsunuz. Geçen sene 71 puanla Süper Lig'e çıkamadı. Şimdi geldiği durum ortada. Zaten sponsor kaçıyor. Bu anlattığım durumlar tüm liglerimiz için aynı."

"2. ve 3. Lig kulüplerimiz için tesis yardımı adı altında proje başlattık. Projemiz hazır. Bunu uygulamaya alacağız. Futbolu artık çok uzun vadeli düşünmemiz lazım. Mesela şampiyon oldun mali dengen bozuksa seneye ne yapacaksın? Serbest bıraksak yine çoğu yabancıyı oynatmayacak. İğneyi kendimize batırmak zorundayız artık."

"Fatih Hoca da yabancı sınırı konusunda bize saygılı. Galatasaray'dayken bu konuyu eleştirdiği olmuştu ama şu an bu görüşe saygı duyuyor. Belki yine kalkmasını düşünüyordur ama şu an bu durum değişmeyecek. Federasyon Türkiye'de taraftarı olmayan tek kurum. Kulüplerde yöneticiler taraftarın verdiği güçle eleştirilerini yoğunlaştırabiliyor. Bizim arkamızda o büyük kitleler yok. O yüzden mantıklı olmalıyız."

"TÜRKİYE 2073'LERİ KONUŞUYORSA..."

"Riva Tesisi Avrupa'da sayılı bir tesis. Hem Türkiye'de hem de Avrupa'da böyle tesis yok. A Milli Takımımız için değil tüm milli takımlarımız için önemli bir tesis. Futsaldan tutup A Milli Takım'a kadar futbol takımlarımız için bu proje gerçekleşti. Orada çalışmalar devam ediyor. Bizim hedeflerimiz var. Bugün Türkiye 2073'leri konuşuyorsa bizim de ileriye bakmamız lazım."

"Avrupa'da 6 hakem uygulamasına geçen ikinci ülkeyiz. Sprey uygulamasını da başlatan 2. ülkeyiz. Biz yenilik varsa almaya niyetliyiz. 6. hakemden %70 oranda memnun kaldık diyebilirim."

"Ben futbolun içine teknolojinin girmesine karşıyım. Gol çizgisi teknolojisi veya tekrar izleme olayına karşıyım. Futbolun doğallığını bozacağını düşünüyorum. Hakemin kararlarını da teknolojik olarak tartışılır halk getirmek doğru değil. Hakemler de özgüvenini kaybetmesi söz konusu. 90 dakika boyunca düdük çalan bir insan kafasına bu düşünceleri de koyarsak yükü daha da artar. Ben bir futbolsever olarak bu konulara karşıyım."

"Marka değeri olarak oyunlara girmek çok önemliydi. Takımlarımız, dünya genelinde oynana bir oyunun içerisine dahil oldu. Bana göre çok güzel bir adım oldu. Bu adımı da atarken bu kadar ses getireceğini düşünmemiştim."

"52 İLDE OYNANAN TÜRKİYE KUPASI..."

"Biz geldiğimizde 52 ilde oynanan Türkiye Kupası şu anda 82 ilimizden takımların katılımıyla oynanıyor. Güzel bir hale geldiğine inanıyorum. Federasyon olarak final oynayan takıma 5 milyon TL veriyoruz. Bunun yanında yayın gelirledi de var. Eskiden önemsiz bir havası vardı bunun önüne geçmek için bu ödülü koyduk. İlgi artsın yıldız oyuncular kupada da oynasın. Farklı şehirlerde bu oyuncular oynasın."

"Trabzonspor yönetimini tebrik ediyorum. Cardozo gibi bir yıldızı takıma kattılar. Avrupa'daki başarılarından dolayı da tebrik ediyorum. Beşiktaş'ın transferini tanımıyordum ama iyi bir isim olduğunu gördüm. Fenerbahçe de iyi bir isim aldı. Galatasaray da aynı şekilde bir kaç isimle iyi gidiyor. Karabükspor'u da ayrıca tebrik ediyorum. Çok büyük bir başarıya imza attılar. Göğsümüzü kabarttılar."

"SEBA'DAN ALINACAK ÇOK DERSLER VAR"

"Türk sporunun ve Beşiktaş'ın başı sağolsun. Onun duruşlarından ve söylemlerinden çıkarılacak çok dersler var. Bugün Türkiye'de rakip takımlar tarafından sevilen ve sayılan yegane kişiliktir Süleyman Seba. Biz federasyon olarak bir şeyler düşünüyoruz. Beşiktaş yönetiminin de açklamaları var. Onun adına yakışır aktiviteler yapacağız."

"Beşiktaş'ın tüzüğü anayasasıdır. Beşiktaş Seba'nın cenazesinde birli ve beraberliğini çok iyi göstermiştir. Fenerbahçe ve Galatasaray herkes buraya katıldı. Bu olayın Beşiktaş camiasında birlik yokmuş gibi algılanması beni çok üzmüştür."

MELO'NUN ELİNİ SIKMAMASI...

"Ben TFF Başkanıyım ben tüm Türkiye'yi temsil ediyorum. Benim elimi sıkıp sıkmamak.. Ben bir şey demedim ki. Belki de yanlış anlaşıldım. Bugün gelsin ben yine elini sıkarım. Her zaman benim için değeri vardır, sonunda bir spor kulübümüzün formasını giymektedir. Ben bir büyük olarak her zaman elimi uzatırım."

Sporx

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir