Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Darwin Olsa Duygulanırdı! Yeni Bir Kuş Türü Resmen Gözler Önünde Evrimleşti

2.9bPAYLAŞIM

Evrim gözlerimizin önünde gerçekleşiyor; sadece fark etmiyoruz...

Kaynak: http://www.sciencealert.com/darwin-s-fin...

Darwin, "Türlerin Kökeni" isimli kitabını yayınlamadan önce Galapagos Adaları'nda bir takım gözlem ve çalışmalar yapmıştı.

Bu takım adalarda birçok canlı türünü inceleyen Darwin'in adı, buradaki ispinozlarla neredeyse özleşmişti.

Buna göre Galapagos Adaları'nda toplamda 15 tür ispinoz gözlemlemişti.

Bu türler birbirlerinden gagalarının boyut ve biçimlerine, vücut büyüklüklerine, ötme özelliklerine, beslenme davranışlarına göre ayrılmıştı.

Kaynak

Beslenme biçimlerine göre gaga yapılarının değiştiğini belirleyen Darwin, bunu doğal seçilimin bir kanıtı olarak notlarının arasına eklemişti.

Geçtiğimiz yıllardan beri devam eden bir araştırma ise evrimin günümüzle eş zamanlı gerçekleştiğini kanıtlar nitelikte...

Galapagos'taki adalardan biri olan Daphne Major'de 1981'den beri gözlem yapan araştırmacılar, o yıllarda adaya özgü isponozlardan çok daha farklı gagaya sahip bir ispinozla karşılaştı.

İspinozun Geospiza conirostris tür adına sahip olduğu ve 100 km ötedeki başka bir Galapagos adasından geldiği ortaya çıktı.

Geospiza conirostris'in gagası, kaktüs nektarlarını yemesi için evrimleşmişti.

Durumu basit bir göç olarak düşünmüş olabilirsiniz; ancak buraya özgü olmayan ispinozun yerli bir tür olan Geospiza fortis ile çiftleştiği gözlemlendi.

Farklı türler arasında çiftleşmeler doğada yaygın olarak gözlemlenebilir. Hatta sonunda yavrular da ortaya çıkabilir. Katır bunların en bilinen örneği. Ancak katır kısır bir hayvan. Burada durum ise biraz daha farklı:

Bu iki farklı tür ispinozun çiftleşmesinde ise kısır olmayan yavrular ortaya çıktı. Bunun anlamı ise yeni bir türe zemin hazırlamak...

Yeni ortaya çıkan türlerin soylarını devam ettirebilmeleri için ise kendi türleriyle eşleşmeleri gerekir.

Kaynak

Yeni özelliklere sahip olan bu tür adaya adapte olmasına rağmen kuraklık nedeniyle 2002-2003 yıllarında soyları tükenme seviyesine gelmişti. Sadece 2 üyeleri bulunuyordu.

Ancak koşulların düzelmesiyle tekrardan toparlandılar.

Araştırmacılar, 2012'deki adaya son ziyaretlerinde 23 birey ve 8 eşleşebilecek olan çift yeni melez ispinozu gözlemlediler.

Ayrıca şuna da değiniyorlar: Eğer şu anda biri Daphne Major'e gidip ispinozlar hakkında araştırma yapsa henüz 50 yıllık geçmişi dahi olmayan bu yeni türü de değerlendirecek. Bu da saha araştırmalarının ne denli önemli olduğunu bize kanıtlıyor. Bir türün evrimleşmesi için 2 kuşak bile yeterli olabiliyor...

Bilimle kalın...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
piyetro-yurdana-88

İyi de bu biraz farklı bir durum değil mi? Yani o zaman siyahilerle beyazların çiftleşmesi sonucu doğacak melez çocuklar da evrimsel bir gelişim sayılması gerekmez mi?

nerdicknowledge

Sayilmadigini kim soyledi?Melezlesmedeki amac turun dezavantajlarinin ortadan kaybolmasi genetik hastalik vs gibi durumlarin ortaya cikma riskinin azalmasi dogal surecte hayatta kalma sansini arttirmaktir.insan turu de hayvan olduguna gore biyolojik anlamda digerlerinden ayri tutamazsin

piyetro-yurdana-88

Yani evrimsel bir adım denebilir fakat ''evrimleşti'' kelimesinin bu cümlede kullanılmasının tek amacı okuyucuların dikkatini çekmek gibi gözüküyor.

ya-ne-olacagidi

Yıl olacak 2018 evrim kelimesini hala maymundan gelmek olarak algılayan maymun suratlı meymenetsizlerle aynı havayı soluyoruz.

asli.unsal2

Rahat bırakın şu hayvanları öldürüp örnek olarak sergilemek ne la. :(

su_anki_id

Evrim kelimesi insanların tüylerini nasıl diken diken etmiş.. önyargılar, korkular.. endişe etmeyiniz arkadaşlar inanç denilenin yanlışlanması inancı hiçbir zaman sarsmaz.. 70 80 vs.. insan ömrünün sığlığında değil, insanlık tarihinde bu, bu şekilde süregelmiştir..

goofy

noldu la? kuşken dinozor mu oldu? hala kuş. adaptasyon ile evrimleşme aynı manada mı?

Görüş Bildir