Görüş Bildir

Darbeyi MİT'ten Önce Bildiren Enişte, Darbe Komisyonu'na Gitmiyor: 'Sadece Tank Gördüm, Bilgim Yok'

Anasayfa > Gündem

15 Temmuz (FETÖ/PDY) Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, dinlenmesi için komisyona çağrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eniştesi Ziya İlgen'in gelmeyeceğini açıkladı. Ziya İlgen'in 'Sadece tankları gördüm, bunun dışında bilgim yok' dediği öğrenildi. Erdoğan 15 Temmuz sonrası bir TV röportajında darbeyi eniştesi İlgen'den öğrendiğini söylemişti.

TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun dinleyeceği isimler arasında yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen komisyona gelmeyeceğini bildirdi. 

Gazeteduvar'dan Ceren Bayar'ın haberine göre İlgen’in Komisyon yetkililerine, “Sadece tankları gördüm, tank görme dışında bilgim yok” dediği öğrenildi. 

Komisyon Başkanı Reşat Petek, ‘Cumhurbaşkanı’nın söylediğinden fazlasını aktaramayacağını ilettiği için’ İlgen’i dinlemeyeceklerini söyledi.

Yaşar Büyükanıt ve Necdet Özel de gelmedi

Yaşar Büyükanıt ve Necdet Özel de gelmedi
Yaşar Büyükanıt ve Necdet Özel de gelmedi

Komisyona davet edilen Genelkurmay eski başkanlarından Yaşar Büyükanıt, rahatsızlığını gerekçe göstererek komisyona gelmemişti.

Komisyonun davetine olumlu yanıt vermeyen Genelkurmay eski Başkanı Necdet Özel ise 'Soruların yazılı olarak gönderilmesi' talebinde bulundu.

Gelecek hafta dinlenecek isimler belli oldu

Gelecek hafta dinlenecek isimler belli oldu

Komisyonun önümüzdeki hafta programı da netleşti. İstanbul Valisi Vasip Şahin, Emniyet Eski Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Jandarma Eski Genel Komutan Galip Mendi, Ankara Eski Valisi Mehmet Kılıçlar komisyonun dinleyeceği isimler olacak. 

Başbakanlık’tan üst düzey isimler de Perşembe günü komisyona brifing verecek.

Komisyon cezaevine gidiyor

Komisyon cezaevine gidiyor

Muhalefet, Hava Kuvvetleri eski komutanı tutuklu Akın Öztürk başta olmak üzere darbe girişiminin tutuklu bulunan kilit isimlerinin de dinlenmesini istedi. 

Komisyon Başkanı Reşat Petek, Komisyonun bu dinlemeleri cezaevlerinde yapacağını, Kasım’ın üçüncü haftasından sonra cezaevlerinde dinlemelerin başlayabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı için 'makamda ziyaret' formülü

Cumhurbaşkanı için 'makamda ziyaret' formülü

Komisyon’da Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın da dinlenmesi gündeme geldi. Komisyon Başkanı Reşat Petek, iki ismin makamlarında ziyaret edilerek dinlenmesi gibi bir formülün gündeme gelebileceğini ancak kesinleşen bir durum olmadığını ifade etti.

Fidan ve Akar hâlâ net değil

Fidan ve Akar hâlâ net değil
Fidan ve Akar hâlâ net değil

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın da dinlenmesi talebi, muhalefet tarafından bir kez daha dillendirildi. Üyeler bu isimlerin de davet edilmesi konusunda prensipte mutabık kaldı.

ByLock ve Eagle listesi istendi

ByLock ve Eagle listesi istendi

200’e yakın kişinin dinlenmesine ilişkin taleplerin iletildiği toplantıda, devlet kurumlarından çok sayıda belge de talep edildi. Komisyonun muhalefet partili üyeleri, Bylock ve Eagle kullanıcılarının tam listesinin ve FETÖ iddianamesinin tamamlanan kısmının istenmesini talep etti. 

Komisyon Başkanıysa Yargıtay’ın 2008 tarihli Gülen’in beraatine ilişkin kararını talep etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
73
29
22
5
4
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
haylaz adam

enişteni de al git

kartacali

kendin yap kendin ye tarzı bi darbe sanırım...

Kadir

bu darbenin önceden bilinmediğine inanmıyorum.