Darbeye Direnen Havacılar

-

15 Temmuz darbe girişimi esnasında hava kuvvetlerinde görevli bazı pilotların uçmayı reddettiği, personelin bazılarının da yakıt ve mühimmat yüklemeyerek işlemleri geciktirdiği ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe girişimine engel olmak isteyen bazı askerlerin Ankara'yı vuran uçaklara yakıt ve mühimmat yüklemeyi reddettikleri, çeşitli bahanelerle uçakların kalkışlarına engel olmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Darbe girişimine katılmak istemeyen bir pilot darp edilirken bazı pilotlar ise üssü terk etti.

"Türkiye'nin geleceği için önemli bir harekat var" denilmiş

Darbe girişiminde bulunan askerlerce üs olarak kullanılan Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında olay gecesi yaşananlar gün yüzüne çıkıyor. Karargâhta uçaklara bomba ve yakıt yüklemede görevli personele "Türkiye'nin geleceği için önemli bir harekat var" denildi. Personel, uçakları yüklü miktarda mühimmatla doldurdu.

Binbaşı darp edildi

Darbe girişiminde eğitim için üsse gelen bazı teğmenler de görev aldı. Diğer bazı üslerdeki pilotlar da darbe girişimine katılmak üzere Akıncı üssüne geldi. Darbe girişimine katılmak istemeyen, uçmayı kabul etmeyen üs komutanlığında görevli bir pilot binbaşı darp edildi. Bazı pilotlar ise üsten kaçmaya çalıştı.

Darbe girişiminde bulunan pilotlar, yapılan çağrılara karşılık vermedi

Uçakların Akıncı üssünden kalkışları hava radar mevzi komutanlıklarınca tespit edildi. Havalanan F-16'larla telsiz teması kurulmaya çalışıldı. Darbe girişiminde bulunan pilotlar, yapılan çağrılara karşılık vermedi.

Bunun üzerine devreye Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı girdi. Yapılan telsiz çağrılarıyla söz konusu uçuşların yasa dışı olduğu ve hemen üslerine dönmeleri emredildi.

"Emri filo komutanlığından alırız"

Bunun üzerine, pilotlardan biri "Biz emri filo komutanlığından alırız" diyerek telsiz kanalını kapattı. Bu süreçte 4. Ana Jet Üs Komutanlığının kulesi de yapılan hiçbir telsiz çağrısına karşılık vermedi.

141. filonun başında "Kurt"

AA'nın haberine göre, darbe girişimine katılan "Kurt" çağrı kodlu 141. Filo Komutanlığının başında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün damadı Yarbay Hakan Karakuş bulunuyordu. "Öncel" çağrı kod adlı 143. Filo Komutanlığında ise bir dönem Öztürk'ün özel kalem müdürlüğünü yapmış kurmay bir subayın bulunduğu öğrenildi.

Mühimmat yüklemeyi reddenlere silahlı tehdit

Akıncı 4. Ana Jet Üssü'nde operasyonda gözaltına alınanların sayısı 72'ydi

Uçaklara ikmal yapan personele ilerleyen saatlerde Hava Lojistik Komutanlığından gelen emirler üzerine, daha önce darbeci subaylar tarafından belirtiği gibi bir harekatın olmadığı ortaya çıktı.

Bunun üzerine, uçaklara mühimmat yüklemek istemeyen uçak bakım personeli silahla tehdit edildi. Tehditlerin sürmesi ve bazı personelin darp edilmesi üzerine söz konusu askerlerden bazıları çeşitli bahaneler üreterek uçakların havalanmasına engel olmaya çalıştı.

Yakıt vermek istemeyen personel kaçtı

Darbeci askerler ilerleyen süreçte uçaklara yakıt alma konusunda da sıkıntı yaşadı. İlk sortinin ardından bazı askerler uçaklara yakıt doldurmayı kabul etmeyerek üsten kaçtı. Bu sırada darbe girişiminde bulunan askerlere destek vermek için Adana'daki 10. Tanker Üs Komutanlığından iki tanker uçak havalandı.

Darbe girişiminde bulunan uçakların pilotları havada ikmal yaparak uçuşlarına devam etti.

Tanker uçak zorla indirildi

Süreç devam ederken emir üzerine bazı üslerdeki jetler darbe girişiminde bulunan uçaklara müdahale için havalandı. Bu uçaklar ilk olarak havadaki iki tanker uçağı inmeye zorladı. Uçaklardan biri hemen iniş yaparken diğer tanker uçak inmeyi kabul etmedi. Jetlerin pilotla göz teması kurmaya yönelik çalışmalarına da engel olan tanker uçağın pilotu Karadeniz'e yöneldi. Jetlerden gelen "Vururuz" tehdidi üzerine son tanker uçak da indi.

Pist başlarını vurdular

Bu sırada, darbe girişiminde bulunan uçaklara engel olmak için Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığında havalanan F-4'ler başkente geldi. Uçaklar, Akıncı üssünün pist başlarını vurdu. Bu sayede darbeye destek veren pilotların kullandığı uçakların kalkması engellendi.

Ayrıca, pistteki bazı helikopterler de F-4'lerce vuruldu. Darbe girişimine katılan pilotlar da yakıtlarının azalması ve diğer uçakların takibi üzerine Ankara dışındaki bazı üslere indi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir