Danıştay HSYK Üyelerini Seçti

 > 
114PAYLAŞIM
Danıştay HSYK Üyelerini Seçti

Yargıtay'ın ardından Danıştay'da yapılan HSYK üyeliği seçiminde de Hükümet'in desteklediği adaylar kazanamadı. Danıştay Büyük Genel Kurulu YARSAV'ın desteklediği Taci Bayhan ile bağımsız aday Şaban Işık'ı HSYK'nın yeni üyeleri olarak seçti. Hükümet'e yakın Yargıda Birlik Platformu destekli bir üye yedek üyeliğe seçildi.

Danıştay Büyük Genel Kurulu’nda bugün yapılan HSYK seçimlerinde Danıştay üyeleri, adaylar Taci Bayhan, Gürsel Mekik, Emin Sınmaz, Ziya Özcan, Şaban Işık, Hasan Turgut ve Mustafa Gökçek için oy kullandı. Al Jazeera'nin yargı çevrelerinden edindiği bilgiye göre, YARSAV destekli Taci Bayhan ve Cemaatin desteklediği Şaban Işık en çok oyu alan iki isim oldu. Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği Emin Sınmaz ile bağımsız aday Hasan Turgut ise yedek üyeliğe seçildi.

HSYK'ya asil olarak seçilen Taci Bayhan, 83 oy, Şaban Işık ise 78 oy aldı. HSYK yedek üyesi olarak seçilen Hasan Turgut 67 oy alırken, yedek üye seçilen Emin Sınmaz ise 65 oy aldı.

Danıştay tarafından HSYK'ya asil üye olarak seçilen Taci Bayhan'ın yaştan dolayı görev süresi üç yıl sonra doluyor. Üç yıl sonra Bayhan'ın yerine en çok oyu alan yedek üye Hasan Turgut geçecek.

HSYK'daki seçim süreci

Danıştay, Yargıtay ve Adalet Akademisi'nden HSYK üyesi olacak isimleri belirlemek için bu kurumlar kendi içlerinde seçim yapıyor. Yargıtay 23 Eylül’de yapılan seçimle HSYK’ya göndereceği üyeleri belirledi. Bugün yapıla seçimle de Danıştay'dan iki üye HSYK’ya seçildi. Böylece 22 üyelik kurulun 5 üyesi belirlenmiş oldu. Hakim ve savcıların belirleyeceği 10 isim için seçim 12 Ekim'de, Adalet Akademisi'ndeki seçimler ise 16 Ekim'de yapılacak.

Yargıtay’da hükümet kaybetti

23 Eylül'de gerçekleşen ilk seçim olan Yargıtay’da 13 aday arasında seçim yapılmış, yapılan seçimde en çok oyu alan Yakup Ata, Mustafa Kemal Özçelik ve Kerim Tosun doğrudan HSYK üyesi olmuş, hükümete yakınlığıyla bilinen üyeler ise seçilememişti.

HSYK üyeliği için yargıdaki gruplardan Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) ile Yargıçlar Sendikası ortak adaylarını açıkladı. Hükümete yakınlığıyla bilinen Yargıda Birlik Platformu da belirlediği adaylar için 12 Ekim tarihine kadar oy isteyecek. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda adı 'paralel yapı' olarak geçen Cemaat'e yakın grup ise bağımsız adaylar üzerinden seçim çalışması yaparak adaylarına oy isteyecek.

Adli kaynakların Al Jazeera ’ye verdiği bilgiye göre, hükümetin HSYK’da herhangi bir 'blokaj'la karşılaşmaması için adli yargı seçiminde yedi üyeden en az üçünü HSYK üyesi olarak seçtirmesi gerekiyor. Ancak Cemaat'e yakın isimlerin YARSAV’a destek vermesi halinde hükümetin kendine yakın isimleri HSYK’ya üye seçtirmesi zorlaşıyor. Bu nedenle Cemaat'e yakın isimlerin oyları seçimlerde belirleyici olacak.

Hükümet, bazı bakanlar ve çocukları hakkında gözaltı ve arama kararlarının çıkartıldığı 17 Aralık soruşturması sonrası HSYK'nın yapısını değiştirmek için düğmeye bastı. Mülki idare amirlerinin ve bakanların operasyondan haberdar edilmemesi nedeniyle önce HSYK'nın 2010 referandumunda kabul edilen yapısının değiştirilmesi için yasa teklifi hazırlandı. Adalet Bakanı'nın kuruldaki yetkilerini arttıran düzenlemeye gelen tepkilerin ardından teklif askıya alındı.

HSYK Genel Kurulu'nun 15 Ocak 2014'teki ilk toplantısında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hâkim ve savcıların atamalarıyla ilgili kararların alındığı Birinci Daire'nin üye yapısını değiştirdi. Bazı üyeler 3. Daire'ye kaydırıldı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kritik atamaları gerçekleştirmek üzere HSYK Genel Kurulu'nu 10 Şubat 2014'te olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantıda karar almak için 22 üyeden 15’nin hazır bulunması gerekiyordu. Ancak sekiz üye toplantıya katılmadığı için hiçbir karar alınmadan toplantı bitirildi. Hükümet ile HSYK arasında yeni bir kriz patlak verdi.

Bu gelişme üzerine acil olarak toplanan AK Parti’nin hukukçu kurmayları durum değerlendirmesi yaptı. TBMM Genel Kurulu’nda askıya alınan HSYK teklifi 15 Şubat 2014'te yeniden gündeme getirildi.

Muhalefet partilerinin yoğun itirazları, hatta yumruklu kavgalar arasında teklif Genel Kurul'dan geçti. Yasa HSYK kadrolarının sil baştan yenilenmesini getirdi ve Adalet Bakanı'nın HSYK'daki yetkileri arttırıldı. Yasa Çankaya Köşkü'nün onayının ardından CHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne taşındı. Yüksek Mahkeme 11 Nisan'da yasanın bazı maddelerini iptal etti. Ancak yasa yürürlüğe girdiğinde yapılan kadro değişiklikleri aynen korundu.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir