Görüş Bildir
Haberler
Danimarka 'Salgını Kontrol Altına Aldık' Diyerek Tedbirleri Kaldırdı

Danimarka 'Salgını Kontrol Altına Aldık' Diyerek Tedbirleri Kaldırdı

Danimarka Ulusal Sağlık Kurulu, ülkedeki koronavirüs salgınının tamamen kontrol altına alındığını ve bu nedenle bütün önlemlerin kaldırıldığını açıkladı. Ülkede bundan böyle sosyal hayat eskisi gibi devam edecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Danimarka Ulusal Sağlık Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Danimarka'da 11 Mart 2020'de başlayan sert Kovid-19 kısıtlamalarının, bugünden itibaren tamamen kaldırıldığı belirtildi.

Açıklamada, ülke genelinde rekor bir aşılama düzeyine ulaşıldığı ve Kovid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığı vurgulandı.

Ayrıca açıklamada, uluslararası kuralların geçerli olduğu havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.

Rigshospitalet Hastanesi Bulaşıcı Hastalıkları Başhekimi Jens Lundgren, devlet televizyonu DR'ya yaptığı açıklamada, Danimarka'nın salgına karşı zaferini başlangıçta sert önlemler daha sonrada yüksek aşılama oranına ulaşmasıyla kazandığını söyledi.

Toplumun yüzde 83'ü aşılandı

Toplumun yüzde 83'ü aşılandı

Ülkede aşılma oranın yüzde 83'e çıktığını kaydeden Lundgren, sonbahar ve kış aylarında salgının kontrolden çıkması durumunda kısıtlamaların tekrar geri getirilebileceğini hatırlattı.

Ulusal Sağlık Kurumunun açıkladığı rakamlara göre, Danimarka'da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 604'e çıktı. Ülkede vaka sayısı da 350 bin 996'ya yükseldi.

Daha önce de Belçika devam eden vakalara rağmen aşılama oranının giderek yükseldiğini söyleyerek tedbirleri büyük ölçüde gevşetmişti.

Aşılamanın en yüksek olduğu ülke olan İsrail de nisan ayında kısıtlamaları büyük ölçüde kaldırmış ancak giderek yayılan Delta varyantı yüzünden vaka artışı geri gelince tedbirlere geri dönmüştü.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
3
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ortalık karışık

maskeyı atacaklar mı anlamadım kapalı alanlarda mı kullanılacak sadece yoksa