Dağ 2'nin Yapımcısından, Türkiye'nin Terör Gerçeklerini Konu Alan Dizi: BÖRÜ

39PAYLAŞIM

Dağ 2 filminin yapımcısı Alper Çağlar'dan Polis Özel Harekat'ı konu alan, Türkiye Cumhuriyeti'nin sorunlarına ve gerçeklerine değinen yeni bir dizi geliyor!

Büyük ses getiren Dağ II filminin yazarı ve yönetmeni Alper Çağlar’ın yeni projesi Börü dizisi 28 Şubat'ta yayınlanmaya başlayacak.

xn--80aizddian.org

Geçtiğimiz günlerde Dağ 2'nin TV'de ilk kez yayınlanmasından hemen önce, dizinin 4 dakikalık önizlemesi seyirciyle buluşturuldu.

Dizi ortalama 60 dakikalık 6 bölümden oluşacak ve finali beyaz perdede yayınlanacak.

Sinema filminin 2018 sonbaharında izleyiciyle buluşması öngörülüyor.

Türkiye'nin yakın tarihinde yaşanan gerçek olayların ekrana yansımasını izleyeceğimiz Börü'de, Alper Çağlar'ın da "yalnız kurtlar" olarak betimlediği Polis Özel Harekat'ın öyküsü ele alınacak.

Dizide, 2014 baharında Türkiye'de sınırda artan düşmanlar ve içerideki tehlikelerin çoğalması sonucu, Türkiye Cumhuriyeti'nin karşı karşıya kaldığı tehditlerle BÖRÜ timinin mücadelesi konu alınıyor.

Ahu Türkpençe, Türk kadınının sahada bulunmasını ve başarısını yansıtıyor.

Alper Çağlar'a göre, en solcu insan da, en sağcı insan da, en dindar kişi de, en agnostik birey de BÖRÜ'de kendine dair izler bulacak.

Dizide Ahu Türkpençe, Serkan Çayoğlu, Ahmet Pınar, Can Nergis, Emir Benderlioğlu, Fırat Doğruoğlu, Mesut Akusta, Murat Arkın, Ozan Ağaç, Bedii Akın ve Armağan Oğuz yer alıyor.

Özellikle Dağ 2'de aradığını bulan izleyicilerin ilgi listesine girdiği söylenebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
egin

Sen anlat Karadeniz ve diriliş Ertuğrul un olduğu gün tutması zor yapım iyi kaliteli ama günü yanlış

hipergrafi

Kanalın yayınlama sebebi reyting ama yapım amacı reyting olan bi dizi değil zaten. Ayrıca zaten altı bölüm. Reytinglerde en ezilen dizi bile beş altı bölüm yayınlanıyor. İzleyen izler izlemeyen mükemmel bi yapımı kaçırır...

belphegor

Hele şükür kadın asker göreceğiz. Söz, Savaşçı vb. bu sözde muhteşem, vatanseverlik abidesi dizilerde kadınların tek rolü sevgililerini beklemek ya da saçma sapan ajanlıklar. Feminazi değilim fakat insanlara vatanseverlik ve terörün iç yüzünü göstermek yerine ataerkil militaristlik pompalandığı zaman irite oluyorum. Belki Börü bu konuda yeni bir dönem başlatır. Yıllardır yüzüne bakmadığım televizyonu sırf Börü için açacağım.

mevlut-yilmaz2

Diğer bir mevzu da popülere kültür muhabbeti. bu ithamı birçok yapıma yakıştırabilirsiniz fakat alper çağların işlerine değil. 2012 yılında çözülme sürecinde ülkede teröriste terörist diyebilen bir yapım dahi ortada yokken dağ filmini yapan adamdır alper çağlar. prim olsun diye değil Türk Milliyetçisi-Türkçü biri olduğu için bu işleri yapıyor. ha sana tersse izleme kardeşim. ama ithamda bulunmayın. Yakında Türk tarihinde es geçilen, gerektiği değeri göremeyen, beyazperdeye aktarılmayı çok daha önceleri hakeden ama ne yazık ki sinema kapasitemiz gereği maalesef yansıyamayan birçok destansı olayı da beyazperdeye hakettiği kaliteyle yansıtıp; tüm dünyaya, özellikle kendini kahraman diye empoze eden amerikaya ve onun propoganda aracı hollywooda gerçek kahramanlıkların ne demek olduğunu görmesi gerektiğini kanıtlayacaktır.

mevlut-yilmaz2

Aksiyon koreografisi ve operasyon planı kavramını sahnelere yansıtan tek Türk yönetmendir Alper çağlar. Allah ne verdiyse pat diye operasyona dalmalar, ağır çekimlerle süper dövüşmüş gibi gösterilen çocuk kavgaları bulamazsınız. Kamera açıları, çekimler müthiş kalitededir. Geniş açıda aksiyonu kesip parçalamadan bütünlüğü koruyan sahneleri başka dizilerde kolay kolay bulamazsınız. Diğer bir hususta teknik askeri donanım. %90a kadar yerli silah ve araç destekli bir envanterleri mevcut. Bu bakımdan savunma bakanlığı, silahlı kuvvetlerden tam destek alıyorlar. Hatta yerli mühimmat, teçhizat, araç kullanılsın diye Dağ 2'yi erteleme, çekememe riskine girmiş biridir bu adam. Tüm kurgu aşamalarının başından sonuna denetimini üstlenmiş ve kolları sıvamıştır. İnstagramdan kontrol ederseniz üzerinde çalıştığı dev projelerin birkaç yıl sonra nasıl ülkenin gündemine oturacağını da göreceksinizdir. Bu önizlemeden önce 2-3 tane daha tanıtım yayınlandı. İzlerseniz destansılığı göreceksiniz. Teknik konuları geçersek korkak söylemlerle milliyetçilik yapan sahte asker dizilerindense fikrini cesurca yansıtan yapımlar desteklenmeli

mevlut-yilmaz2

Kalite konusunda şüpheli arkadaşlara söylüyorum hiçbir klasik türk film-dizi klişesini,basite kaçmaları,kötü oyunculukları,mantık hatalarını bulamayacağınız bir yapım bu. Alper Çağları internette biraz araştırmanız bunu anlamanıza yeterli olacaktır. Türk televizyonlarının en efsane işi sizi bekliyor. Ayrıca dizi sadece 6 bölümden oluşacak ve 1er saat. 1 senedir çekimler ve kurgu devam ediyor. Büyük bütçe ve emek harcanıp tüm detaylarına kadar düşünülmüş bir iş. Ve büyük finali beyazperdede olacak. Askeri eğitim konusunda uzman isimlerle çalışan bir ekip bu ekip. Oyuncularına askeri eğitim verme konusunda Alper Çağların üstüne yok. Komando yetiştirir gibi yetiştiriyor oyuncularını. Ve silahlar konusunda teknik hatalar asla bulunmaz bu dizide. Tvdeki diğerleri gibi dürbünü kapalı,sekmeyen,boş kovan atmayan,şarjör değiştirmeyen silahlar bulunmaz. Patlamaların birçoğu gerçekten patlatılmıştır. Geri kalanlar ise Türkiyede eşine rastlanamaz görsel efektlerle düzenlenmiştir.

Görüş Bildir