Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: 3.5 Milyon Suriyeli Göçmene Kalıcı Konut Verilecek

 > 
1.1bPAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilleriyle yaptığı basına kapalı toplantıda Türkiye’de yaşayan yaklaşık 3.5 milyon Suriyeli'ye kalıcı konut yapılacağını açıkladı. AFAD'ın verilerine göre Türkiye'de 21 çadır ve konteyner kentte, yaklaşık 240 bin Suriyeli barınırken, Türkiye’de toplam 3 milyon 466 bin 263 Suriyeli yaşıyor.

Milletvekilleriyle yapılan basına kapalı toplantıda bir milletvekili geçtiğimiz günlerde konteyner kentlere gittiğini anlatarak kış aylarının da gelmesiyle birlikte konteyner kentlerin Suriyeli mülteciler için yeterli olmadığını söyledi.

Hürriyet Gazetesi'nden Gizem Karakış'ın haberine göre, milletvekilinin sözlerinin ardından Erdoğan, ''Biz sosyal konutların da ötesinde bir proje planlıyoruz'' diyerek Suriyelilere kalıcı konut yapılacağını açıkladı.

'Güvenli alanlar oluştuğunda çadır kentleri artık kurmayacağız.'

Bölgede güvenli alanların oluşturulmasının önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, projeyi, “Güvenli alanlar oluştuğunda çadır kentleri artık kurmayacağız. Hem kendi bölgemizde hem de sınırın diğer tarafında kalıcı konutlar kuracağız. Burada yaşayan Suriyeli vatandaşları da yeni oluşturacağımız kalıcı konutlara yerleştireceğiz. Artık evlerde yaşayacaklar” sözleriyle anlattı.

Erdoğan bu projeyle 3.5 milyon Suriyeli mültecinin bir an önce kendi topraklarında yaşaması için de adım atılmış olacağını belirtti.

Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmayı da hatırlatan Erdoğan, Avrupa’nın mültecilerle ilgili Türkiye’ye verdiği yardım sözünü tutmadığını söyledi. Erdoğan, “Ne olursa olsan yardımlara devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’de 10 ilde kurulan 21 çadır ve konteyner kent bulunuyor.

AFAD’ın 29 Ocak’ta güncellediği verilere göre; Türkiye’de 10 ilde kurulan 21 çadır ve konteyner kentte, yaklaşık 240 bin Suriyeli barınırken, Türkiye’de toplam 3 milyon 466 bin 263 Suriyeli bulunuyor.

Erdoğan'ın Suriyeli mültecilere kalıcı konut verileceğini duyurması sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir