Görüş Bildir
Haberler
'Çok Biliyorsan Kendin Yap' Dedi, Tazminatsız Kovuldu: Yargıtay Çalışanı Haklı Buldu

'Çok Biliyorsan Kendin Yap' Dedi, Tazminatsız Kovuldu: Yargıtay Çalışanı Haklı Buldu

Müdürünün uyarısına kızıp 'çok biliyorsan gel kendin yap' diyen garson tazminatsız kovuldu. Çalışan soluğu mahkemede aldı ancak mahkeme işyerini haklı buldu. İtiraz üzerine dosyaya bakan Yargıtay ise yerel mahkemenin kararını bozdu ve tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Özel bir şirkette garson olarak çalışan genç, şube müdürünün 'ekmekleri büyük doğruyorsun, israf oluyor' sözüne öfkelenerek, 'çok biliyorsan gel sen yap' diyerek iş yerinden ayrıldı. İşveren, garson hakkında devamsızlık tutanağı tuttu. Garson, tazminat ödenmeden çıkarıldı. 

İş mahkemesini yolunu tutan davacı garson,  kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin alacağı, genel tatil alacağı ve fazla mesai alacaklarını istedi.

Yargıtay mahkemenin kararını bozdu

Yargıtay mahkemenin kararını bozdu

Mahkemede ifade veren şirket sahibi ise, firmanın işletme müdürünün, öğle yemeğe esnasında adı geçen şahsa 'bu ekmekleri neden bu kadar fazla kesiyorsunuz? Yazık, israf oluyor' demesi üzerine, görev başında amiri olan şahsa 'çok biliyorsan sen yap diyerek' karşılık verdiğini ve işyerini terk ettiğini ifade etti. Mahkeme, kıdem tazminatı talebinin reddine hükmetti. 

İtiraz üzerine dosyayı ele alan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi iş mahkemesin kararını bozdu. Kararda, 'Somut uyuşmazlıkta dosyadaki bilgi ve belgelerden ve özellikle tanık anlatımlarından iş akdinin yazılı bir fesih tebliği olmaksızın işçi tarafından iş yerini terk suretiyle eylemli olarak sona erdirildiği anlaşılmaktadır. Terk tarihi itibari ile hak edildiği halde ödenmemiş işçilik alacaklarının varlığı karşısında davacının terkinin bu sebebe dayandığı kabul edilerek kıdem tazminatının kabulüne karar verilmesi gerekirken reddi hatalıdır. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir' denildi.

"Bu söz artık tazminatsız kovulma sebebi olamaz"

"Bu söz artık tazminatsız kovulma sebebi olamaz"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Konuyla ilgili bilgi veren Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Yargıtay'ın kararına ilişkin şunları anlattı: 

'İş yerlerinde çok sık çalışana müdür veya şefleri tarafından işin iyi yapılmadığı konusunda uyarılar gelir. Bazı durumlarda da çalışan kızarak sitemini ‘çok biliyorsan, gel sen yap’ şeklinde dile getirir. Bu durumda işveren veya vekilleri çalışana ‘sen bize saygısızlık yapıyorsun. Sen bana bunu söylemezsin’ diyerek çalışanı işten çıkarabiliyor. Bu konulardan bir somut örnek ise yeni yaşandı. İş yeri vekili, çalışana ‘işi daha doğru yapmanı istiyoruz. Ekmekleri daha küçük kes. İsraf olur’ demesi üzerine çalışan da ‘çok biliyorsan, gel sen yap’ diyor. Çalışan işten çıkartılıp tazminatı verilmiyor. Çalışan da soluğu mahkemede alıyor. Yargıtay ise, çalışanı haklı bularak tazminatlarını almasının hakkı olduğuna hükmediyor. Yani çalışanın ‘çok biliyorsan, sen yap’ sözü işveren açısından tazminatsız işten çıkarma sebebi değildir. Bu da somut bir olaydır'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
117
20
14
10
5
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?