Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuk Sahibi Olmak Kadınların Uyku Düzenini Yerle Bir Ederken, Erkeklerinkini Etkilemiyor!

-
Abone ol

Çocuk sahibi olan ailelerde ebeveynlerin uyku düzenlerinin bir miktar bozulması normal. Fakat bu bozulma, sanılanın aksine hiç de adil bir şekilde olmuyor.

Kaynak: https://www.eurekalert.org/pub_releases/...

Araştırmacılar, insanların uyku düzenleriyle ilgili bir araştırma yapmak için 5805 kişinin bilgilerinin toplandığı bir araştırma yapmışlar.

Katılımcılara günde kaç saat uyudukları sorulmuş. 7-9 saat arası normal kabul edilirken, 6 saatin altı yetersiz olarak kabul edilmiş. Bunun yanı sıra geçen ay ortalama kaç gün yorgun hissettikleri sorulmuş.

Daha sonra katılımcılar çeşitli gruplar altında kategorilendirilmiş.

Yaşlarından ırklarına, eğitim seviyelerinden medeni durumlarına, evdeki çocuk sayısından gelir durumuna, egzersiz seviyelerinden vücut kitle indeksi değerlerine kadar pek çok farklı kategori oluşturulmuş.

Bu kategorilerin oluşturulma sebebi ise, bireyler arasındaki uyku farklılıklarında bu verilerden hangilerinin etkili olduğunu tespit etmek.

İşin ilginç noktası da tam olarak bu. Çünkü 45 yaş ve altında olan 2908 kadında, yeterli uyku almayla yetersiz uyku arasındaki farkı oluşturan tek faktör çocuk sahibi olup olmamaları çıkmış. Çocuk sayısı arttıkça, uyku kalitesi ve miktarı da düşüyormuş.

Bu kadınlardan çocuk sahibi olanların %48'inin yeterli uyku uyuduğu tespit edilmiş.

Çocuk sahibi olmayanların ise %62'si yeterli miktarda uyuyor çıkmış.

Bunun dışında çocuklar kadınlar bir ayda ortalama 14 gün yorgun hissederken, çocuğu olmayan kadınların ortalaması 11 gün.

Çocuk dışında hiçbir etkenin, ayda ortalama kaç gün yorgun hissedildiğine veya günde kaç saat uyunduğuna dair bir etkisi olmadığını tekrar vurgulamakta fayda var.

Araştırmanın diğer ilginç yanıysa, çocuk sahibi olan erkeklerle diğer erkekler arasında uyku kalitesi ve süresi konusunda farklılık çıkmamasıymış.

Yani evde çocuk olması kadınları etkilerken, erkeklere yönelik bir farklılık yaratmıyor. Hayli ilginç bir sonuç olduğu ortada.

Bu yankı uyandıran araştırma, Nisan ayında Amerikan Nöroloji Akademisi'nde de daha detaylı şekilde sunulacak.

Son olarak uykunun sandığımızdan çok daha önemli olduğunu belirtip uyku düzeninize dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatarak yazımızı noktalandıralım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

hadi çocuğu emzirmek lazım olur anlarım anne kalkar ilgilenir. babalar bari biraz çocuğu pışpışlasın, gazını çıkarsın, sallasın uyutmaya çalışsın. doğum,loğusalık,emzirme kadının bedenini uykusunu allak bullak etmiş zaten baba da biraz özveri göstersin.

logicaldoor

İyi güzel erkeklere yükleniyorsunuz da, ben geceleri sağdan sola dönemiyorum. Çünkü benim ufaklık yatarken mutlaka bana dokunacak. Yoksa uyanıyor. Eline ayağına yatarım diye koca yatağın kenarında büzüşüp uyuyorum mecburen. Uyuturken de, uyumadan önce beni arıyor. Beni göremezse başlıyor çağırmaya. Ben sallamasam bile mecburen yanındaki koltuğa vs. sığışıp orada uyuyorum. Yani uyuyorsun da, buna kaliteli uyku denir mi bilemem. Ayrıca gece uyanıyor, emmek istiyor. Sonuçta biz o donanıma sahip değiliz. Mecburen anne uyanıyor. Yani çocuğu ile hiç ilgilenmeyen babalar vardır muhakkak ama tüm babaları genellemek de biraz haksızlık olur...

whypush

araştırmaya gerek yoktu biz zaten söylerdik size

kdramadelisi

Yeğenim doğduğunda yengem 3,4 ay ruh gibi dolaştı. Kendi gözlerimle gördüm.Ne uyuyabiliyor ne adam gibi yemek yiyebiliyor. Şuan 2 yaşında her gece uyanıyor.Abim horul horul uyurken yengem kalkıp ilgileniyor.Çocuk bakması gerçekten çok zor.Sadece anne değil babada ilgilenmeli ^^ Gerçekten çok zor bakması ama çok tatlı.Allah isteyen herkese nasip etsin inşallahh.. Ben halayım jsjsj öp öp doyamıyorsun.♥

Gizli Kullanıcı

Iyi de bu gayet normal yani kadinin etkilenmesinin sebebi bence erkeklerin ilgilenmemesi degil tamamen cocukluk psikolojisi. Kadin ilgilense de buyuk gibi yaklasiyor ve duruma el atiyor erkekse cocuk oluyor ve takmiyor fazla. E dogal olarak fark olusuyor tabi.

Görüş Bildir