Adana'da Korkunç İddia: Çocuk Mahkuma Tecavüz

-
4 dakikada okuyabilirsiniz
Adana'da Korkunç İddia: Çocuk Mahkuma Tecavüz

Adana’nın Ceyhan ilçesinde bulunan M Tipi Kapalı Cezaevinden bir ay önce tahliye olan çocuk mahkum, koğuş içerisinde günlerce taciz ve tecavüze uğradığını iddia etti.

2012 yılında Pozantı M Tipi Cezaevinde yaşanan çocuklara yönelik taciz ve tecavüz iddialarına bir yenisi de Adana’nın Ceyhan ilçesinde bulunan M Tipi Kapalı Cezaevinden eklendi. Adli bir olaydan tutuklanan 15 yaşındaki F.O, cezaevine girdikten yaklaşık 10 gün sonra oda arkadaşı M.A’nın önceleri kendine cinsel tacizde, sonraları ise tecavüzde bulunduğunu ve kendisinin darp edildiğini iddia etti.

"KOĞUŞTAN ALINMAK İSTEDİĞİMİ HEP SÖYLEDİM"

F.O. fırsatını bulduğu her an görevli personele kendisini koğuştan almalarını, koğuş içerisinde şiddet gördüğünü söylediğini, taciz ve tecavüz olaylarından korktuğu için bahsedemediğini, M.A’nın koğuştaki diğer çocukları da kışkırttığını dile getirdi. Cezaevi görevlilerinin ise kayıtsız kaldığını ve isteklerine önem vermediğini belirtti.

"KAMERALARA İŞARET ETTİM"

F.O. 17 Şubat 2014 tarihinde gerçekleştirilen son tecavüz olayından sonra artık dayanamayarak bağırdığını, idarenin olaydan bu şekilde haberinin olduğunu söyledi. M.A’nın zorla tuvalete çağırması sırasında koğuş havalandırmasını izleyen kameralara idarenin haberi olsun diye işaret ettiğini fakat görülmediğini ifade eden F.O, 17 Şubat’ta M.A’nın kendisine tuvalette tecavüz ettiğini, banyo camının daha önce olmayan bir gazete ile kapatıldığını iddia etti. İdarenin gazetenin kapatıldığı camı kamera yoluyla gördüğünü, fakat bir şey yapmadığını dile getiren F.O, idarenin kayıtsızlığından yakındı.

"ABİ GÖRMÜYOR MUSUNUZ?"

Adli Tıp’a gönderilen çarşaf, iç çamaşırı örneklerinden ortaya çıkacak netice yaklaşık iki aydır beklenmekte. Olay esnasında sesi duyup gelen gardiyanların da ortak ifadelerinde F.O’nun bağırdığı sırada yanına gittiklerinde ağlamış olduğu ve halsiz olduğu geçiyor. F.O’nun iç çamaşırını indirerek, gardiyanlara “Abi görmüyor musunuz” diyerek tecavüz olayının izlerini göstermeye çalıştığı iddia edildi. Olayın ardından ayrı koğuşa alınan ve yönetim gözetiminde tutulan F.O koğuşunda kalan M.A’dan ve diğer koğuş arkadaşlarından şikayetçi oldu.

AV. TUGAY BEK: "TECAVÜZ KESİN"

Davanın avukatlığını üstlenen İHD MYK ve ÇHD Üyesi Avukat Tugay Bek olayla ilgili “F.O koğuşta şiddete maruz kaldığını söylemesine rağmen idare yine de onu aynı koğuşta tutuyor. Son tecavüz olayında F.O’nun infaz koruma memurlarını bağırarak çağırması üzerine savcılık soruşturma başlatıyor. Tecavüz vakası ortaya çıktıktan sonra, F.O. tutuklu kaldığı sürede tekli bir hücrede tutuldu, kendisine psikolojik-sosyal bir destek sunulmadı. Yaşadığı mağduriyet ve travma dile getirilerek yapılan tahliye talebimiz neticesinde, F.O. yaklaşık bir ay evvel tutuklu bulunduğu adli suçtan tahliye edildi. Yaşı küçük F.O.’ya yalnızca TİHV tarafından sosyal ve psikolojik yardımda bulunuldu.” diye konuştu. Av. Bek, ayrıca cezaevinde F.O’ya cinsel istismarda bulunulduğunun kesin olduğunu, ancak başka mağdurların olup olmadığının bilinmediğini ifade etti. Olayın kamuoyuna yansıması durumunda başka mağdurların da çıkabileceğini dile getiren Av. Tugay Bek, “Bu olayların bir bütün olarak önüne geçebilmek için çocuk cezaevleri ve çocukların tutuklu olarak yargılanması uygulamasına son verilmesi gerekiyor.” dedi.

Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

Gardiyanlar Doğruladı

Adana’nın Ceyhan ilçesindeki M Tipi Kapalı Cezaevinde 15 yaşındaki F.O.’ ya tecavüz edilmesiyle ilgili cezaevi yönetiminin gerekli önlemleri almadığını görgü tanıkları da doğruladı. Evrensel’e konuşan bir infaz koruma memuru, “Koğuş değiştirme talebi kabul edilmedi” dedi.

Cezaevinden, yaklaşık 1 ay önce tahliye olan F.O., koğuş içerisinde günlerce taciz ve tecavüze uğradığını anlatmıştı. F.O, tüm taleplerine rağmen cezaevi yönetiminin koğuş değiştirme talebini dikkate almadığını, kendisini korumaya yönelik adım atmadığını söylemişti.

İDARE KAYITSIZ KALDI

Bahçegül Ercan'ın Evrensel'de yer alan haberine göre, ismini vermek istemeyen bir infaz koruma memuru da F.O’nun bu ifadelerini doğrularken şunları söyledi: “Çocuklar ıslah edilebilir ya da topluma yeniden kazandırılabilir gözüyle bakılmıyor, azılı suçlu olarak görülüyorlar. İletişime geçilmiyor ve baskı kurulmaya çalışılıyor. Çocuklara her an bir suç işleyecekmiş gibi bakıldığı için toplu olarak tutulmaya çalışılıyor. Koğuş değiştirme gerekçesi de üst makamlarca sorulacağı ve bundan korkulduğu için pek değiştirilmek istenmiyor”

PSİKOLOJİK DESTEK SAĞLANMADI

Tecavüz olayından sonra F.O. tek kişilik koğuşa alınmış, ancak herhangi bir sosyal-psikolojik destek sağlanmamıştı. İnfaz koruma memuru, cezaevi yönetiminin olayın açığa çıkmasından sonra F.O’ya karşı ‘daha ılımlı’ olduğunu söyledi. Zanlı M.A’nın olaydan sonra mahkemeye sevk edildiğini ancak idarenin M.A’ya karşı tutumunun olumlu ya da olumsuz değişmediğini ifade eden görgü tanığı, M.A’nın ise hareketlerinin daha fevri olduğunu ve görevli memurlara tehditler savurduğunu söyledi.

‘VÜCUDUNDA İZLER OLDUĞUNU GÖRDÜK’

Tecavüz olayından sonra F.O’nun bağırması üzerine koğuşa giden infaz koruma memurlarının ortak ifadesi; F.O.’nun ağladığı ve halsiz olduğu yönünde. İnfaz koruma memurlarından birinin kayıtlara geçen ifadesinde; “Koğuşun kapısından ses gelmesi üzerine koğuşa gittik. F.O’nun ağladığını ve halsiz olduğunu gördük. Zanlı tutuklu M.A. da yanındaydı. F.O’yu alarak baş memurluğa götürdük. Burada kendisine tecavüz edildiğini söyledi. Ayrıca vücudunda izler olduğunu, bu izleri kendisine tecavüz eden M.A’nın yaptığını dile getirdi. Daha sonra F.O’nun vücudunu kontrol edince bir takım izler olduğunu gördük ve tutanağa geçirdik. Ardından bu durumu ceza infaz kurumu müdürüne bildirdik” dedi.

Bahçegül ERCAN | Evrensel 

Haberin Tamamı İçin:

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaTecavüzolaytahliye
Görüş Bildir