Çocuğunun Eline Tablet Veren Anne-Babaları Eleştiren Fenomene Çocuk Gelişimci Bir Annenin Cevabı

-
Abone ol

Gözlem yapmak elbette yanlış değil ancak hem çocuklara hem de anne-babalara biraz haksızlık ediyoruz sanki...

Uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra gezgin fenomen olan Nilay Örnek, çocuklarının eline tablet veren anne ve babaları eleştiren bir paylaşım yaptı.

Bu paylaşımına çeşitli kesimlerden destek geldi.

İnsanlar rahatsızlıklarını dile getirdiler.

Anne-babalara dışarıdan baktılar ama en çok anneleri eleştirdiler.

Çocuk gelişimci bir anne olan Preti Akalın Kurt da farklı bir açıdan bakarak bu paylaşımlara cevap verdi.

Eleştirenlerin haksız oldukları yanlara odaklandı.

Özgürce öğrenmenin anahtarının aslında ne olduğunu anlattı.

Çocuklu aileleri eleştirenlerin, bunu neden yaptıklarını açıkladı.

Çocuk düşmanlığının altında yatan nedeni paylaştı.

Hem çocukları hem de anne-babaları bu konuda biraz rahat mı bıraksak acaba? Ölçülü olarak verilen her teknolojik alet ya da oyuncak çocukların gelişimi için önemli en nihayetinde...

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pazartesi

kadını sahalarda da görmek isteriz. okul öncesi öğretmeniyim, öğrencilerime bakarak şunu rahatça söyleyebilirim: tablet/telefon nedeniyle çocuklar komut alamaz hale geliyor, algı sıfıra iniyor. okul öncesinde dikkati 5 dakika yoğunlaştırabiliyor olması gerekiyor çocuğun, telefon/tablet oynayan 30 sn den daha uzun süre yoğunlaştıramıyor. el göz koordinasyonu da yaşıtlarının çok çok altına düşüyor. sınıfıma öğrenci olarak gelen tablet/telefon çocukları o kadar farklılar ki artık ayırt edip, bu şekilde kategorize edip onları düzeltmeye yönelik eğitim vermek zorundayım. mesleğe ilk başladığımda otizm yahut farklı bir gelişim geriliği (dikkat eksiği, hafif düzey zihinsel engel, öğrenme güçlüğü vs) var sanıyordum, rama yönlendiriyordum. ancak sonra sonra öğrendim ki maalesef telefon/tablet çocuğu bu çocuklar.

pazartesi

çocuğa teknoloji öğretilmeli ancak eline telefon tablet vs çocuğun bilişsel, sosyal duygusal, dil ve psikomotor gelişimi belli düzeyde tamamlanana kadar telefonla/tabletle başbaşa zaman geçirmesi engellenmeli. ya hu öğrencimin biri konuşamıyordu, okula devam edince konuşmaya başladı. okulda ameliyat etmediysek, ben de süper güçleri olan bir sihirbaz değilsem, evde de getto ortamı yoksa o çocuğun konuşamama nedeni iletişim ihtiyacının olmaması, anne/babanın ilgilenmek yerine telefon vermesi. eskiden ders kitaplarımızda yazardı: televizyona bağlı gelişen otizm belirtileri diye (yalancı otizm). şimdi de tablet/telefona bağlı gelişen belirtiler var. çocuklar o rahatsızlığı taşımıyor ancak belirtilerini gösteriyor. ayrıca telefonu/tableti çocuğun eline verip çocukla ilgilenmemek en hafif tabirle İHMALdir. Çocuk gelişimciyim diye zortlamış ama ihmali savunuyor, yersen.

can_can

Kadın çocuk gelişimci herhalde var bir bildiği. Atın çocuğa tableti kendi kendine takılsın demiyor sadece komple yasaklamayın diyor ki doğru ara ara teknolojiyle iç içe olmalı ne var bunda? Siz ekstradan ilginizle sosyal etkinliklere götürür, kitapla sporla sanatla büyütürseniz on numara olur. Olay sizde bitiyor.

esen-adil

Yeni nesil bozuldu diyorlar ya işte o yeni nesil dediğiniz gençler büyüdü çocuk sahibi oldular.Tabletle velet büyütebileceklerini sanıyorlar.Hem duyarsız bilinçsizler hem de yaptıkları hataları savunuyorlar.

hic-iste

Çocuk sevmem ama bizim insanımız tahammülsüz. Çocuk bu arada bağırır ağlar. Sen cık cıklayıp anne-babayı da çocuğu da iyice germesen daha rahat çözülecek her şey.

esen-adil

sen nasıl insansın pislik seni, çocuk sevmem ne demek.Sen nasıl insansın utanmadan birde insanalrı eleştiriyorsun

hic-iste

Çocuk sevmem bence gayet açık bir ifade. Sevmek zorunda mıyım? Niye utanayım? Utanılacak bir şey söylemedim ki. Siz herkese hırlarken utanmıyorsunuz da ben niye düşüncemi ifade ederken utanacakmışım?

bodur-tavuk

Çocuk sevmiyorum cümlesi dışında hiçbir cümleyi okumamış ya da görmezden gelmiş olmak sizin ayıbınız.

lacisasmuta

Yorumları okudukça inanamıyorum. Yok çocuklu ailelere ayrı otobüs/uçak seferi olsunmuş yok tablet verilmezmiş yok bakmayacaksan doğurmayacakmışsın... Kusura bakmayın ama hepiniz ayrı ayrı malsınız...Hödö hödö konuşmaktan başka bir şey bilmiyorsunuz. Konulanların büyük çoğunluğu çocuk sahibi değil ve yakınlarının herhangi bir çocuğuna ebeveynlik yapmamış... özellikle bir kişi tablet vereceğine okuma yazma öğret demiş...sana çüşşşş diyorum evet kocaman bir çüşşşşş....okuma yazma öğretmenin anne ve babanın işi olmadığını hatta böyle bir çabanın çocuğa ve gelecekteki eğitim hayatına büyük zararlar vereceğinden bir haberiniz yok.

esen-adil

Bakıcısı tv (tablet..) olan çocuğun hayatı film olur. Çocuğa tablet verip g.t büyütmekle ana baba olunmaz.Duyarsızlığınızı savunmayın burda oturun çocuğunuzla ilgilenin

lacisasmuta

Yukarıda da belirttiğim üzere bakıcısı TV vs olsun demedim. Sadece yetişkin insanlarla iletişim kursun, öğrensin, hayatın içinde olsun dedim. Duyarsız değilim ve akademisyen olamama rağmen sırf çocuğumla ilgilenmek için, bakıcı ile büyümesin düşüncesiyle ücretsiz izinlerimin tamamını kullandım. Çocuğumla ilgileniyorum siz telaş yapmayın ;)

lacisasmuta

Ayrıca neden bu kadar saldırgan ve hakaret dolu yorumlar yazdığınızı anlayamadım. İnsanların sizin beğenmediğiniz bir takım fikirleri olması sizi neden bu kadar sinirlendiriyor? Siz çoçuğunuzu tüm ekranlardan uzak tutarak çok iyi büyütebilirsiniz ama çocuğunuz ergenlik yaşına gelip onunla ters düştüğünüzde böyle davranırsanız ona “harika” bir ergenlik yaşatabilirsiniz:)

Görüş Bildir