Clinton'ın Puanları Düşüşte

 > -

E-posta skandalları Trump’un rakibi Clinton ile arasındaki farkı azaltmasına neden oldu. Son kamuoyu araştırmalarına göre, iki aday arasındaki fark bir puan azalarak beş puana geriledi.

8 Kasım'da yapılacak ABD seçimlerine kısa bir süre kala, e-posta skandalı Demokratların başkan adayı Hillary Clinton'un başını ağrıtmaya devam ediyor. 

Anketlere göre, FBI Clinton hakkında yeniden soruşturma başlatmasından sonra Clinton ile Trump arasındaki fark bir puan azalarak beş puana geriledi.

Clinton yüzde 44, Trump yüzde 39

Ipsos kamuoyu araştırma şirketi tarafından Reuters haber ajansı için yapılan ankette, Clinton'ın oy oranı yüzde 44, Trump'ın oy oranını ise yüzde 39 olarak belirlendi. 

Diğer seçim anketlerinde de Clinton'un puan kaybettiği görüldü.

Clinton E-Postalarıyla İlgili FBI'a Yeni Soruşturma İzni - onedio.com
Clinton E-Postalarıyla İlgili FBI'a Yeni Soruşturma İzni - onedio.com

FBI geçen hafta Clinton hakkında dışişleri bakanı olduğu dönemde özel e-posta hesabı üzerinden devlete ait gizli yazışmalar yürüttüğü gerekçesiyle yeniden soruşturma başlatmıştı.

Wikileaks belgeleri

Öte yandan ön seçimler sırasında televizyon tartışmalarındaki soruların önceden Clinton'a gönderildiğini kanıtlayan elektronik yazışmalar Wikileaks tarafından yayınlandı.

Kaynaklarının gizliliğini koruyarak hükümet, organizasyon ve kişilerin gizli belgelerini yayınlayan internet sitesi Wikileaks ABD'deki başkanlık seçimine bir hafta kala Hillary Clinton'un ön seçim kampanyası sırasındaki açık oturum sorularından önceden haberdar edildiğine belgeleyen elektronik posta gönderilerini yayınladı.

"Açık oturumdaki sorular önceden Clinton'a iletildi"

CNN televizyonu açık oturum sorularını Demokrat Parti'ye iletmekle suçlanan tanınmış siyaset analisti Donna Brazile'nin işine son verdi.

Wikileaks Hillary Clinton'ı Bir Kez Daha Vurdu - onedio.com
Wikileaks Hillary Clinton'ı Bir Kez Daha Vurdu - onedio.com

Brazile, Clinton'un seçim kampanyasını yöneten John Podesta'ya gönderdiği e-postanın CNN tarafından organize edilen ve Demokrat aday ile partili rakibi Bernie Sanders'i karşı karşıya getiren canlı yayınla ilgili olduğu belirtiliyor. 

Yazışmalardan Brazile'nin Hillary Clinton'a avantaj kazandırmak istediği anlaşılıyor.

Trump bu iddiaları dile getirmiş ancak kanıtlayamamıştı

Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump Demokrat rakibinin televizyondaki tartışmalardan önce sorulardan haberdar edildiğini öne sürmüş ancak herhangi bir somut kanıt göstermemişti. 

Amerikan istihbaratı Hillary Clinton'u zor durumda bırakan e-postaların Rusya tarafından ele geçirilip Wikileaks'e iletilmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. 

Hillary Clinton seçilme şansını azaltmak için bu yola başvurulduğunu söylemişti.

DW Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir