Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cinsiyetçi Kıyafet Yönetmeliklerinin Görünmeyen Yüzü Sizi Dehşete Düşürecek

1bPAYLAŞIM

Kanada'nın Edmonton şehrinde yaşayan bir kadın, Joey Restoran'da topuklu ayakkabı giyerek çalıştığı eğitim vardiyası sonucunda ayaklarının yaralandığını ve kanadığını çektiği bir fotoğrafla belgeledi. BuzzFeed'de yer alan habere göre, kadının bir arkadaşı tarafından Facebook'ta paylaşılan bu fotoğraf, kıyafet yönetmeliklerinin yol açtığı korkunç sonuçları gözler önüne seriyor:

Haberin Tamamı İçin:

Tüyler ürpertici fotoğraf, katı restoran politikalarının ağır sonuçlarını gösteriyor.

"Şirket politikası halen daha kadın çalışanların sağlık açısından bir kısıtlamaları olmadığı sürece topuklu ayakkabı giymeleri yönünde. Arkadaşımın ayakları o kadar çok kanamış ki, baş parmağının tırnağı kalkmış ve vardiya yöneticisi düz ayakkabı giyme isteğini onaylamayarak onu azarlamış."

Gavins'in iddiasına göre, arkadaşının ertesi gün işe yine topuklu ayakkabılarla gelmesi istendi.

Gavins'in söylediğine göre, Joey restoranlarında çalışan kadınlar üniforma giymek zorundayken, erkekler yönetmeliğe uygun olduğu sürece kendi giysilerini giyebiliyorlar.

Gavins bunu "Cinsiyetçi, miladı dolmuş şartlar ve tamamen iğrenç bir politika." olarak tanımlıyor.

"Hizmet endüstrisinde çalışan bir sürü arkadaşım var ve servis yaparken konforlarından ödün vermeden çok iyi bahşişler alan pek çok kadın tanıyorum. Seçimim bu tip müesseseleri desteklemeye devam etmek yönünde."

Joey şirketi ise, çalışanlarının hiçbirinin topuklu ayakkabı giymek zorunda olmadığı iddiasında. Joey Pazarlama Müdür Yardımcısı Britt Innes, önceden 2.5 cm yüksekliğinde topuklu ayakkabı giyilmesini şart koştuklarını, ancak bu kuralı Mart ayında değiştirdiklerini söylüyor. Yani, bütün çalışanlar düz ayakkabı giymek konusunda serbest.

Elemanlarla yapılan bir anket sonrası, yönetmelikte değişikliğe gidilmiş.

"Çalışanlarımızdan öğrendiğimiz en önemli şey ayakkabı konusundaki prensiplerimizi değiştirmemiz gerektiğiydi. Böylece, Mart ayında hem erkek hem de kadın çalışanlarımızın siyah ve spor olmayan, kaymayan ve güvenlik nedenleri yüzünden kalın bir tabana sahip olan ayakkabılar giymelerini şart koşan yeni ayakkabı düzenlemesine geçtik."

Restoran, topuğu 6 cm'yi geçen ayakkabıların giyilmemesini şart koşuyor.

Innes, şirketin fotoğraftaki kadına ulaştığını ve tüm restoranlarının yeni kurala uyup uymadıklarının denetlenmekte olduğunu söyledi. Ayrıca, eski kurala uygun olan şirket ayakkabılarının da toplanacağını dile getirdi.

Restoranlardaki kıyafet yönetmelikleri, CBC'nin cinsiyetçi politikalara dikkat çekmesinden sonra sıkı bir incelemeye alındı.

Rapor, Earls restoranlarını yönetmeliklerini gözden geçirmeye sevk ederken, Ontario İnsan Hakları Komisyonu "kadın ve trans bireylere karşı ayrımcılık yapan cinsiyetçi giyim kurallarının" sona erdirilmesi için çağrı yaptı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir