Çocuğa Cinsel İstismar Davasında 'Fiziki Görünüm' Beraati

 > 
158PAYLAŞIM

İzmir’de 4 yıl önce o dönem 15 yaşında olan bir çocuk ile 'cinsel ilişkiye girdiği iddiası'yla 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan 23 yaşındaki sanık, Yargıtay'ın genç kızın beyanlarının bulunduğu CD’nin izlenip fiziksel durumu hakkında tespit yapılması gerektiğini belirterek kararı bozması üzerine, yeniden görülen davada mağdurun 'fiziki görünümünün yaşından büyük göstermesi' nedeniyle beraat etti.

Doğan Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre Y.P.’nin babasının şikayetçi olması üzerine Ceyhan A.’nın ifadesi alındı, sevk edildiği adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Olayı soruşturan savcı, sanık Ceyhan A. hakkında  cinsel istismar, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından dava açtı.

'Genç kızın fiziki açıdan yaşının büyük göründüğünü' söyledi

İzmir 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada ifade veren Ceyhan A., "Bana yaşının 20 olduğunu söyledi" dedi. 

Genç kızın fiziki açıdan yaşının büyük göründüğünü belirten Ceyhan A., "Kendi rızasıyla birlikte olduk. Daha önce de bir başkasıyla ilişkiye girdiğini söyledi. Sabah evden gitmesini istedim. Bana evde beni bekleyeceğini söyledi. Karakolun önüne bırakıp oradan ayrıldım. Bu sırada polis beni yakaladı. Beraatimi istiyorum" ifadelerini kullandı. 

Mağdur Y.P. de sanıktan şikayetçi olmadığını söyledi. 

Yargılama sonunda Ceyhan A., 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın ’Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan ise beraatine karar verildi.

Sanığın avukatı Yargıtay'a başvurdu, Yargıtay genç kızın fiziksel durumu hakkında tespit yapılması gerektiğini belirtti

Temyiz talebini inceleyen Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi, dava dosyası içerisinde yer alan, mağdurenin beyanının kaydedildiği CD’nin izlenip, genç kızın fiziksel durumu hakkında tespit yapılması gerektiğini belirtti.

Yargıtay’ın bozma kararı ardından İzmir 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davada, duruşma savcısı, Yargıtay’ın bozma ilamının usul ve yasaya aykırı olduğunu belirterek, önceki kararda direnilmesi yönünde mütalaa verdi.

Bozma kararına uyan mahkeme heyeti, mağdurenin beyanlarının yer aldığı CD’nin izlendiğini, boy, kilo ve görüntü itibariyle 18 yaş ve üzeri olduğunun, fiziksel gelişimini tamamladığının anlaşıldığını belirtti.

Bu tespitler doğrultusunda, sanığın mağdure ile cinsel ilişki yaşadığı sabit olmakla beraber, mağdurenin yaşına ilişkin TCK’nın 30/1. maddesinde ’hata’ hali söz konusu olduğu vurgulanarak sanığın beraatine karar verildi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir