Çin Yeni Mars Keşif Aracını Görücüye Çıkardı

 > -

Çin, Mars gezegenine ilk uzay aracını 2020 yılında gönderecek. Başkent Beijing'de dün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in Mars'ta yapacağı keşif çalışmalarında kullanılacak modül ve uzay aracı tanıtıldı.

Uzaya erişim yarışı tam gaz devam ediyor. Uzay ve Dünya terimlerini tek cümle içinde kullanıldığımızda muhtemelen aklımıza ilk ve belki de tek olarak Amerikan Havacılık Üssü (NASA) gelir. 

Amerika uzay macerasını gerek teknolojik olarak gerekse Hollywood ile dünyanın aklına kazımak ile meşgul iken önümüzdeki süreçte Mars’a yapılacak olan yolculuk sadece Amerika tarafından yapılmayabilir.

En yakın süreç planlarına baktığımızda 2020 yılında düzenlenecek olan Mars harekatına Çin de ortak olacak gibi gözüküyor. 

Çin’de devletin kurup gelişme sürecini de takip ettiği Xinhua firmasının yöneticileri Beijing’de düzenlenen bir toplantıda 5 tane roketi taşıyacak olan uzay keşif aracının tasarımını paylaştı.

Çin’in yeni keşif aracı daha önceden Ay projesi için yine Çin’e ait olan izci Yutu’dan çok daha büyük. Yeni aracın yetenekleri de Yutu’ya oranla üst seviyede. 

Önceki nesle göre göze çarpan en büyük değişim parçalarına baktığımızda gezegenin yüzeyinde yapılacak olan çalışmalar dahili matkap ve uzaktan kontrol edilebilen kamera dikkat çekiyor.

LOG

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinUzay
Görüş Bildir