CİMER Açıkladı: İstanbul Havalimanı'nda, 5 Yılda 52 İşçi Hayatını Kaybetti

 > -

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi tarafından İstanbul Havalimanı'nın inşaat sürecinde, en az 52 işçinin hayatını kaybettiği açıklandı. 

CHP Milletvekili Ali Şeker, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne 'İstanbul Havalimanı inşaatında kaç işçinin öldüğü' sorusunu sordu.

CİMER'e başvuruda bulunan CHP'li vekil, İstanbul Havalimanı inşaatında yaşanan işçi ölümleriyle ilgili bilgi istedi. Havalimanı inşaatında bugüne kadar yaşanan kayıplar ile ilgili farklı açıklamalar yapılmıştı.

CİMER: '2013-2018 arasında toplam 52 ölümlü iş kazası yaşandı'

Gazete Duvar'ın haberine göre Şeker'in CİMER'e yaptığı başvuruya, Arnavutköy Sosyal Güvenlik Merkezi, '2013-2018 yılları arasında toplam 52 ölümlü iş kazası yaşanmıştır' şeklinde yanıt verdi.

'Yapılan 22 teftişte, 74 yüklenici firmaya 2,7 milyon TL idari para cezası uygulanması önerildi'

CİMER, konuyla ilgili olarak ayrıca İstanbul Havalimanı'na toplam 22 teftiş yapıldığını, yapılan teftişlerde 74 firmaya toplam 2 milyon 733 bin 379 TL idari para cezası uygulanmasının önerildiğini de açıkladı.

CHP'li Şeker'den açıklama geldi: 'Defalarca uyardık. İşçiler iş sağlığı ve iş güvenliğinden yoksun bir şekilde çalışmaya zorlanıyor, dedik.'

Ölümlü iş kazaları ile ilgili yapılan açıklamanın ardından, Ali Şeker'den bir açıklama geldi. Şeker, konuyla ilgili "Görülüyor ki bugüne kadar en az 52 işçimiz 3. Havalimanı inşaatında hayatını kaybetti. Yüzlerce işçimiz de yaralanarak sakat kaldı. İktidarı defalarca uyardık. ‘Burada köle düzeni var. İşçiler iş sağlığı ve iş güvenliğinden yoksun bir şekilde çalışmaya zorlanıyor' dedik." ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir