CHP'li Vekiller Meclis'teki 'Mareşal Atatürk' Portresini Yeniden Yerine Astı

 > 
57PAYLAŞIM

Meclis'teki tadilatta muhalefet kulisinden kaldırılan ve 'TBMM Başkanlarına Verilen Hediyeler' bölümüne asılan 'Mareşal Atatürk' portresinin taklidi, CHP Grup Başkanvekilleri tarafından eski yerine asıldı.

Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in, eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a hediye ettiği Atatürk'ün mareşal üniformalı halı portresi, 15 Temmuz darbe girişiminde hasar gören muhalefet kulisinde tadilat yapılmasıyla kaldırılmıştı.

Kulisin yenilenmesinin ardından portre 'TBMM Başkanlarına Verilen Hediyeler' bölümüne konulmuştu.

CHP Grup Başkanvekilleri Levent Gök ve Özgür Özel ile CHP milletvekilleri bugün muhalefet kulisinde düzenledikleri törenle portrenin bir taklidini eski yerine astı.

"Bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söyledik"

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök portreyi asmadan önce yaptığı açıklamada; 

"Meclisimiz tahrip olduktan sonra aslına uygun restorasyonu ve tamirinin yapılması gerekiyordu. Ancak Meclis Başkanlığı alelacele aldığı kararlarla Meclisi eski halinden uzaklaştıracak ve aslına uygun olmayan bir çalışma içine girdi." dedi.

Gök kaldırılan portre ile ilgili "Bunun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söyledik, tamir olduktan sonra Atatürk'ün resmini aynı yere asacaklarını ifade ettiler. Bugüne kadar TBMM Başkanı ile sayısız defalar görüşme yaptık." diye konuştu.

"Başvurularımız sonuçsuz kaldı"

"Muhalefetin rızası dışında yapılan işleme muhalefet el koymuştur ve gereğini yerine getirmektedir" diyen Gök, "Başvurularımızın sonuçsuz kalması üzerine bugün zorunlu olarak bu portreyi yerine asacağız. Hayırlı olsun. Bu bir tarihi görevdir" ifadelerini kullandı.

CHP'li vekiller daha sonra Atatürk'ün Mareşal üniformalı portresini muhalefet kulisinin duvarına asarak saygı duruşunda bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir