Görüş Bildir
Haberler
CHP'den, Terörün Bitirilmesi İçin 4 Öneri

CHP'den, Terörün Bitirilmesi İçin 4 Öneri

Emre Ordu
16.03.2016 - 19:12 Son Güncelleme: 17.03.2016 - 09:17

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, CHP MYK sonrası açıklamalarda bulundu.'Terörü bahane ederek dikta rejimlerini güçlendirmek isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz' diyen Böke, terör sorununun çözümüne ilişkin CHP'nin 4 önerisini sıraladı. Teröre karşı birlik çağrılarına ilişkin olarak da 'Tüm partilerin meclis kapsamında bir araya gelip çözüm üretmesinden yanayız' ifadelerini kullandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, CHP MYK sonrası basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP'nin Türkiye'deki terör sorunun bitirilmesiyle ilgili 4 önerisini açıklayan Böke şunları söyledi: 'Terörü bahane ederek kendi dikta rejimlerini güçlendirmek isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Teröre karşı tüm partilerin bir araya gelip bir çözüm önerisi üretmesinden yanayız. Dokunulmazlıkla ilgili CHP'nin ilkesel duruşunda hiç bir değişiklik yoktur' dedi. 

'PKK ve IŞİD karşısında bir bütün olarak yaşama irademizi güçlendireceğiz'

Teröre karşı dayanışma çağrısına ilişkin Böke, 'Meclis kapsamında tüm partilerin bir araya gelip bir çözüm önerisi üretmesinden yanayız. Terör tanımı konusunda bir tasarı olmadığı için teknik detayını tartışmak için doğru bir zemin yoktur.' Ankara'daki terör saldırısını kınayan CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, 'Kürt meselesini kendisine kalkan yapan PKK karşısında da caniliğine dini maske yapmaya kalkan IŞİD karşısında da tüm Türkiye bir bütün olarak yaşam irademizi güçlendireceğiz. Terörden medet umanlar, terörü siyasi yöntem olarak görenler karşısında dim dik bir mücadele azmine dönüştüreceğiz. Terör bir insanlık suçudur. Hükümetin de en  temel görevi vatandaşlarımızı terörden korumaktır' dedi.

'İnsanları söylemedikleri bir şey için tutuklamak totaliter rejim uygulamasıdır'

'İnsanları söylemedikleri bir şey için tutuklamak totaliter rejim uygulamasıdır'

Akademisyenlerin tutuklanmasına ilişkin Böke şu ifadeleri kullandı:  'Cumhurbaşkanın terör örgütlerinin silahsız da olabileceği yönündeki açıklamaları mevcut tek adam rejiminin ülkemizi soktuğu terör sarmalını bir siyasi fırsat olarak kullanma cüretini göstermeye devam edeceği anlaşılıyor.

Cumhurbaşkanı bunu söyledikten bir gün sonra, birileri bu konuşmayı kendisine emir bilip, 3 akademisyen tutuklandı. Tutuklanma nedenleri terör örgütünü eleştirmemek. İnsanları bir şey söylemedikleri için tutuklamak ancak totaliter tek adam rejimlerinde görülen bir uygulamadır. Tek adam rejimi için canlarımızı kaybettiğimiz terör sorunu da dahil her mesele dikta rejimini daha da güçlendirmek için bir fırsat olarak değerlendiriliyor.'

'Önce benim iktidarım diyenler nedeniyle Türkiye terör örgütlerinin hedefinde'

CHP'nin Türkiye'deki terör sorunun bitirilmesiyle ilgili 4 önerisini açıklayan Böke şunları dile getirdi: 'Önce benim iktidarım diyenler nedeniyle Türkiye terör örgütlerinin hedefinde. Bunun için Türkiye terör sarmalında. Toplumsal barışımızın sağlanması için bu siyasi zihniyetin değişmesi gerekiyor. Artık boş laflara bitmek bilmeyen güvenlik zirvelerine, vatandaş ile alay eder gibi demeçlere hiç birimizi tahammülü kalmadı. Bu sorunu hemen bugün ciddiyetle ele alınmalı. Türkiye'yi teröre teslim etmiş olan AKP politikalarını değiştirmek zorundayız'.

CHP'nin 4 önerisi

CHP Terörün bitirilmesi için 4 çözüm önerisi sunuyor. 1-Türkiyeyi tüm terör örgütlerinin hedefi haline getiren dış politika 180 derece değişmeli. Ortadoğu'ya yönelik müdahaleci dış politikadan dönmek için Cenevre bir fırsat olarak değerlendirmeli. Hükümet derhal Suriye politikasını değiştirmeli. 2-Meclis derhal işler hale getirilmeli. Vakit kaybedilmemeli. Buradan somut çözüm önerileri çıkarılmalı ve bu öneriler derhal uygulamaya koyulmalı. 3-Türkiye İçişleri Bakanı Efkan Ala derhal istifa etmeli veya Başbakan tarafından görevden alınmalıdır. 4-Emniyet istihbarat gibi güvenliği doğrudan ilgilendiren kurumlar değil, parti çıkarlarına göre değil, liyakat esaslarına göre atama yapılmalıdır. Bu 4 madde acil alınmazsa, AKP hükümeti de terörün ortağı olacaktır.'

'Terör tanımı konusunda bir tasarı olmadığından teknik detayını tartışmak için doğru zemin yok'

'Terör tanımı konusunda bir tasarı olmadığından teknik detayını tartışmak için doğru zemin yok'
İçeriğin Devamı Aşağıda

'Terörün tanımının değiştirilmesine CHP nasıl bakıyor?' sorusu üzerine Böke, 'Bizim muhatabımız hükümettir. Bunun için hükümetten bir tasarı sunulması gerekmektedir. Önümüzde bir tasarı olmadığı için teknik detayını tartışmak için doğru bir zemin yoktur. Cumhurbaşkanın ortaya atmış olduğu bu çerçeve Türkiye'yi bu dikta rejimini derinleştiren çok tehlikeli bir yere taşımaktadır. 3 akademisyenin tutuklanmış olması ifade özgürlüğüne vurulmuş olan yeni bir kelepçedir' ifadelerini kullandı.

'Dokunulmazlıklarla ilgili CHP'nin ilkesel duruşunda bir değişiklik yok'

'Dokunulmazlıklarla ilgili CHP'nin ilkesel duruşunda bir değişiklik yok'

Dokunulmazlıklara ilişkin Böke, 'Dokunulmazlıkla ilgili CHP'nin ilkesel duruşunda hiç bir değişiklik yoktur. Kürsü dokunulmazlığı hariç tüm milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını istiyoruz. Bunun için gelin hep birlikte yarın kaldıralım' dedi.

'Teröre karşı tüm partiler bir araya gelip çözüm üretmesinden yanayız'

Teröre karşı dayanışma çağrısına ilişkin Böke, 'Meclis kapsamında tüm partilerin bir araya gelip bir çözüm önerisi üretmesinden yanayız' dedi.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
121
68
17
10
6
5
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
isimsizim

Cidden bizimle kafa mı buluyor bunlar. Hem terörist cenazesine gidiyor hem de terörün bitmesi için akıl veriyor. Lafa gelince CHP dünyada eşsiz ama uygulamad... Devamını Gör

oguzhan avcı

Terörün masada yada meclisde yapılan çalışmalarla bitmediğini anladık artık, konuyu meclise taşımak sadece terörü meşru, tartışılabilir bir konu haline getir... Devamını Gör

Eski lideriniz Deniz BAYKAL'ın, sizin ulusalcı kimliğinizden çıktığınıza dair eleştirilerine ne diyeceksiniz acaba..? 4 öneriniz konusunda sizi destekliyorum... Devamını Gör