Görüş Bildir
Haberler
Chomsky'den Türkiye'ye Filistin Övgüsü

Chomsky'den Türkiye'ye Filistin Övgüsü

Onedio Medya
25.07.2014 - 17:08 Son Güncelleme: 26.04.2022 - 15:26

Chomsky'den Türkiye'ye Filistin Övgüsü

Ünlü düşünür Noam Chomsky, ABD’nin İsrail’e askeri ve siyasi destek vererek, Gazze’deki katliamlara doğrudan karıştığını söyledi. ABD'nin hesap vermesi gerektiğini belirten Chomsky “ABD, Müslümanlara bir kez daha ihanet etti” dedi.

Dünyaca ünlü ABD'li düşünür Noam Chomsky, Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeler ile İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları hakkında değerlendirmede bulundu.

Tüm dünyanın bugün uluslararası toplumdan çok şey beklediğini ifade eden Chomsky, uluslararası toplumun var olmadığını, sıradan insanlar için bir 'aldatma ve yanılsama' olduğunu ifade etti.

İnsanlığa 'koridor' açın!

'Uluslararası toplum' ifadesinin anlamı olmayan boş bir söylem olduğunu belirten Chomsky, 'Bugün dünya devletleri, her şeyi sadece kendi ulusal çıkarları için yapıyorlar. ABD de kendi stratejik çıkarlarından dolayı İsrail'i destekliyor. Ayrıca, Avrupa Birliği (AB) de Gazze'de bugün neler olup bittiğini pek umursamıyor. Arap dünyası derin bir şekilde bölünmüş ve bir şey yapmak için güçsüzdür' dedi.

HAKSIZLIĞA KARŞI ÇIKAN TEK ÜLKE VAR: TÜRKİYE

Chomsky, 'İsrail'e karşı güçlü tavır alan ve Filistinliler'e yapılan haksızlığı kabul etmek istemediğini açıkça söyleyen tek ülke Türkiye'dir' diye konuştu.

‘ABD HESAP VERMELİ’

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında en büyük sorumluluğu ABD'nin taşıdığını vurgulayan Chomsky, ABD'nin Filistinlilere yapılan katliamlara ve öldürmelere doğrudan karıştığını savundu.

Chomsky, şunları kaydetti: 'ABD, İsrail'e verdiği askeri, siyasi, diplomatik ve ideolojik destekle net ve açık bir şekilde Filistinliler'in öldürülmesine karıştı. İsrail, Filistin halkı üzerinde şiddet yapmak için bugün ABD'nin en modern ve en yıkıcı silahını kullanıyor. Bu yüzden ABD'nin Filistinliler'e yapılan katliamlara ve öldürmelere doğrudan karıştığını söyleyebiliriz. Dökülen Filistin kanı için hesap vermesi lazım.'

ANTİAMERİKANİZM

ABD'nin bu olaylardan sonra İslam dünyasını, onlarla samimi dostluk kurmak istediğine ikna etmesinin zor olacağını söyleyen Chomsky, ABD'lilerin İsrail'e verdikleri destekle bugün dünyadaki Müslümanlar arasında derin bir 'Antiamerikanizm'e kendilerinin sebep olduklarını dile getirdi.

‘MÜSLÜMANLARA İHANET ETTİ’

Chomsky, sözlerine şöyle devam etti: 'Önceki ihanetler ve bu olaylardan sonra ABD İslam dünyasında ve Müslümanlara 'sizinle samimi diyalog ve iş birliği istiyoruz' nasıl diyecek bilmiyorum. Bu gerçekten ikiyüzlülüğün en üst seviyesidir. ABD Müslüman dünyasına bir kez daha ihanet etti. Bundan sonra da ABD ile Müslüman ülkeler arasında iş birliği çok daha zor olacak'.

‘BATI HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR’

Dünyadaki büyük güçlerin ya da büyük organizasyonların hiçbirinin açık bir şekilde Filistin'in yanında durmak istemediğine dikkati çeken Chomsky, özellikle Avrupa'nın Gazze'deki krizin çözüme ulaşması için hiçbir şey yapmadığının altını çizdi.

Chomsky, 'Birleşmiş Milletler (BM) de Gazze'deki krizin çözülmesi için hiç bir şey yapmıyor. AB'nin, ABD siyasetine karşılık vermesi için cesaret ve birliğe ihtiyacı var. Zaten, yayımladıkları bazı açıklamalar dışında, Gazze'de bugün neyin olup bittiğini pek umursamıyorlar. Fransa, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı protestoları yasaklamakla da bunu gösterdi' diye konuştu.

AA

Kaynak: http://www.haberturk.com/dunya/haber/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın