Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çeşitli Ülkelerde Yürürlükte Olan Hepsi Birbirinden Tuhaf Yasaklar

-

Hükümetlerin koyduğu yasakların sebebi genellikle vatandaşların iyiliği içindir. Bazen de bu yasakların ardında açıklanamaz saçma sebepler olabilir. Bu yazımızda dünyadaki en garip yasaklamaları bir araya getirdik.

Kaynak: http://listverse.com/2017/09/18/top-10-b...

10. Fransız okullarında ketçap yasak.

2011'de Fransa'daki ilkokullarda beslenmeyi denetleme amacıyla bir kısıtlama getirildi ve bunlardan biri de okul kantinlerinden ketçabın kaldırılması. Bu kısıtlamaya göre, öğrenciler yalnızca haftada bir kez ketçaplı patates kızartması tüketebiliyorlar.

9. Milano'da somurtmak yasak!

Milano'da, cenazeler ve hasta ziyaretleri dışında surat asmak yasaklanmıştı. Şehir yasasına göre herkesin yüzüne bir gülümseme oturtması gerekiyordu. Aksi halde yaptırım uygulanıyordu ve neyse ki bu yasa, 19. yüzyıl itibariyle yürürlükten kaldırıldı.

8. Uganda'da cinsel eğitim yasak.

Birçok ülkede öğrencilere üreme ve cinsellik konusunda dersler verilmektedir. Kapsamlı cinsel eğitimin yasaklandığı Uganda'da ise bunun tam tersi geçerli. HIV/AIDS gibi hastalık oranlarının yüksek olduğu Uganda'da bu yasanın kaldırılması ve gençlerin bilinçlendirilmesi için mücadele veriliyor.

7. Kuzey Kore'de iğneleyici konuşmalar yasak.

En baskıcı rejimin geçerli olduğu, dünyanın en izole ülkesinde zaten ne yasak değil ki? Kısıtlamalara konuşma özgürlüğü, hareket özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü de dahil. 

Bunlardan en garibi ise Kuzey Kore vatandaşlarının, Kim Jong Un'un totaliter rejimi hakkında alay edici yorumlar yapmasına getirilen yasak.

6. Kuzey Kore'de kot giymek de yasak!

Batıya özgü giyinmeyi yasaklamayı amaçlayan hükumet, vatandaşlarının kot giymesine izin vermiyor. Kot giymenin yasaklanmasındaki amaç vatandaşların Batı, özellikle Amerika modasından ve kültüründen etkilenmesinden doğan endişe. Giysilerin yasalara uygunluğunun kontrolü, Kim Jong Un'a sadık bir grup genç insan tarafından sağlanıyor.

5. Malezya'da sarı tişört giymek yasak!

Malezya'da sarı tişört giymenin yaptırımı hapis cezası! Maleya'nın başkentin Kuala Lumpur'daki hükumet karşıtı grupların sarı tişört giyerek yaptıkları protestodan sonra, eylemciler tazyikli su ve biber gazı ile püskürtüldü ve sarı tişört giymek ülkede kesinlikle yasaklandı.

4. İran'da batıya özgü saç modelleri yasaklandı.

Saç uzatmak ve atkuyruğu yapmak, ''Batılı'' kabul edildiği için İran Hükumeti, 2010 yılında bu saç modellerini yasakladı ve Müslümanlara özgü saç modellerinin bir listesini yayımladı. Yasaklanan saç modellerini yapan kuaförler kapatıldı.

3. İtalya'daki Capri Adası'nda parmak arası terlik giymek yasak!

Bu tuhaf düzenlemenin sebebi ise, bu terliklerin giyildiği zaman çıkan rahatsız edici şap şup sesleri.

2. Claire Danes'in Manila şehrine girmesi yasaklandı.

Aktrisin 1998 yılında şehir hakkında yaptığı kötü eleştiriler dolayısıyla, Claire Danes Manila şehrine girmekten men edildi. Danes, Vogue dergisine verdiği röportajda şehrin hamam böceklerle ve sıçanlarla dolu olduğunu ve lağıma benzediğini söylemişti. Hükumet, Danes'ten samimi ve halka açık bir özür beklendiğini belirtiyor.

1. Japonya'da gece yarısından sonra dans etmek yasak!

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra dans kulüplerinde yaygın olan fuhuşun yasaklanmasının ardından, lisansı olmayan dans salonlarında gece yarısından sonra dans etmek 67 yıldır yasaktı, ta ki 2015 yılında club sahipleri isyan edene kadar...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
iamanahita

Bir kaç madde de ben ekleyeyim. Türkiye'de; 1- İnsan olmak yasak. 2-İnsan canının değerli olduğunu düşünmek yasak. 3- Kadın olmak yasak. 4- Hayvan ve çocuk olmak yasak. 5- Düşünmek ve üretmek yasak. Bu maddeler dışındaki; 1-İnsan öldürmek, kadın, hayvan ve çocuk öldürmek, düşünmemek, kazara düşünülür ise bunu dile getirmemek, dile getirilirse hemen tutuklanmak, üretmek yerine ekonomiyi fahiş vergiler ile ayakta tutmak ve aklımıza olan saygısızlıkların tümü serbest.

Gizli Kullanıcı

#6 numara ABD'nin cultural victory atmasını engelliyorlar. Civilization V oynayan varsa anladı 😂

karadayi_85

sıçmakta yasak mı gurban

ender-deniz

ehhh

beyzakenar

Fransa'da haftada bir ketçaplı patetes kızartması yiyebiliyorlarken biz okulda ayda bir çıkarsa (yanında ketçap olmasa da olur) şükrediyoruz

Görüş Bildir