Cemil İpekçi: 'Erdoğan En Az İki Yıl Daha Başımızda Olmalı'

 > 
283PAYLAŞIM

Tasarladığı kıyafetlerle bir çok ünlü ismin taşıdığı elbiselerde imzası olan usta modacı Cemil İpekçi, Posta'dan Oya Çınar'a konuştu. Özel hayatı hakkında da açıklamalarda bulunan İpekçi, Türk kadınının giyiminden siyasete kadar bir çok konuda soruları yanıtladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en az iki yıl daha başta kalması gerektiğini söyleyen İpekçi, 'Çünkü geri kalan liderlere bakınca hiçbirinin bu ülkeyi ayağa kaldıramayacağını görüyorum' dedi.

Posta gazetesinden Oya Çınar'ın sorularını yanıtlayan ünlü modacı Cemil İpekçi, Türkiye'nin ilk tasarımcısı olduğunu söyleyerek ilham kaynağının bu topraklar olduğunu söyledi:

"Ben Türkiye’nin ilk tasarımcısıyım. Bir dünya markası olduğumu biliyorum. AnaBritannica dahil, ansiklopedilere girmiş biriyim. Belçika’da okudum. 1971’de Türkiye’ye döndüğümde ‘fashion designer’ diye bir kavram yoktu, terzi vardı. 272 tane ödülüm var, evde ödülleri koyacak yer yok. Taklidim çok, rakibim yok. Keşke olsa. Ben etnik tasarımcıyım. 500 yıllık giysileri ve aksesuarları günümüze taşıyarak dünyada tanındım. Zaten yetişme şeklimden dolayı benim Osmanlı’yı terk etmem mümkün değildi. O kültürle büyüdüm. İlham kaynağım hep bu topraklar oldu."

'Gençliğimde solcuydum onra solun aptal olduğunu gördüm'

Gençliğinde solcu olduğunu ve tüm eylemlere katıldığını anlatan İpekçi, daha sonra solculuğun aptalca olduğunu gördüğünü şöyle anlattı:

"Ben sarayda büyüyünce zannediyordum ki sokakta da herkes öyle. Herkes gak deyince ekmek, guk deyince önüne han seriliyor sanıyordum. Gerçek Türkiye’yle 18-20 yaşlarımda tanıştım. Sola ilgi duymaya başladım. Epeyce Marx, Lenin kafasındaydım. Tüm eylemlere giderdim. Ama sonra solun aptal olduğunu gördüm. Çünkü solculukla din esasında birbirine çok benziyor. İkisi de insanların eşit olmasını ister ama maalesef insanoğlu öyle bir varlık değil. Kocaman egolarımız var. Kimse elimdeki bana yeter, kalanı da yanımdakine vereyim demez. İnsanlık tarihini biraz incelerseniz hiçbir şeyin değişmediğini görürsünüz. Ya put için ya Allah için ya taht için ya rengi farklı olduğu için insanlar birbirini öldürmüş. İnsanlar Kuran’ı Kerim’i bile doğru okumayı bilmiyor."

'Bir ağzımızı açsak zaten Türkiye karışır'

İpekçi 'Türkiye’de eşcinseller bunu açık bir şekilde yaşasa da bu konuda sizin gibi açık bir şekilde konuşmuyor. Sizce neden?' sorusuna işe şu cevabı verdi:

"Hayatım konuşmasalar bile onlar yine ortada. Görünürler. Bir de hiç görünmeyen, çok yüksek makamlarda, çok zengin olup evli ve dört çocuk yapmış olanları var. Allah vermeye, o konuda bir ağzımızı açsak zaten Türkiye karışır."

'Allah inancım var ama din kavramını kabul etmiyorum'

Din diye bir şeyi kabul etmediğini ancak Allah inancı olduğunu söyleyen İpekçi, öldükten sonra da imam ya da hoca istemediğini gizlice mezar taşı olmadan gömülmek istediğini Oya Çınar'a şöyle anlattı:

"Din olarak soruyorsan din diye bir şeyi kabul etmiyorum. Son kitabın Kuran-ı Kerim olduğunu kabul ediyorum. Kuran’dan dualar okuyorum ama bunun için “Müslüman’ım” dememe gerek yok. Ben müminim, inançlıyım. Allah ile sevgiyi bir tutuyorum. Benim için Allah eşittir sevgi demek. Zaten o sevgiyi içinizde taşıyorsanız onunla bir olup kavrulup yanıyorsunuz birlikte. Allah ile benim arama hiçbir kulu sokmam. Zaten bununla ilgili vasiyetim var. İmam tanımam, hoca tanımam. Cenazeme kesinlikle imam veya hoca gelmeyecek. İstemiyorum. Beni sevenler dualarını okusunlar, yeter. Seremoni yapmasınlar. Alsınlar beni, gizlice toprağa gömsünler. Üstüme gül yağı, gül suyu döksünler, onun dışında mezar taşı bile istemem. Topraktan geldim, toprağa gideyim. Öyle timsah göz yaşları istemiyorum arkamdan."

'Erdoğan'dan başka bir lider göremiyorum'

İpekçi, 'Siz geçmişte AK Partiye oy verdiğinizi açıkladınız, tepki gösterenler oldu. Şimdi görüşleriniz ne yönde?' sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Başta iki kez Ak Parti’ye oy vermiştim, alternatif yoktu çünkü. Sonra Gezi’de gönlüm kırıldı, kestim. Ama bugün bakınca Tayyip Bey’in en azından daha iki yıl bu ülkenin başında olması lazım diyorum. Çünkü geri kalan liderlere bakınca hiçbirinin bu ülkeyi ayağa kaldıramayacağını görüyorum. Daha beter yerin dibine götürebilirler. Yani kısacası şu anda oy vermiyorum ama başka bir lider de göremiyorum, keşke görebilsem. O yüzden ‘yetmez ama evet.'"

'Nasıl ki bir türbeye dua okumaya gittiğimde yapmıyorsam orada da yapmam'

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği resepsiyonlara katıldığını söyleyen İpekçi artık katılmadığını aktardı:

"Başta gidiyordum, artık gitmiyorum. Ama gittiğimde de dışarıya karşı hava atmak için yanına gidip aman da bir fotoğraf çektireyim demedim. Nasıl ki bir türbeye dua okumaya gittiğimde yapmıyorsam orada da yapmam. Aynı şey benim gözümde. Bu günahtır bence. İki masa yanında oturuyordum. Hoş, Cumhurbaşkanımız da “Aman da Cemil’i çağırın iki muhabbet edelim” dememiştir, o ayrı."

Cemil İpekçi'nin açıklamaları sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir