Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cemal Kaşıkçı Cinayeti: Suudi İnfaz Timinin Yeni Fotoğrafları Ortaya Çıktı

 > 
20PAYLAŞIM

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı planlı bir cinayetle ortadan kaldırmak için Suudi Arabistan'dan gelen infaz timinin yeni fotoğrafları basına yansıdı. Fotoğraflarda, 15 kişilik ekibin farklı zaman dilimlerinde yurda gelişleri, konsolosluk binası ve konutuna giriş ve çıkışları ile havalimanından gidişleri görülüyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yürütülen geniş kapsamlı soruşturma sürüyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile MİT İstanbul Bölge Başkanlığı ekipleri, planlı cinayetin aydınlatılması için başta konsolosluk çevresi olmak üzere kentin birçok noktasındaki güvenlik kamera kayıtlarını inceledi.

Bu kapsamda İstanbul'da Atatürk Havalimanı, Levent ve Sultanahmet başta olmak üzere 80 noktada bulunan 147 kameradan alınan 3 bin 500 saatlik görüntü, kurulan özel ekip tarafından analiz edildi.

Görüntüler üzerinden, Kaşıkçı'nın vahşice öldürülmesi için geldiği belirlenen 15 kişilik Suudi ekibin olay öncesi ve sonrasındaki hareketleri tespit edildi.

Anadolu Ajansı'nın Güvenlik kaynaklarından aktardığı bilgilere göre, İstihbaratçı Mohammed Saad H. Alzahrani (30), Tümgeneral Mansour Othman M. Abu Hussain (46) ve İstihbaratçı Yarbay Naif Hassan S. Alarifi (32) 1 Ekim'de saat 16.30'da Suudi Hava Yollarına ait tarifeli uçakla, Abdulaziz Mohammed M. Alhawsawi (31), Khalid Aedh G. Alotaibi (30) ve Havalimanı Güvenlik Uzmanı İstihbaratçı Saad Meshal Albostani (31) 2 Ekim'de saat 01.30'da Türk Hava Yolları'na ait tarifeli uçakla Atatürk Havalimanı'na iniş yaparak otellerine yerleşti.

Şüpheliler 09.50 ile 12.30 arasında ayrı ayrı başkonsolosluğa geldi.

Şüphelilerden, Maher Abdulaziz M. Mutreb, Thaar Ghaleb T. Alharbi, Badr Lafi M. Alotaibi, Mohammed Saad H. Alzahrani, Turki Musharraf M. Alshehri, Waleed Abdullah M. Alshehri, Faad Shabib A. Albalawi, Mustafa Mohammed M. Almadani, Saif Saad Q. Alqahtani ve Salah Mohammed A. Tubaigy sırasıyla 09.50 ile 10.57 arasında ayrı ayrı başkonsolosluğa geldi.

Zanlılardan, Abdulaziz Mohammed M. Alhawsawi, Khalid Aedh G. Alotaibi, Naif Hassan S. Alarifi, Saad Meshal Albostani ve Mansour Othman M. Abu Hussain de sırasıyla saat 11.00 ile 12.30 arasında ayrı ayrı başkonsolosluk konutuna giriş yaptı.

34 CC 1865 plakalı minibüsten içerisinde ceset olduğu değerlendirilen bavul ve poşetler başkonsolosluk konutuna taşındı.

Saif Saad Q. Alqahtani'nin eşlik ettiği Tuğgeneral Mustafa Mohammed M. Almadani, Cemal Kaşıkçı'nın kıyafetlerini giymiş,  takma sakal ve bıyıklı şekilde elinde siyah bir poşetle saat 14.53'te konsolosluk arka kapısından yaya olarak çıkış yaptı. Ticari taksi ile Sultanahmet'e geçen Almadani, saat 16.13'te girdiği cami tuvaletinden 16.29'da üzerini değiştirmiş halde çıktı.

Bu sırada konsolosluk bahçesinde park halinde bulunan 34 CC 1865 plakalı minibüs, içerisine çok sayıda bavul ve poşet yüklendikten sonra saat 15.00 gibi çıkış yaparak başkonsolosluk konutuna geçti. İçerisinde ceset olduğu değerlendirilen bavul ve poşetler konut içerisine taşındı.

2 toksoloji uzmanı ve uzman kimyagerin bina ve konutta delil yok etme ve karartma çalışmasının ardından arama ve incelemeye izin verildi.

Emniyet ve MİT ekipleri, başkonsolosluk binası ve konutta detaylı arama ve inceleme yapmayı talep ettiklerinde Suudi yetkililer oyalama taktikleriyle zaman kazanmaya çalıştı. Bu süre zarfında Suudi Arabistan'dan gelen 2 toksoloji uzmanı ve uzman kimyagerin bina ve konutta delil yok etme ve karartma çalışmasının ardından arama ve incelemeye izin verildi.

Suudi yetkililer, arama ve inceleme sırasında başkonsolosluk konutunun bahçesini ve bahçe içerisindeki kuyuyu izin kapsamı dışında olduğu gerekçesiyle aratmadı. Sonraki süreçte yapılan taleplere rağmen bahçe ve kuyunun aranmasına müsaade edilmedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir