Cehenneme Hoş Geldiniz! Liseye Yeni Başlayacak Gençlere Hayatta Kalmak İçin 10 Tavsiye

-

Şimdi önemli olan bu 4 yılı güzel geçirmek...

1. Çekingen olmayın!

Mizacınız çekingen ve sessiz olmaya yatkın olabilir fakat gerçek şu ki, liseye başladığınızda insanların hızlıca arkadaşlıklar kurduğunu göreceksiniz. Bu arkadaşlıkların çoğu bir zaman sonra yerini başkalarına bırakacak, insanlar birbirlerini tanıdıkça uzaklaşacak ya da yakınlaşacaklar. Fakat ne olursa olsun insanlarla iletişim kurmaktan çekinmek doğru bir hareket olmayacaktır. O yüzden liseye başladığınızda insanlarla adları, nereden geldikleri ve ne olmak istedikleriyle ilgili de olsa muhabbet kurmalısınız. Fakat lise oldukça karmaşık bir ortam olabildiği için herkese kolayca güvenmemelisiniz.

2. Gündemi ve sosyal medyayı takip edin!

Okula ilk başladığınızda insanlarla muhabbetiniz daha çok genel şeyler üzerine olacağından dünyada olan bitenden haberdar olmak bu yeni ortama girişinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca tanıştığınız insanlarla sosyal medyada takipleşmek ve paylaşımlarını görmek yakınlaşmanızı sağlayabilir. Fakat sosyal medya üzerinde yaptığınız mesajlaşmalara dikkat edin. Lisede her şey dedikodu malzemesi olabilir ve bu dört yılınızı bir anda cehenneme çevirebilir!

3. Yeniliklere açık olun!

Bir şeyler denemekten korkmayın. Hayatınızın bu döneminde her anını gezmeyle, eğitimle, kurslarla ve hobilerle geçiren birçok insanla tanışacaksınız. Siz bu şeylerden bazılarını denememiş olabilirsiniz fakat yeni tanıştığınız kişi sizi böyle bir etkinliğe davet ettiğinde hayır demeden önce gerçekten düşünün, belki de olumsuz cevabınızın tek nedeni yapamayacağınızı düşünmenizdir. Tabii aileniz bu etkinliğe izin vermiyorsa onlarla kavga etmeden önce düzgünce konuşmayı ve karşılıklı nedenlerinizi sunup ortak bir karar almayı deneyin.

4. Öğretmenlerinizi tanıyın!

Sadece derslere girip çıkmayın, size eğitim veren insanları tanıyın, neler başarmışlar öğrenin. Lisede size eğitim veren insanlar ile başarıları hakkında konuşmak o kadar da garip bir şey değil, aksine onları tecrübelerinden birçok ders çıkarabilir, kendi geleceğiniz hakkında yeni fikirler edinebilirsiniz.

5. Derslere katılın!

Hangi alanda okuyor olursanız olun, derslerde mutlaka beyin fırtınası yapmanız gerekecek. Bu yüzden tartışma ortamı olduğunda katılmaktan çekinmeyin. Yanlış düşünce diye bir şey yoktur, üzerine tartışılacak şeyler vardır. Üstelik bu tartışmanın tadını bir kez aldığınızda okumak çok daha zevkli bir hal alacak!

6. Planlara olumlu bakın!

Edindiğiniz dostlar sıkılacağınızı düşündüğünüz bir plan yapıyor olabilir, fakat karamsarlığa düşmeden önce bir kez daha düşünün. Lise oldukça eğlenceli geçebilen bir dönemdir ve önce hoşunuza gitmeyen bir plan bile eğlenceli bir anıya dönüşebilir. Tabii düşününce hala kötü hissediyorsanız hayır demekten de çekinmeyin! Kimse size zorla bir şey yaptıramaz sonuçta. İstemediğiniz şeyleri çevrenizin baskısıyla yapmayın!

7. Kurslara ve kulüplere katılın!

Bu dönemde hayatın monotonluğu ve ergenlik birleşimi insanı biraz yorabilir. Bu monotonluktan kurtulmak için yeni bir hobi edinin, kurslara katılın ve rahatlayın. Tabii bu derslerinizi umursamayın demek değil.

8. Kendinizi daha iyi tanımak için çabalayın.

Her şeyin üstünüze geldiği ve oldukça yoğun geçen bu dönemde farkında olmasanız da kendinizi o kadar iyi tanımıyorsunuz. Bu yüzden kendinize de bolca zaman ayırın ve nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığınıza karar verin. Bu dönemde kendinizi tanımak için sarf edeceğiniz çaba, ileride size çok faydalı olacak.

9. Popüler olmak adına kendinizden vazgeçmeyin!

Lisede popülerlik kavramı oldukça büyük bir önem taşıyor gibi görünse de, gerçek şu ki aslında kimse bunu umursamıyor. Birlikte zaman geçirdiğiniz bu insanların çoğu ile 4 yıl sonra bir daha hiç konuşmayacaksınız. Şanslıysanız birkaçıyla iyi arkadaşlığınız olacak. Lise, belki de bir insanın hayatı boyunca görebileceği en garip ortamlardan biri olduğu için dışlanma, ait olamama, yanlış anlaşılma gibi korkular yaşamak gayet normal. Önemli olan bunlardan kaçınmak adına kişiliğinize sığmayan şeyler yapmamak, kendinizden vazgeçmemek. Kendiniz olun ve sizi olduğunuz gibi çok sevecek insanlar çıkacak karşınıza. Sırf sevilmek ve kabul görmek adına içten olmayan insanlarla günlerinizi harcamayın, zorbalara da boyun eğmeyin!

10. Eğlenin!

Bir daha bu kadar genç ve bu kadar yüksüz omuzlara sahip olmayacaksınız, o yüzden bu karman çorman yılların tadını çıkarın, gelecek yılları düşünmeyi bırakmadan!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir!

Bu Kişilik Testine Göre Nasıl Ünlü Olacağını Söylüyoruz! - onedio.com
Bu Kişilik Testine Göre Nasıl Ünlü Olacağını Söylüyoruz! - onedio.com
Zıt Kutuplar! Bu Dünyada Her Zaman İki Tip İnsan Olduğunu Kanıtlar Nitelikte 15 Fotoğraf - onedio.com
Zıt Kutuplar! Bu Dünyada Her Zaman İki Tip İnsan Olduğunu Kanıtlar Nitelikte 15 Fotoğraf - onedio.com
Neden Ben? Her Kadının Yakından Tanıdığı İsyan Ettirici Saçma Problemler - onedio.com
Neden Ben? Her Kadının Yakından Tanıdığı İsyan Ettirici Saçma Problemler - onedio.com
Üniversitenin İlk Yılında İstisnasız Herkesin En Az Bir Kere Karşılaşacağı 13 Tip - onedio.com
Üniversitenin İlk Yılında İstisnasız Herkesin En Az Bir Kere Karşılaşacağı 13 Tip - onedio.com
Dünyaca Ünlü Sevilen Sanatçılar Hakkında Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız 17 Gerçek - onedio.com
Dünyaca Ünlü Sevilen Sanatçılar Hakkında Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız 17 Gerçek - onedio.com

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilker-olcay

bence bir sonraki başlığınız "ilkokula başlayacaklara hayatta kalmak için tavsiyeler" olsun = )

gumboll

bunları yaparak hayatta kalamazlar kavga etmeleri lazım

enk-capital

Lise hayatınızın ortaokuldan üniversite hayatınızın da liseden bi farkı olmayacak. Çok hayal kurmayın. Bu evreden sonra hiç hayal kurmayın. Sınavdan sonraki tercih zamanlarında da sevgilinizle yok bilmem en yakın arkadaşınızla falan aynı okulu aynı şehri yazmaya kalkmayın. Ya da sırf orayı kazanamadınız diye tekrar sınava girme gerizekalılığını yapmayın. Götüne polyanna kaçmış bi sosyal kelebek ya da azıcık saftirik değilseniz lise arkadaşlıkları dünyanın en geçici en uçucu şeyidir. Lise aşklarıysa yaz aşklarından daha anlamsızdır. Bi abi tavsiyesi olarak, bundan sonraki hayatınız boyunca kimseye fazla bel bağlamamanızı öneririm. Kimsenin sikine amına güvenip de bi işlere kalkışmayın.

apollonia-corleone

canlarım bokunu çıkarana kadar eğlenin çünkü gerçek samimiyetin bulunduğu son aşama lise.Dedikodu yapın aşık olun çılgınlar gibi acısını çekin serserilik yapın kendinizi 4 sene derse vermeyin son 2 senede halledilir.

wednesday-addams

Benim lise hayatımın ortaokuldan bir farkı yoktu.

Görüş Bildir