Görüş Bildir
Haberler
Çay Dağıtan Liseliler Hakkında Tutanak Tutuldu: 'Cumhurbaşkanıyla Alay Ettiniz'

etiket Çay Dağıtan Liseliler Hakkında Tutanak Tutuldu: 'Cumhurbaşkanıyla Alay Ettiniz'

Kocaeli Anadolu Lisesinde sınıfta çay dağıtan öğrenciler hakkında “Cumhurbaşkanını alaylı bir tavırla taklit ettikleri” gerekçesiyle uyarı tutanağı tutuldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kocaeli Başiskele’de bulunan Kocaeli Anadolu Lisesinde sınıfta paket çay dağıtan öğrenciler, okul idaresi tarafından ifadeleri alınarak uyarıldı. Geçtiğimiz pazartesi günü ders başlamadan önce sınıfta arkadaşlarına paket çay dağıtan öğrencilere “Cumhurbaşkanını alaylı bir tavırla taklit ettikleri” gerekçesiyle uyarı tutanağı tutuldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın orman yangınlarından ve sellerden etkilenen bölgelere ziyareti esnasında vatandaşa çay fırlatması tepkilere neden olmuştu. Okulların açılmasıyla birlikte farklı okullarda sınıf başkanı seçilen öğrencilerin sınıf arkadaşlarına çay dağıttığı görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Okul yönetimi: 'Çocukların hatalı durumu velilere bildirildi'

Evrensel'den Gözde Meydan'ın görüştüğü okul müdürü Sabit Mehmet Limon, “Evet böyle bir şey yaşandı biz öğrencilerimizi uyardık, velilerimizi bilgilendirdik. Bu konuda herhangi bir yazı yazarsanız havada kalır. Bakanlık tarafından okullara gönderilen yönetmelik dolayısıyla çocuklara böyle bir uyarı yapıldı. Çocukların hatalı durumları olduğu takdirde bunu velilere bildirmek zorundayız” şeklinde konuştu.

"Suçlu arayan okul idareleri, hâlâ yüz yüze eğitim için önlem almayanlara bakmalıdır"

"Suçlu arayan okul idareleri, hâlâ yüz yüze eğitim için önlem almayanlara bakmalıdır"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi ise konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Öğrencilerimizin suçlu muamelesi görmelerini kabul etmiyoruz. Bu hayret verici olayda, işgüzarlık yapanlar tarafından mağdur edilen öğrencilerimizin ve velilerimizin yanındayız. Söz konusu olayda okul idaresinin jet hızıyla disiplin süreci işlettiği görülmektedir. Her ne kadar okul idaresi, yaptıkları uyarının bir disiplin cezası olmadığını savunsa da işlemin dayanağı olarak gösterdikleri Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin ilgili maddeleri, söz konusu öğrencilerimizi kusurlu kabul etmekte, okul idaresi de öğrencilerimizin çay dağıtmasını herkesi hayrete düşüren bir zorlamayla suç olarak kabul edip bu süreci başlattığını itiraf etmektedir. 

Okul idarelerinin görevi sınıflarda ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ hafiyeliği yapmak değildir. Tam aksine, okul idareleri, öğrencilerimizin sağlıklı ve nitelikli eğitim alarak fikri hür ve vicdanı hür nesiller olarak yetişmelerinin koşullarını sağlamak için çaba göstermelidirler. Eğitim Sen olarak ülkemizde hayatın her alanında yaratılan korku iklimini kabul etmediğimizi, üstelik göz bebeğimiz öğrencilerimizin sınıfta çay dağıttıkları için durumdan vazife çıkaran okul idareleri tarafından suçlu muamelesi görmelerini asla kabul etmediğimizi belirtmek isteriz. Suçlu arayan okul idareleri, hâlâ yüz yüze eğitim için önlem almayanlara bakmalıdır. Yani, kalabalık sınıflarda yeterli havalandırma ve hijyen malzemesi olmadan eğitim-öğretime devam eden öğrencilerimizin ve eğitim emekçilerinin hakları için başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüklerine bakmalı; gereken önlemleri acilen talep etmelidirler.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
355
169
100
30
28
13
6
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Hakan Çınar

O zaman Cumhurbaşkanı tüm ülke ile alay ediyor, yapmadığı bir davranışı taklit etseler uyarmakla haklılar diyeceğim. Şimdi Cumhurbaşkanı mitinglerde çay dağı... Devamını Gör

biri işte

İyi de dalga geçilmeyecek bir konu değil ki. Biraz esnek olun ya, hakaret eden yok, küfür eden yok, sadece durumu tii ye almışlar...

Nilay Bilgin

Şahsın ülkesi her şeye karışabilir. Biz sadece marabayız.

Rendan34

Niye alay etmiş olsunlar. Bu ülkenin cumhurbaşkanı olan birisi kendi seçmenine çay dağıtıyorsa, sınıf başkanı olan bir çocuk da cumhurbaşkanını örnek alarak ... Devamını Gör