Caiz Olmadığı Gerekçesiyle Saatlerce İdrar Torbası Çıkartılmayan Bir Kanser Hastasının Mağduriyeti ve Oğlunun İsyanı

1.8bPAYLAŞIM

Bir gün sizin de bu duruma düşmeyeceğinizin garantisi var mı?

İslam dininde bir kadının yüz ve el dışında bütün bedeni mahremi dışındaki erkeklere haram olarak kabul ediliyor. Durum böyle olunca da din adamları kadınların erkek doktorlara, erkeklerin de kadın doktorlara muayene olmasını "caiz değildir" olarak yorumluyor.

Bazı insanlar da haliyle hastanelere gittiklerinde buna yönelik taleplerde bulunuyor. Elbette hastanın böyle bir talebi olabilir. Doktorunu kendi seçip gidip muayene olabilir. Peki bir doktorun ya da hemşirenin hasta seçme gibi bir lüksü var mı? Sırf "caiz değil" diye ölmek üzere olan bir erkeğe bir kadın doktorun müdahale etmemesi nasıl mantıklı bir sebeple açıklanabilir? Bunlar ne yazık ki yaşanıyor. Bazı doktorlar ya da hemşireler caiz olmadığı için hastaya müdahale edemiyor ya da müdahale etmesi için başka "uygun" bir sağlık çalışanı bulunmaya çalışıyor.

Twitter'dan Ali Elitemiz isimli bir kullanıcı tam da yukarıda bahsettiğimiz durumu yaşadığını iddia etti. Kanser hastası olan babasına takılan sondanın erkek hemşire bulunamadığı için 4 saat boyunca çıkarılmadığını söyledi.

Ali Elitemiz (@alielitemiz) on Twitter

Ardından isyanını tek tek dile getirdi.

Hasta bir babanın ve oğlunun yaşadığı iddia edilen bu korkunç mağduriyet tepkilere de neden oldu. Tepki gösterenler arasında benzer durumları yaşayanlar da vardı.

Tüm bu tepkilerin ardından "hemşire sonda takmaz" tartışması da yapıldı.

Aslında mesele, hemşirenin enfeksiyon riski olan önemli bir işlemi "caiz değil" diyerek reddetmesi. Sonuçta hemşire "Bu benim işim değil, doktorun ilgilenmesi gerekiyor." gibi bir cümle kurmamış. Dolayısıyla bu tartışmanın pek bir önemi yok ama yine de size bu konuyu belirtmek istedim. Bilen bir arkadaşımız bu konuyla ilgili hepimizi aydınlatırsa çok güzel olur. :) 

Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
root_srk

bir hemşire olarak, sondayı takmak doktorun görevidir. ama bir yoğun bakım hemşiresi olarak söylüyorum, gerekiyorsa sondayı ben hastama takıyorum, cinsiyeti de önemli değil benim için. ki oldukça inançlı biriyimdir. ama genellikle hastalar kendileri rahatsız oldukları için kendi cinsiyetlerinde personel istiyorlar, bu yüzden muhtemelen hemşire de kendisi takmak istemedi. yani burada durum aslında karmaşık. hemşire sondayı takmam derse zaten yasal olarak takmak zorunda değil çünkü kendi görevi değil. ama vicdanen takması gerekir mi? işte bu nokta çok önemli.

selot

ayrıca yasal olarakta suç. sağlık bakanlığı siz nasıl denetlenmezsınız bu tarz insanları gorevden almazsınız ?!?!?!?!?

selot

tıp'ın erkeği kadını caizi olmaz olamaz !!!! oturup şu caizmi bu günahmı diye sorgulayan sağlık çalışanları hemen istifa edin ve bi camide imam hafız olarak işe başlayın. işte bu yuzden imam hatip mezunları unv'de her bölümü seçememeli anlıyormusunuz bu önemini. gerizekalı hastane yüzünden bu hasta ölebilir, neymiş efendim hemşireye göre günahmış. amk o zaman neden hemşire oldun allahın malı yaaa.

helcaraxe

bu cagda tartistigimiz seye bakar misiniz ya :/

kendineassassin

Mesele lâikliğin de ötesinde; "bir insanı kurtarmak tüm insanlığı kurtarmak gibidir." diyen Peygamber'in dîninden mi, yoksa "kadının erkeği muayene etmesi haram!" diyen cübbeli yobazların tarikatından mı olduklarına karar vermeleri gerekiyor..

Görüş Bildir