Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çağımızın Hastalığı Kanser Hakkında Bilmemiz Gerekenler

-

1. Kanserin oluşma sebebi DNA'da oluşan mutasyonlardır.

1. Kanserin oluşma sebebi DNA'da oluşan mutasyonlardır.

Kanser, hücrelerde DNA'nın hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıdır. Günde vücudumuzda (DNA'da) yaklaşık 10.000 mutasyon olmasına rağmen immün sistemimiz her milisaniye vücudumuzu tarar ve kanserli hücreleri yok eder fakat immün sisteminin çeşitli sebeplerden dolayı bozulması sonucu mutasyonlu hücreler ölmeyip, bölünmeye başlarlar

2. Kanserin bağışıklık sistemine rağmen yayılma sebebi dokular arasında saklanmasıdır

Kanserin yenilememesinin en önemli sebebi her hücrenin kanseri tanıyamamasıdır. Kanserler vücut hücreleri içinde oluştuğu için immün sistemimiz bu ilerlemiş mutasyonları fark etmekte gecikir yada fark edemez.

3. Çağımızın en büyük hastalığı !

Bilim adamları kanser için çok fazla sayıda çözüm önerisi geliştirmiştir ama bu çözümlerde kesin bir tedavi söz konusu değildir. Bu çözümler arasında en çok kullanılanlar kemoterapi radyoterapi ve cerrahidir. Kemoterapi uygulandığı sıra kanserde durma gözlenmezse immünoterapiye geçilir.

4. Kemoterapi ilaçları

Kanser hücrelerini öldürmek üzere ilaçlar kullanılır fakat bu ilaçlar çok ağır olduğu için saç dökülmesi iştahsızlık gibi sorunlar ortaya çıkarırlar. Bu ilaçlar hücre bölünmesi sırasında DNA'nın iğ ipliklerine tutunmasını engellemeye çalışır.

5.Radyoterapi

ışın tedavisi olarak da bilinir.Uygun dozda gama ışını uygulayarak kanser hücrelerinin öldürülmesini sağlar.Bu işlem yapılırken ne yazık ki kanserli hücrelerin yanında ki sağlıklı hücreler de ölür.

6. Cerrahi Yöntem

Kanserli dokuyu ve çevresindeki mutasyon riski taşıyan bir miktar sağlıklı dokuyu alıp çıkartmaktır. Bazı durumlarda kanserli dokuyu cerrahi müdahale ile çıkartmak imkânsız olabilir. Bu durumda radyoterapi veya kemoterapi uygulanır.

7. İmmünoterapi

Aşı tedavisi olarak da bilinir.Bağışıklık sistemi hücrelerinin kansere karşı etkin bir şekilde kullanılmasıdır.Bazı alerji yapan hücreleri kanserli hücrenin üstüne bırakılması ile yapılır.

8. Kanserli doku kalbin ömrünü azaltır.

Kanser üzerinde oluşmaya başladığı dokuyu sıkıştırır. Hücreleri besleyen kılcal damarları ele geçirir ve kılcal damarları büyülterek bu damara daha fazla kan gelmesine sebep olur.

9. Kanser olması için kötü huylu tümörler lazım.

Kanser iyi huylu tümörler kanser değildir. İlerleyen zamanda iyi huylu tümörler komşu dokulara yayılırlarsa kanser oluşur. Yayılan tümörlere de kötü huylu tümörler denir. Kötü huylu tümörün başka organ ve dokulara yayılmasına metastaz denir.

10. Nano Kafes teknolojisi kansere yeni bir çözüm olabilir mi ?

Amerikalı araştırmacılar, kanda yaptığı yolculukla kanserli tümörü bularak içine giren ve hastalığa yol açan geni bloke edebilen bir "nanoparçacık robot" geliştirdi. Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, insanda kullanılması mümkün olabilecek bu yeni kanser tedavi türüne RNA müdahalesi (RNAi) adı veriliyor.

11. Köpek balıkları kanser olmuyor !

Araştırmalara göre köpek balıkları kanser olmuyor fakat bunun sebebi henüz bilinmiyor. Bu bilgiden sonra çoğu bilim adamının ilgisini çeken köpek balıkları uzun bir süre araştırılmıştır. Son sıralar da yakalanan bir köpek balığının dilinde tümör fark edilmiştir ancak bu tümör iyi huylu olduğu için kanser olarak sayılmamıştır.

12.

13. Kanserli insanın kan değerlerinin farklı olduğu bulundu.

İsviçre'de bilim adamları normal bir insan ve kanser olan bir insanı 12 yıl boyunca takip ve kan değerlerini not etmişler. Bu araştırma sonucu normal insanın ve kanserli insanın bazı kan değerlerinin farklı olduğunu fark etmişler. Bu sayede kanseri kan değerlerinden anlamayı ve erken teşhis ile insanları tedavi etmeyi planlıyorlar.

14. Kanser tedavi edilemez değildir, önemli olan erken teşhisdir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir