Bütçe Görüşmelerinin Kapanışında AKP-HDP Kavgası

 > 
47PAYLAŞIM

Meclis Genel Kurulu'nda 2016 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı'nın kapanış görüşmelerinde AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın HDP sıralarına yönelik yaptığı konuşma gerginlik yarattı. AKP'li ve HDP'li vekiller arasında itiş-kakış yaşanırken yapılan oylama sonucunda 2016 yılı Bütçe Kanunu Tasarısı 301 oyla kabul edildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Elimde bir liste var. Bakınız, bazen saz çalan, bazen Kandil'e giden bir Genel Başkan var ya, o Genel Başkanın ve etrafının tam 122 tane sokağa davet metni var. KCK'sı ayrı, PKK'sı ayrı, HDP'si ayrı. Bir daha diyorum; 122 tane 'Sokağa çıkın' daveti var. Siz hangi barıştan bahsediyorsunuz. Bu barış çağrıları değil, savaş çağrıları. 'Sokağa çıkın, Yasin Börü'yü öldürün' diyenler hangi barıştan bahsedecek? 'Sokağa çıkın, Kürtleri öldürün' diyenler hangi barıştan bahsedecek? Barışı kirlettiniz" dedi.

HDP sıralarından Bülent Turan'ın konuşmalarına tepki gösterilirken HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Turan'dan bu ifadelerini ispatlayamazsa istifa etmesini istedi.

Bülent Turan, tekrar söz alarak elindeki listeyi gösterdi. AK Partili Turan, istedikleri taktirde bu listeyi HDP'lilere de verebileceğini söyleyince tartışma başladı.

Başkan oturuma ara verdi

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, tartışmanın uzaması üzerine oturuma ara verdi. 

Bu sırada HDP'li Baluken, AK Parti sıralarına giderek Bülent Turan'la tartışmaya başladı. 

AK Partili ve HDP'li milletvekilleri arasında itiş kakış yaşanırken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in de araya girerek tansiyonu düşürmeye çalıştı.

2016 bütçesi 301 oyla kabul edildi

Davutoğlu: 'Yeni Anayasayı Öyle ya da Böyle Yazacağız' - onedio.com
Davutoğlu: 'Yeni Anayasayı Öyle ya da Böyle Yazacağız' - onedio.com

İlk olarak 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının oylaması yapıldı. 

Yapılan oylamaya 430 milletvekili katılırken, 301 kabul, 129 ret oyu kullanıldı. 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Tasarısı için 430 milletvekili oy kullanırken, 301 kabul, 129 ret oyu kullanıldı.

Böylece 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Tasarısı kabul edilmiş oldu.

DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir