Görüş Bildir
Haberler
Burundi: Devlet Başkanının Ülkeye Girişi 'Engellendi'

Burundi: Devlet Başkanının Ülkeye Girişi 'Engellendi'

ATKN
14.05.2015 - 10:24 Son Güncelleme: 14.05.2015 - 11:07
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Burundi'de darbe girişimi krizini Doğu Afrikalı liderler görüşmek için Tanzanya'ya giden Burundi Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın ülkeye girişinin engellendiği, Tanzanya'ya geri döndüğü bildirildi.

BBC'ye konuşan yetkililer, Nkurunziza'nın uçağının Burundi'ye inişine izin verilmediğini ve havalandıktan 10 dakika sonra geri döndüğünü söyledi.

Burundi'ye iki dönem başlanlık koltuğuna oturan Nkurunziza'nın üçüncü döneminde de devlet başkanlığına aday olacağını açıklaması ülkede kargaşaya neden oldu.

General Godefroid Niyombare, 'darbeyle devlet başkanını devirdiğini' duyurdu ve kutlamalar için binlerce kişiyi sokaklara çağırdı.

Fakat darbe girişiminin sonucunun ne olduğuna dair bilgiler henüz kesinlik kazanmadı. Devlet Başkanlığı, darbenin 'başarısız olduğunu' belirtti.

Burundi'den gelen bazı haberlere göre ordunun içinde, hala devlet başkanına sadık olan bazı fraksiyonlar, bundan sonra atılacak adımlar için darbe destekçileriyle müzakere halinde.

AFP haber ajansına konuşan bir kaynak, 'Her iki taraf da karmaşanın önüne geçmek ve yarın gerilimin tırmanmaması için, şafak vaktinden önce orta yol bulmaya ve halka açıklamakta kararlı' dedi.

Nkurunziza'nın destekçilerinin hala başkanlık konutu ve ana telsiz hatlarının kontrolünü ellerinde bulundurdukları bildiriliyor.

Başkent Bujumbura'nın Çarşamba gecesi sakin olduğu belirtildi.

BM ve ABD, taraflara itidal çağrısı yaptı.

Üçüncü döneme tepki

Üçüncü döneme tepki

Darbe girişiminde bulunan General Niyombare, iktidarı tanımadığını çünkü devlet başkanının üçüncü dönemde de başa gelmesinin anayasaya aykırı olduğunu söylüyor.

Radyo yayınına çıkan General Niyombare, 'Kitleler güçlü ve ısrarlı bir şekilde Devlet Başkanı Nkurunziza'nın üçüncü dönem yönetimine karşı çıkıyor. Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, görevden alınmıştır. Hükümet devrildi' dedi.

Bu açıklamadan birkaç saat sonra ise Burundi Devlet Başkanlığı darbe girişiminin başarısız olduğunu şu sözlerle ifade etti: 'Bu sabah silahlı güçlerin içinde bir grubun başkaldırdığını ve hayali bir darbe ilanı yaptıklarını öğrenmekten büyük bir üzüntü duyduk.'

'Bu darbe girişimi önlenmiştir ve radyoya darbe açıklamasını okuyan bu insanlar, savunma ve güvenlik güçleri tarafından yargı karşısına çıkarılmak üzere yakalanıyor.'

Devlet Başkanı Nkurunziza, ülkedeki krizi Doğu Afrikalı liderlerle görüşmek üzere Tanzanya'ya gitmişti.

BBC'nin başkent Bujumbura'dan bildiren muhabiri Maud Jullien, protestocuların, darbe açıklamasının ardından askerler ve iki tank eşliğinde kent merkezine yürüdüğünü söyledi.

BBC'ye konuşan bir protestocu, darbe girişimi için 'haftalar süren gösterilerin ardından bir zafer' dedi. Ülkede gerilim 26 Nisan'da patlak verdi ve çıkan olaylarda 20'den fazla kişi öldü.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Son haftalarda komşu ülkelere kaçan Burundililerin sayısının on binleri bulduğu söyleniyor.

Nkurunza, gelecek hafta yapılması planlanan seçimleri erteleme önerisini reddetti.

Fakat Tanzanya'da bir araya gelen Afrikalı liderler, seçimlerin ertelenmesi çağrısında bulundu.

51 yaşındaki Nkurunziza, parlamentoya 2005'te girdiği için üçüncü döneminde de aday olabileceğini savunuyor.

Anayasaya göre ise devlet başkanları yalnızca iki dönem hizmet verebilir. Fakat aybaşında mahkeme Nkurunziza'yı haklı bulmuştu.

Eski Genelkurmay Başkanı Gaudefroid Niyombare'nin darbe yaptığı iddiasından sonra çok sayıda Burundili sokaklarda sevinç gösterileri yaptı. Burundi Güvenlik güçleri, göstericilere tayzikli su kullanarak müdahale etti.

EAC'DEN 'darbe girişimi' açıklaması

Öte yandan Doğu Afrika Topluluğu (EAC), Burundi'deki darbe girişimine karşı olduğunu bildirdi. Darusselam kentinin ev sahipliği yaptığı EAC Zirvesi çerçevesinde, Doğu Afrika Topluluğu adına açıklama yapan Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete, 'Burundi'de herhangi bir tarafın çıkarlarına hizmet aracı olarak kullanılacak darbe ve şiddete karşıyız' diye konuştu.

Doğu Afrika Topluluğu olarak Burundi'deki her partiden demokratik seçimlere saygı göstermelerini istediklerini dile getiren Kikwete, 'Burundi'deki seçimlerin ülkeye sükunet hakim olana kadar ertelenmesi gerek' ifadesini kullandı.

Kaynak: BBC Türkçe, Sputnik Türkiye, Reuters ve euronews

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam