Bursa'daki Canlı Bomba Saldırısında Yeni Ayrıntılar

21PAYLAŞIM

Bursa’da geçen çarşamba akşamı Ulu Cami yakınında meydana gelen canlı bomba eylemi ile ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 17’ye yükseldi. Kimliği henüz tespit edilemeyen kadın teröriste bombayı, İstanbul’da okuyan bir üniversite öğrencisinin otobüsle getirdiği tespit edildi. Patlama anında bombanın kadın teröristin çantasında olduğu öne sürüldü. 

Bursa’daki canlı bomba eyleminde parçalanan kadın teröristin kimliği henüz belirlenemedi. Canlı bombanın ceset parçalarından alınan DNA’lar şüpheliler ile uyuşmayınca kimliğine ulaşılamadı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı dün Afyonkarahisar’dan getirilen 1 kişi ile birlikte 17’ye yükseldi. Savcılıktan ek bir süre alınmaması halinde yarın adliyeye çıkartılması bekleniyor.

Bursa'da İntihar Saldırısı: Örgüt Tespit Edildi Ama İsmi Açıklanmadı - onedio.com
Bursa'da İntihar Saldırısı: Örgüt Tespit Edildi Ama İsmi Açıklanmadı - onedio.com

Üniversite öğrencisi bombayı otobüsle getirmiş

Devam eden soruşturma kapsamında İstanbul’da hazırlanan ve niteliği araştırılan bombayı İstanbul’dan üniversitede okuyan bir kız öğrencinin çanta içerisinde otobüs yolculuğu ile getirdiği ortaya çıktı.

Patlama anı, güvenlik kameralarına yansımıştı

Adı açıklanmayan bu öğrenciyi de gözaltına alan polis patlamadaki bazı bilinmeyenleri de ortaya çıkardı. Buna göre polis eylemi gerçekleştiren kadın teröristin çivilerle güçlendirilen bombayı çantasına koyduğu, olay anında ise sol kolunda taşıdığı bilgisine ulaştı.

Bombanın başka örneklerde olduğu gibi vücuda bağlı olmaması nedeniyle, kadın teröristin cesedinin de fazla parçalanmadan olay yerinin sağ tarafında bulunması bu olasılığı güçlendirdi.

Saldırganın otobüs terminalinde güvenlik kamerasına takılan görüntüleri

Yetkililer, terör örgütlerinin eylemlerini gerçekleştirirken poliste kaydı olmayan kişileri kullandıklarını vurgularken "Örgüt görevlendirdiği kişileri fazla militanlarla tanışıp bir araya getirmiyor. Bir, iki veya en fazla üç kişi ile muhatap oluyor. Bu da yapılan soruşturmayı olumsuz yönde etkiliyor" diye konuştu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, canlı bombanın örgütünün tespit edildiğini ancak bu bilgiyi şimdilik kamuoyu ile paylaşamayacaklarını ifade etmişti.

  • DHA
Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir