Burada Her Yer Meme! Emziren Anne Memelerini Kapatmasını Söyleyen Müzeyi Pişman Etti

-

Yıl olmuş 2017, hala annelerinin çocuklarını en doğal şekilde nerede beslemeleri gerektiği konusundaki tartışmalar dünya çapında sürmeye devam ediyor. Londra'da her alanı taştan memelerle dolu bir müzede, çocuğunu emzirirken uyarılan bu anne konunun en iyi örneklerinden biri, sizler için Boredpanda'dan derledik.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/breastfeeding-...

Londra'da bir anneye, ünlü Victoria ve Albert Müzesi'nin bahçesinde oğlunu emzirirken müze personeli tarafından 'örtünmesi' söylendi.

Evet, yıl olmuş 2017 ve hala bununla uğraşılıyor!

Sadece 'Vaguechera' Twitter kullanıcı ismiyle tanıdığımız kadın, yaşadıklarını sosyal medyada paylaştı.

"Victoria ve Albert Müzesi'nin bahçesinde emzirirken bir nanosaniye mememin ucu göründü ve üzerimi örtmem söylendi. Dehşet şaşırdım..."

Emzirme, insanlığın bildiği en eski ve en doğal besleme uygulamalarından biridir ve İngiltere genelinde ve hatta müzelerde dahi yasalar tarafından korunmaktadır.

İşin en dramatik tarafı ise olayın geçtiğimiz hafta Dünya Emzirme Haftası'nın ortasında yaşanmış olmasıydı.

Genç kadın Twitter paylaşımını yaptıktan sonra, hem destek hem de eleştiri yönlü birçok farklı tepki aldı. 

Müze yöneticisi ise konunun fazla büyümesine izin vermeden yine sosyal medya üzerinden bir özür mesajı yayınladı.

Ama o an gelene dek Vaguechera isimli kullanıcı müzeyle dalgasını geçti.

"Pardon hanımefendi, lütfen emzirirken yüzünüzü şu maskeyle kapatır mısınız?"

"'Seni çıplak memelerinle birlikte bu müzeden fırlatır atarım.' 'Ama ben mermerden yapıldım.' 'Ha tamam ozaman.'"

"O kadar çok çıplak meme var ki insanlar yemek yiyemiyor."

Müzedeki çıplak memelerle dalgasını geçen anneye, kısa bir süre sonra müze yönetiminden bir özür geldi.

"Çok üzgünüz. Konu hakkındaki kuralımız nettir: kadınlar istedikleri heryerde, nerede rahat hissediyorlarsa emzirebilirler ve rahatsız edilmemelidirler."

"Bunu duyduğumuz için çok üzgünüz. Kadınlar müzede emzirebilirler, daha özel bir alan tercih edenler için de daha tenha alanlarımız bulunmaktadır."

Sosyal medya da tepki göstermekte pek gecikmedi, çoğu yorum kadının lehineydi...

"Müzede emzirme özgürlüğünü boşverin, kadınlar arzu ettiği heryerde emzirmek için özgürdür."

"Müzenin yaptığı yasalara aykırı. Kibarca yapmış olmaları bunu değiştirmez."

"Ben de yeni anne oldum. Emzirmekte zorlanıyorum. Çıkıp halk içinde yapabileceğimi sanmıyorum."

"Hiçbir kadın emzirirken kendini gizlemek zorunda kalmamalı...

...eğer hoşunuza gitmiyorsa bakmazsınız. Bir çocuğu beslemenin doğal ve sağlıklı yoludur bu. Siz yemek yerken yüzünüzü saklamak zorunda olsanız nasıl olurdu? Ya da karanlıkla yemek yemek zorunda kalsanız?"

Elbette yorumların tamamı kadını savunur cinsten olmadı! Kimi kadınlar emzirmenin gizli tutulması gerektiği kanısındaydı...

"Sen resmen ilgi çekmeye çalışıyorsun. Bu halka açık yerlerde emzirme dramasını daha ne kadar dinleyeceğiz?"

"Bence bu olay provokasyon. O obez çocuğun her 5 dakikada bir emzirilmeye ihtiyacı yok."

"Emzirmeye saygı suyuyor ve destekliyorum. Ama kadın kendini örtmediği sürece halka açık yerlerde görmek istemiyorum"

"Eğer bir kadın memesini çıkarıp çocuk beslemek istiyorsa bunu gizli saklı yapmalıdır. Bu çevreye karşı sorumsuz ve saygısızca bir hareket."

"Ben emzirmeyi destekliyorum ama bir çocuk ve anne arasında gizli kalmalı, halka açık değil."

"İnsanların neden memelerini göstermek istediğini anlamıyorum. Neden gizli tutmak istemezler?...

... Bunu gerçekten içtenlikle soruyorum. Kimseyi gömmek istemiyorum. Ben de birinin yanından geçerken memelerini görmek istemiyorum. Çocuklarımın da görmesini istemiyorum. Bunlar gizli kalması gereken şeyler. Bütün bu tantanayı anlamıyorum."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kubilaylom

ortalıkta "meme göt meme göt" diye sayıklayan milyonlarca sapkın varken hala daha neremizi ne kadar daha umuma açabiliriz diye mesai harcamanız biraz şov bence

rana-alavna

bazı umumi tuvaletlerin karşılarında bebek emzirme bölgeleri bulunur. eğer varsa orada emzirebilirdi. obez diyen salağa da sesleneyim: 1-saygın da olmasa böyle bir şeyi çocuk büyüyünce görünce özgüvenini yerle bir etmiş olacaksın. 2-o çocuk bayağı da normal kilosunda sadece biraz gürbüz olabilir 3-o çocuğun her halükarda emzirilmesi gerekiyor ki sağlıklı olsun ve senin gibi idiot olmasın 4- demek ki beynin küçük ki o çocuk sana bu kadar büyük göründü. bu arada eğer öyle bir emzirme bölgesi yoksa ve örtüyle kendini rahatsız hissediyorsa o zaman yetkililer haksızdır.

h1n6

Yakında bunlar biticek daha sonra da john un karısını sikerken onları uyaran banka güvenliği ve sosyal medyanın cevabı. John en temel hak olan çocuk yapma hakkını kullanıyor cesur john nasılda karısını sikiyor. Ajahhahah

meliscankurtaran

O obez cocuk derken ayi oğlu ayi? Evet ya ilgi çekmek icin anneler cocuklarini emziriyor harikasin bak sırrı ortaya çıkardın! Emziren bir kadini görüp tahrik olanlar ya da rahatsizlik adi altında dile getirenler. Potansiyel sapiklarsiniz ve gidin hastalikli beyinlerinizi tedavi ettirin. Bir bebegi besleyen anneden tahrik olmak...rezillik. hele ki emzirmeyenler, bebeklerden bir haber olanlar bir de ahkam kesiyor ya yok bebegi o an emzirme git evinde emzir... Sizin olmayan kafaniza tüküreyim.

Gizli Kullanıcı

Hemen işi tahrik olmaya bilmem neye getirmiş, kardeşim buna kadınlarda karşı çıkıyor görüntü kirliliğinden dolayı onlarda mı kendi hemcinslerinden tahrik oluyor?Sizin haricinizde kim karşı çıkıyorsa kadın veya erkek farketmiyor tacizci, sapık yobaz yani! Ne güzel kafalar pırıl pırıl

meliscankurtaran

Cahil insan zihniyeti( misal kara çarşafı savunan, şeriat isteyip bir adamın dördüncü karısı olma kafasındaki cahil cüheyla yetişememiş...vb ) bu ailelerinden ne görürlerse ona ayıp dediği için, kendi fikirleri olmayan mantıklı düşünemeyen bir küme olduğu için saymıyorum bile. görüntü kirliliği? emziren bir kadın gördün mü sen doğru dürüst? kadının dibine girip gözünü dikmezsen bebeğin kafasından görünen yer normal bir dekolte olarak görülüyor gözünü hayvan gibi dikip incelemezsen görmezsin bile. dekolte giyinen bir kadından tiksinmezken çocuğunu emziren bir anneye görüntü kirliliği diyorsun( çünkü meme sizin gözünüzde cinsellikten çıkınca iğrenç oluyor!) sonra da bana yobaz sapık demeyin diyorsun! bir hayvanat minicik masum bir bebeğe obez demiş takılmıyorsun çünkü senin kafa daha memede! Ya bas git işine iğrenç düşüncelerinle zihniyetinle bebek anne ve emzirmek kavramından bir haber sallamanla yeterince rezil ettin kendini zaten yorumumun altını daha fazla işgal etme.

Gizli Kullanıcı

Ya bu feministlerin alayı böyle işte mantıklı bir cevap veremeyince ,karşı tarafı suçlayarak sapık, tacizci, tecavüzcü yobaz diye yaftalar, Kadınların kendi çoçuğunu kullanarak ilgi budalalığına ses çıkarmazlar ama bunu eleştireni hemen tükaka yaparlar. Başka bir argümanları yok ellerinde çünkü. Erkekler çükünü açıp dolaşsa sokakta sapık olur ama kadınlar memesini açınca özgürlük. Abla bu olay Türkiye'de olmuyor bak aklı başında ingiliz kadınlar bile karşı çıkmış bu duruma siz hala burdan kendinize ekmek çıkarmaya çalışın.

meliscankurtaran

erkek çüküyle bir bebeği doyurursa kadınlar ona da laf etmezler verdiği örneğe bak şuursuzun! feminist falan değilim bildiğin kadının erkekten üstün olduğunu düşünüyorum, senin gibi cahil erkeklerin kafası da böyle mantıklı cevap veremeyince feministliğe laf sallayın anca! soyadı alman olan var ama sen anlamayınca hepsine ingiliz kadın demişsin orası ayrı saçmalık, bebeğe laf edilmiş hala tınlamıyorsun o senin ayrı rezilliğin, kadın müzede yapmış madem görüntü kirliliği müzede memeden bol bir şey yok orası da kapatılsın? Ama senin beynin yok ki nasıl anlayacaksın bunları yobazcık? Ayrıca kafaya bak bu konudan ben kendime ne ekmek çıkarıcam, beni tanıyan kimse burada yazdıklarımın bana ait olduğunu bile bilmezken? Ya git işine rezillik üstüne rezillik katıyorsun verdiği örneğe bakınca zaten benim sana laf etmeme gerek kalmıyor ne halt olduğunuz cümlelerinizden bangır bangır bağırıyor...

sikrabil

OOoo asagısı yobaz dolmus kadın cocugunu doyuruyo butun olay bu ıstedıgı yerde ıstedıgı zaman emzırır meme gormek ıstemıyolarmıs gotunu basını acan sanatcıları klıplerı ınstagram fenomenlerını agzı acık ızleyıp takıp edıyosunuz ama meme cınsellıkten cıktıgı an hepınız bı ıgrenıyosunuz ıkıyuzlu yaratıklar sizi neymıs evınde otursaymıs sırf sızın orumcek beyınlerınız yuzunden kadın 1 sene evınden cıkmıcak ki goz zevkınız bozulmasın yok ya

gentoo

İyi ki kelime lügatına yobaz sözcüğü girmiş yoksa ne yapacaktın? Yobazlıkla ne alakası var bunun müze, kütüphane gibi yerlerin bir ciddiyeti olur öyle ulu orta çocuk emzirilmez ne ahmak insansın ya. Sanki uçakta emzirmiş de ona itiraz ediliyor. Müzeye görgü kurallarını bilmeyenler gitmesin bir zahmet, görgüden haberiniz yok kültürlenmek neyinize.

sikrabil

Lan kültürlü önce okumayı öğren ahmak başlığı okuyup resımlere bakmıssın gelmıs burda bıde edebı ve duzgun bı sekılde konusmaya calısarak kendını bı bok gıbı gostermeye calısıyosun sıktır gıt sayfanın yukarısına oku bakıyım orda müze demıyo müzenın bahcesınde dıyo çok görgülü gerizekalı senı

gentoo

Embesil seni emziren kimse doğru düzgün emzirseydi de zeka gelişimin tamamlansaydı keşke. Ben heykelin önünde müze içinde emziriyor mu dedim o kadar turist gelip geçsin densizin biri de bebe emzirsin çok güzel bir manzara. Senin görgün ortada küfürsüz konuşamayacak kadar görgülüsün senin gibi cahiller böyle boş şeyleri destekleyerek modern olacaklarını sanıyorlar haklısınız kafanızın içi boş, boş şeyleri alkışlayın belki bir halt sanarlar sizi. Sanki kadın koskoca müze bahçesine yürüyerek gelmiş amacının şov olduğu o kadar belli ki arabadan inmeden önce emziremez bebeğini mutlaka açık alanda mümkünse en olmayacak yerde yapması lazım değil mi?

sikrabil

lan sanane embesıl sanamı sorucak nerde emzırecegını benım arkadasımın bebegı hasta o yuzden her saat bası emzırmesı gerekıyo napcak amk sızın amcık beynınız yuzunden laf yememek ıcın dısarı cıkmıcakmı bu kız senın annen senı emzırmeseymıs keske süt israfı kadın cocugunun karnını doyuruyo amk sızden ızın alıcak sankı sokak ortasında sevıstıde gorgu kuralı dıyosunuz amk embesıllerı sızı

denizzozturkk

Bu eşitlik ya da doğallık değil. Gerikafalı falan diyenler olacaktır ama gayet de açık görüşlü biriyim. Bu kadının yaptığı ise doğallık değil kendini kandırmasın boşuna. Sadece dikkat çekmeye çalışıyor. Ben halka açık alanda bebeğini emziren anne gördüm ama omzundan aşağı şal, ceket gibi şeyler asarak göğüslerini örtüyorlardı. Onlara bir şey deme hakkımız yok ama bu tamamen başka bir şey. İnsanlığın doğasında kıyafet giymemek de var. Ne yapalım doğal diye soyunup mu çıkalım ortaya. Gerçi yavaş yavaş moda, özgürlük diye diye soyunuyoruz kime ne anlatıyorum ki ben

Başlıklar

İngiltereSosyal MedyaTercihTwitterannekadınlarolay
Görüş Bildir