Bunun Sorumlusu Kim? Tarlada Kilosu 1 TL Olan Limon, Market ve Pazar Tezgahlarında 10 TL

 > -

Bazı market ve pazar tezgâhlarında limonun kilogram fiyatının 10 TL'yi bulması tepkilere neden oldu. Üreticiler limonun tarlada 1 TL ile 1.8 TL arasında satıldığını, artan fiyatların ihracat kaynaklı olabileceğini belirtti. İhracatçılar ise ihracatın tam olarak başlamadığını, fiyatların artmasında ihracatın etkisinin olamayacağını söyledi. İstanbul Meyve Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği Burhan Er, "10 TL ve üzeri fiyata limon satmak vicdansızlıktır." açıklamasını yaptı.

Hürriyet'ten Burak Coşan'ın haberine göre, son günlerde market rafları ve pazar tezgahlarında fiyatıyla en dikkat çeken ürünlerin başında limon geliyor. 1 kilogram limonun fiyatı bazı yerlerde 6-7 TL'ye satılırken, bazı yerlerde ise 10 TL'yi buldu. İhracatçılardan üreticilere, sivil toplum kuruluşlarından halcilere kadar artan limon fiyatları ile ilgili birbirinden farklı görüşler ortaya çıktı.

"Fiyat artışının ihracatla ilgisi yok"

Üreticiler limonun tarlada 1 TL ile 1.8 arasında satıldığını, mahsulün yeni yeni piyasaya çıktığını söylerken halciler limonun depolardan çıkarılmadığını iddia ediyor. İhracat artışının da limon fiyatlarını etkilediğini belirten üreticilere cevap da ihracatçılardan geliyor. İhracatın tam anlamıyla başlamadığını kaydeden ihracatçılar, artışta ihracatın etkisi olmadığının altını çiziyor. Ancak konuştuğumuz herkes aynı şeyi söylüyor: "1 kg limonun fiyatı 10 TL olmamalıydı."

Mersin Erdemli'nin Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin: "Üretici kazanmıyor"

Türkiye'nin limon ihtiyacının yüzde 65'ini karşılayan Mersin Erdemli'nin Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Erdemli'de hasatın tam olarak başlamadığını ifade ederek, "Piyasada satılan limon ‘yatak limon' diye tabir edilen geçen senenin mahsulü. 1 kg limonun fiyatını 10 TL'ye çıkaracak bir gelişme olmadı. Şu anda hasat edilen yeni limonun fiyatı da 1 TL'den başlıyor 1.8 TL'ye kadar çıkıyor. Üretici kazanmıyor yani. Tarladan 1.5 TL'ye çıkan limona 1.5 TL de masraf eklenir. Sonrasında son satıcı 2 lira kar koysa bile en fazla 5 TL'ye satılmalı" dedi.

Mersin Tarsus Ziraat Odaları Birliği Başkanı Ali Ergezer: "İhracatçılar fiyatların yükselmesine neden oluyor"

Mersin Tarsus Ziraat Odaları Birliği Başkanı Ali Ergezer de, "İhracatçı fiyatın yükselmesine neden oluyor. Tarladan 1-1.8 TL arasına alınan ürünü yükselen dolar kuruyla beraber ihraç etmek daha avantajlı oldu. Örneğin limon geçmişte 1 dolara satılınca 3.5 TL kazandırıyordu. Şimdi ise 6 TL kazanıyorlar" ifadelerini kullandı.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak: "Fiyat artışını ihracatına bağlamak çok yanlış olur"

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak ise bu iddiaların doğru olmadığını dile getirdi. İhracat sezonunun 15-20 Ağustos gibi başladığını, asıl ihracatın ise eylülde olacağını kaydeden Kavak, "İhraç ettiğimiz limonun fiyatı tarlada 1 TL. tonu 1000 TL yapıyor. Biz de 1 ton ürünü 350-400 dolar civarında ihraç ediyoruz. Fiyat artışını ihracatına bağlamak çok yanlış olur. Şu anda çarşı-pazarda satılan ‘yatak limon'un 10 TL olmaması gerekiyor. En fazla 4 TL civarında olmalı" dedi.

İstanbul Meyve Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği Başkanı Burhan Er: "10 TL ve üzeri fiyata limon satmak vicdansızlıktır"

Türkiye'de toplanan limonun kağıda sarılarak Niğde ve Nevşehir gibi yerlerde mağaralarda depolandığını dile getiren İstanbul Meyve Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği Başkanı Burhan Er, bunun normal bir uygulama olduğunu ancak bu yıl limonun piyasaya çok fazla sürülmediğini ileri sürdü. Burhan Er, "3 bin TL'lik limon alıyoruz içinden çıkan çürükler nedeniyle maliyeti 6-7 bin TL'ye çıkıyor. Limon belli tüccarların elinde. Ürünü piyasaya sürmüyorlar" dedi. Bir kilogram limonun en fazla 7 TL'ye satılması gerektiğini belirten Er, şunları söyledi: "10 TL ve üzeri fiyata limon satmak vicdansızlıktır. Ramazan öncesinde patates ve soğanda da aynı şey yaşanmıştı. Bir kilogram patates 8 TL'ye kadar çıkmıştı. Şimdi ise en kaliteli patatesin kilogramı 2.5 TL civarında."

Sosyal medyadan da ortaya çıkan bu fiyatlar sonrası tepkiler geldi...

Yaz başından beri sebze meyve fiyatlarındaki yükselişler yoğun bir şekilde gündeme gelmişti 👇

Tarım Bakanı Fakıbaba'dan Patates Yorumu: 'Nasıl 6 Lira Oldu, Hayretler İçerisindeyim' - onedio.com
Tarım Bakanı Fakıbaba'dan Patates Yorumu: 'Nasıl 6 Lira Oldu, Hayretler İçerisindeyim' - onedio.com
Patates ve Soğandan Sonra Havuç da Rekor Kırdı: Fiyatı 1 Yılda Yüzde 317 Arttı - onedio.com
Patates ve Soğandan Sonra Havuç da Rekor Kırdı: Fiyatı 1 Yılda Yüzde 317 Arttı - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir