Bungalovlar Yapılmıştı: Gölcük Tabiat Parkı'ndaki Projeye Mahkemeden Durdurma Kararı

6PAYLAŞIM

Bolu Belediyesi, Gölcük Tabiat Parkı'na 25 bungalov ve bir otel inşa edilmesi için yapılan ihaleyle projeyi bir firmaya vermişti. Gelen tepkiler üzerine proje iptal edilmiş, bu sefer de yapımı belediye üstlenmişti. Mahkeme bungalovlar ve otel için yürütmeyi durdurma kararı verirken, dağ kızağı ve teleferik hattı projesinin durdurulması talebini ise reddetti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Bolu Belediyesi’ne 2012 yılında 29 yıllığına kiralanan Gölcük Tabiat Parkı için 19 Aralık 2017’de ihale yapıldı. İhale kapsamında, 19 odalı dağ köşkü ile 25 bungalov yapımı ve göl gazinosunun özel işletmeye verilmesi yer aldı. 12 firmanın katıldığı ihaleyi Düzceli iş adamı Kurtuluş Tokcan aylık 116 bin TL teklif vererek kazandı.

Gölcük Milli Parkı 22 Yıllığına Kiralanıyor: Bir Köşk 25 Bungalov İnşa Edilecek - onedio.com
Gölcük Milli Parkı 22 Yıllığına Kiralanıyor: Bir Köşk 25 Bungalov İnşa Edilecek - onedio.com

İhale iptal oldu, projeyi Bolu Belediyesi üstlendi

İhale tepki çekti ve birçok sivil toplum kuruluşunun birleşimiyle oluşan Gölcük Platformu tarafından protesto edildi. Tepkilerin ardından ihale, 2 Ocak 2018 tarihinde Bolu Belediyesi encümeni tarafından iptal edildi. Daha sonra belediye encümeni tarafından alınan kararla söz konusu işletmenin Bolu Belediyesi tarafından yapılmasına ve işletmesine karar verildi.

Haziranda yapımına başlandı

Proje kapsamında, Haziran ayında Gölcük Tabiat Parkı’nda bulunan göle 500 metre uzaklıktaki alanda, bungalov evlerin yapımına başlandı. Geçen Haziran ayında Gölcük Tabiat Parkı´ndaki ormanlık alandaki boş bölümlerde, 25 bungalov yapıldı. Evler, taş kalıplar üzerine oturtuldu.

Gölcük Platformu dava açtı

Gölcük Tabiat Parkı projesinin kamuoyunda duyurulmasının ardından, kurulan Gölcük Platformu konuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na projenin doğanın yapısını bozacağı gerekçesiyle dava açtı. Davada hem Gölcük Tabiat Parkı´na yapılacak olan 25 adet bungalov ev ve 19 odalı dağ köşkü ile teleferik hattı ile dağ kızağı projesinin reddi talep edildi.

Bilirkişi heyeti 'doğaya zarar verir' dedi

Bolu İdare Mahkemesi´nde görülen davada proje ile ilgili bilirkişi raporu hazırlanması talep edildi. Proje alanını inceleyen bilirkişi heyeti raporunda yapılmakta olan evlerin mevcut ağaçlara ve ağaç köklerine zarar verdiği gözlendiği yönünde rapor hazırlandı.

Sosyal Medyanın Gündeminde: Gölcük Tabiat Parkı'nda Neler Oluyor? - onedio.com
Sosyal Medyanın Gündeminde: Gölcük Tabiat Parkı'nda Neler Oluyor? - onedio.com

Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı

Mahkeme, Gölcük Tabiat Parkı´na yapılan 25 adet bungalov ev ve 19 odalı dağ köşkü projesinin durdurulmasına karar verdi. Kararda, projenin uygulanması halinde telafisi güç zararlara neden olabileceği vurgulandı.

Mahkeme proje kapsamında içinde dağ kızağı ve teleferik hattı projesinin ise bölgeye zararı olmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurması talebinin reddine karar verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir