Gölcük Milli Parkı 22 Yıllığına Kiralanıyor: Bir Köşk 25 Bungalov İnşa Edilecek

 > -

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan 49 yıllığına Gölcük Milli Parkını kiralayan Bolu Belediyesi, kiralama süresinin kalan 22 yılını özel bir işletmeye devredecek. İhale yoluyla belirlenecek olan işletmeci, Gölcük Milli Parkına bir köşk ve 25 bungalov inşa edecek. 

Yeni işletmeci Milli Parkı 31 Aralık 2040 tarihine kadar kiralayacak.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp'in haberine göre 19 Aralık tarihinde yapılacak olan ihale sonucunda belirlenecek işletme, Gölcük Milli Parkını 31 Aralık 2040 tarihine kadar işletecek. İhaleyi kazanan firmaya 16 aylık bir inşaat süresi tanınacak.

Milli parkın aylık kira bedeli ilk 5 yıl için 10 bin lira artı hasılattan %1.

Gölcük Milli Parkının aylık kira bedeli ilk 5 yıl için 10 bin lira artı hasılattan %1 pay olarak belirlendi. 5 yıldan sonra ise cirodan %1 pay olacak ve bu pay 20 bin liranın altında olamayacak. İhaleye katılan şirketler bu 20 bin lira üzerinden yarışacak. Gölcük Göl Gazinosu ise, inşaat yeri tesliminden itibaren bir yıl içinde ihaleyi kazanan firmaya devredilecek.

Yeni bir köşk ve 25 bungalov inşa edilecek.

Yeni işletmeci 16 aylık inşa süresi boyunca yeni bir köşk ve 25 bungalov inşa edecek. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yeni yapılacak 25 bungalovun, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın belirlediği yerlere inşa edileceğini açıkladı.

Yılmaz, milli parkta yapılacak inşatlar sırasında hiçbir ağacın kesilmeyeceğini belirtti.

“Biz bungalovların göl gören başka bir yerde olmasını istemiştik ama Milli Parklar Genel Müdürlüğü kabul etmedi. Uzun bir çalışmanın sonucunda proje hazırlandı. Bizim tabiatımızı bozmamamız lazım. Hassas davranıyoruz. Milli Parklar daha da hassas davrandı. Bungalovların yeri hiç ağaç kesilmeyecek şekilde tek tek belirlendi.''

Belediye yetkililerinin verdiği bilgiye göre dağ köşkü, 19 odalı, küçük, butik otel şeklinde olacak. Köşk, kır gazinosunun yakınında, doğaya uyumlu şekilde yapılacak.

Milli park, 3.1 kilometre teleferik, 1.5 kilometre yamaç kızağı için de ihaleye çıkacak.

'Bolu Gölcük’teki katliamı durdurun.'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun milli parkları, sözde yeni tanımlama kılıflarıyla imara açtığını iddia eden CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Bolu Gölcük’te yapılması planlananları durdurmaya çağırdı:

“Bugün AKP’liyim diyen hiç kimse, Uzungöl, Ayder ve Çamburnu Milli Parkı’nda yapılanları savunamıyor. Nitekim bir ay önce Cumhurbaşkanı ‘Biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik’ dedi. Sayın Cumhurbaşkanı oraları katlettiyseniz Bolu Gölcük’teki katliamı durdurun. Dünyanın en kıymetli Sarıçam Ormanı bir İtalya’da bir de Trabzon Çamburnu Milli Parkı’nda vardı. Hiç ağaç kesilmeyecek, deyip aynı yasal kılıfla imara açtılar, dünyanın en kıymetli Sarıçam Ormanını yok ettiler.''

Milli parkın kiraya verilmesi sosyal medyada da gündem konusu oldu...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir